Nükleerde fiyat zarfı açıldı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.73/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nükleerde fiyat zarfı açıldı
#1

Teknik açıdan yeterli bulunan AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumu'nun fiyat zarfı açıldı
Nükleer santral yarışmasında JSC Atomstroyexport-JSC Inter Raoues-Park Teknik Ortak Girişim Grubu, kilovatsaat için 20,79 cent teklif verdi. Değerlemeye esas indirgenmiş birim fiyat 21.16 cent/kilovatsaat olarak açıklandı. İhale Komusyonu Başkanı, konsorsiyumun yeni bir teklif vereceğini açıkladı.
Enerji Bakanlığı ihale dosyasını nihai karar için Bakanlar Kurulu'na gönderecek.
Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için 24 Eylül'de ihale yapılmıştı.
RUSYA'NIN TAEK'İ
Rosatom, Rusya’da Türkiye’de TAEK benzeri bir kurum. Rusya’da nükleer enerji sektörünün düzenleyici kurulu rolünü üstlenmiş durumda. Rosatom bünyesinde holding şeklinde yapılandırılmış Atomenergoprom’un da sahibi.
Atomenergoprom bünyesinde ise, nükleer santral işletmecisi Rosenergoatom, nükleer yakıt üreticisi TVEL, uranyum ticareti yapan Tekhsnabexport (Tenex), nükleer tesis inşaatı yapan Atomenergomash ve uluslararası alanda nükleer santral yapımcısı Atomstroyexport’u barındırıyor.
AYNI ANDA 5 AYRI SANTRAL KURUYOR
Akkuyu`da Nükleer Santral enerji ihalesi için teklif veren Rus Atomstroyexport’un ana şirketi Rosatom bu alanda dünyanı en başarılı şirketi. Kısa bir süre önce İtalya'da nükleer santral inşaası için anlaşma imzalayan şirket, dünyanın birçok bölgesinde yatırımlarını sürdürüyor.
Atomstroyexport, dünyada yeni bir ilke imza atarak Çin, Hindistan ve İran gibi ülkelerde aynı anda 5 ayrı nükleer istasyonun inşaatını sürdürüyor.
Rosatom’un dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteren santrallerinin yıllardan beri kazasız çalışıyor olması nedeniyle İtalya hükümetinin tercih ettiği enerji uzmanları tarafından dile getiriliyor.
RUSYA’NIN EN BAŞARILI ŞİRKETİ SEÇİLDİ
Atomstroyexport, 25 Mart 2007'de kuruldu. Nükleer santral inşaatında tecrübeli olan şirket, Rus nükleer enerji şirketleri VO Atomenergoexport ve VPO Zarubezhatomenergostroy'un birleşmesi ile kurulmuştu. 2008'de 'Ulusal EPCM' gelişim ödülü alan şirket, 2007 yılında da yurtdışında Rusya'nın en başarılı şirketi seçilmişti.
Atostroyexport, 25 yıl içinde Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya başta olmak üzere çoğu eski doğu bloğu ülkelerinde ağır su teknoloji ürünü VVER tipi reaktörler kullanarak 30 kadar santral inşa etmiş durumda. Son olarak Atomstroyexport, Çin’de 2 bin MW kurulu güçte iki adet, Hindistan’da 1.000 MW kurulu gücünde bir adet nükleer santral projelerini kazandı. Son iki yılda ise, Atomstroyexport, Türkiye ve İtalya dışında Bangladeş, Uruguay, Fas, Mısır ve İngiltere’de nükleer santraller inşa etmek üzere çalışmalar yürütüyor.
Bugün itibariyle Atomstroyexport’un yurtdışındaki siparişlerinin toplam tutarı 4.5 milyar doları aşıyor. Atomstroyexport dünya nükleer reaktör piyasasının yüzde 20’lik kısmına sahip.
Dünya’da işletmede olan 15.6 milyon kW kurulu güç Atomstroyexport tarafından inşa edilmiş durumda.
Bu arada uluslararası nükleer standartlara uyum açısından şirket ISO 9001/2000 kalite güvence sertifikalarına da sahip.
Atomstroyexport’un yurtdışındaki devam eden projelerine gelince.
Şirket 1995 yılında imzalanan 1.5 milyar dolarlık anlaşma gereği İran’ın ilk nükleer reaktörü olan Busherh’i inşa ediyor. 2006 yılında Bulgaristan Atomstroyexport’un, Belene nükleer rektör yapımı teklifini onayladı. Atomstroyexport, Belene Nükleer santralinin ilk reaktörünü 2013, ikinci reaktörünü de bir yıl sonra tamamlayacak.
İnter RAO UES
Konsorsiyuma üçüncü ortak olarak katılan İnter RAO UES, 1997 kuruldu. Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi olan RAO UES, 2003 yılında hisselerinin yüzde 40’lık kısmını Rosenergoatom şirketine sattı. Holding şeklinde yapılandırılmış ve Türkiye dahil 14 ülkede faaliyet gösteren İnter RAO UES’in toplam kurulu gücü 8 bin megavat. 2007 yılında 12 milyar kilovat saat elektrik üreten İnter RAO UES, 32 bin kilometrelik dağıtım ağına da sahip. 2007 yılında Türkiye’de TGR Enerji’nin yüzde 70 hissesini satın alan RAO’nun, 2015 yılna yönelik hedefi 30 bin megavat kurulu güce ve 14 milyar dolar ciroya ulaşmak.
********************
Türkiye nükleer enerjiye kavuşuyor

Türkiye'nin, 48 yıldır peşinde koştuğu nükleer santral projesinde sona gelindi. AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumu, teknik açıdan yeterli bulundu
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumu (Rusya-Türkiye) ile ilgili olumlu rapor verdi.
Ciner Grubu'na bağlı Park Teknik'in de ortak olduğu konsorsiyum, Akkuyu'da kurulacak santralin yapımı için teknik açıdan yeterli bulundu. TAEK, olumlu görüşünü bugün Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'ye (TETAŞ) bildirecek. Enerji Bakanlığı'na bağlı TETAŞ da, şirketin teklif zarfını açarak, fiyatla ilgili görüşünü yazdıktan sonra ihale dosyasını nihai karar için Bakanlar Kurulu'na gönderecek.
Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için 24 Eylül'de ihale yapılmıştı. 13 firmanın şartname aldığı ihaleye, sadece 1 firma teklif vermiş, 5 şirket ise teşekkür mektubu sunmuştu.
Şartname gereği ihaleye katılan firmadan 3 zarf alındı. İlk zarf ihale günü açılarak firmanın şartname gereğini yerine getirip getirmediğine bakıldı. AtomStroyExport ve Inter Rao Konsorsiyumu'nun sunduğu ilk zarf yeterli bulununca teknik kriterlerin yer aldığı ikinci zarf inceleme ve karar için TAEK'e gönderildi.
Rus-Türk konsorsiyumu, Türkiye'nin ilk nükleer santralini kurma ihalesini kazanırsa, hızla inşaat süreci başlayacak. Nükleer santralden, elektrik üretiminin yanı sıra sağlıktan emniyete birçok alanda da bilimsel amaçlı faydalanılabilecek. Atom Enerjisi Kurumu, nükleer santral kurmak isteyen şirketleri başta atık yönetimi, teknoloji olmak üzere Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UEA) kriterlerine uygunluk bakımından inceliyor. İncelemelerde sınanmış, doğal uranyum ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan reaktörler değerlendirmeye alınıyor. Söz konusu santralin en az 40 yıl hizmet verecek şekilde de inşa edilmesi gerekiyor. İlk nükleer santral en az 4 bin MW kurulu gücünde olacak. Ancak şartnameye göre rakam artı-eksi yüzde 25 olabilecek.
Türkiye, 48 yıldır bekliyor
Türkiye'nin nükleer serüveni 1960'lı yıllarda başladı. İlk adım İstanbul Küçükçekmece'de ABD'nin desteğiyle kurulan araştırma reaktörüyle atıldı. Daha sonra, elektrik üretecek nükleer santral kurmak gündeme geldi. Yavaş yürüyen çalışmalar 1970'li yıllarda rafa kaldırıldı. Nükleer santralin kurulması 1983, 1992 ve 1998'de gündeme gelse de bir sonuç alınamadı. Israrını sürdüren Türkiye, nükleer santral kurulması için önce yasal düzenlemeyi yaptı, sonrasında ise ihale sürecini başlattı. Haziran 2008 itibarıyla 31 ülkede 439 nükleer reaktörün toplam kapasitesi 372 GW. Dünya elektrik talebinin yüzde 16'sı nükleerden karşılanıyor.
13 şirket şartname almıştı
Akkuyu'da kurulacak nükleer santral ihalesi için 13 firma şartname almıştı. Ancak firmalar değişik gerekçelerle ihaleye katılmadı. İhale şartnamesini şu firmalar almıştı: AECL Atomic Energy of Canada Limited (Kanada), Itochu Corporation (Japonya), Vinci Construction Grand Projets (Fransa), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik OGG (Rusya-Türkiye), KEPCO (Güney Kore-Türkiye), China Nuclear Power Components Co. (Çin), Unit Investment N.V. (Hollanda), Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye), Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye), Hattat Holding (Türkiye), RWE (Almanya), Akenerji (Türkiye).
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi