O Bir Savaşçı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.2/5 - 10 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O Bir Savaşçı
#1
Icon4 

Size birinden bahsetmek istiyorum. İsmi Dian Fossey. Duymamış olmanız muhakkak ama yaptıklarıyla anılan bir doğa aşığıydı o. Ruanda gibi bir ülkenin koşullarında Dağ Gorilleriyle ilgili araştırmalar yapan bir amerikalı bilim kadınıydı. 1967 yılında Ruanda'nın Karisimbi Dağı'nda, 3 bin metre yükseklikte, bu hayvanları korumak için bir araştırma merkezi açtı: Karisoke Araştırma Merkezi. Bu merkez hala çalışıyor ve dünyanın her yerinden bilim insanlarını ve öğrencileri ağırlıyor. Ruandalılar tarafından Nyiramacibicili, yani 'ormanın yalnız kadını' diye anılan Dian Fossey, gorillerin tanınması ve onların haklarının korunması için önemli çalışmalar yaptı. Araştırmasına başlayana kadar, etobur oldukları için korkulan bu hayvanların, aslında sadece otla beslendiklerini ve sanılanın aksine sevgi dolu ve utangaç olduklarını ortaya çıkardı. Bu gorillerin kendi aralarında iletişim kurduklarını ve 22 farklı sesi kullandıklarını, bu seslerin sekizini de sıklıkla kullandıklarını gözlemledi. Gümüş sırtlı goriller, gruplar halinde yaşıyorlar ve her gruba 50 yaşının üzerinde ve aşağı yukarı 160 kg. ağırlığında bir erkek goril başkanlık ediyor. Sağlam ve güvenli bir aile yapıları olan bu goriller, çocuklarını ergenlik çağlarına gelinceye kadar yanlarından ayırmıyorlar. Ancak, ergenlik çağına ulaşan goril, ailesinden ayrılabiliyor.
Dian Fossey gorillerle ilk çalışmaya başladığında onlara en fazla 20 metre yaklaşabiliyor çünkü hemen panikleyip kaçan çok ürkek hayvanlar. Ancak birgün "Digit" adını verdiği bir dişi goril Dian'in tam karşısına gelip yatıyor ve uykuya dalıyor. Dian ve kameramanı bu olay karşısında çok şaşırıyorlar çünkü bu müthiş bir güven isbatı ve Dian'de onun yanına gidiyor. Digit elindeki kalemini alıyor, defteri alıyor bakıp geri uzatıyor. Bu öyle inanılmaz güzellikte bir sahne ki. Dian ve Digit o günden sonra çok iyi iki dost oluyorlar.
Ancak bir yandan da Ruandalı kaçak avcılarla mücadeleye girişiyor Dian. ve karşılığında intikam olarak birgün Digiti öldürüyor avcılar. Ellerini ve Başını kesiyorlar hediyelik eşya için.
Dian yıkılıyor ve mücadelesini şiddetlendiriyor. En nihayetinde bütün bu avcı halkın nefretini kazanan savaşçı kadın 1985 yılında Ruandada yaşadığı evde öldürülmüş olarak bulunuyor.
Şu anda Ruanda Kongo sınır bölgesinde dağlarda yaşayan 650 civarında goril var. Hükümetler onları görmeye gelen turist kafileleri için midir yoksa insafa geldiklerinden midir bilinmez bu hayvanları korumaya yönelik politikalar uyguluyorlar ancak cep telefonları yapımında kullanılan bir madenin tam da gorillerin yaşam alanlarının altında bulunması onların türlerinin devamı önündeki en büyük tehdit. Üstelik kaçak av tamamen önlenebilmiş değil.
1988 yılında 20 yılını gorillerle geçirmiş ve insanlığa çokdeğerli bilgiler bırakmış olan DianFossey'in hayatını konu alan "Sisteki Goriller" filmi çevrildi ve pek çok ödüle aday gösterildi.
Dian ve onun gibi savaşçılar sayesinde 21.yüzyılda görülmesine mümkün bakılmayan goriller hala dar yaşam alanlarında da olsa nesillerini devam ettiriyorlar...
İnsanlar yaşadığı yeri diğer yaşayanlarla paylaşmayı ne zaman öğrenecek???
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla
#2

[Resim: gorille.jpg] BU GORİLLE Mİ ÇOK TATLI BUNLAR YAAA EĞER DOĞRU RESİM KOYDUYSAM BU BİR GORİLLE :d

filmini izlemedim hiç.. ama umarım nesillerinin tükenmemesi için yapılan uğraşlar sonuç verir
Güzel Bir Amazon Olmak için...

http://my.oriflame.com.tr/merve
Cevapla
#3

O bir albino goril yani insanlardaki renk pigmenti yoksunluğu hastalığına sahip. Normalde simsiyah oluyorlar ve sırtlarında gümüşi bir şerit oluyo. ama resmini koyduğun albino gorilden bildiğim kadarıyla bir tane var ve bir hayvanat bahçesinde esaret altında yaşıyor. Şu günlerde kopyalanması gündemde çünkü tahminen ondan başka yok ve sayıları çok az olduğu için başka bir albino goril dünyaya gelmesi imkansız gibi birşey.
[Resim: 10eklje6.jpg]
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi