Oktay EKŞİ - Bir Barzani portresi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.36/5 - 14 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oktay EKŞİ - Bir Barzani portresi
#1

26 Aralık 2007

Oktay Ekşi

oeksi@hurriyet.com.tr

Bir Barzani portresi


KİMSENİNaltından kalkamayacağı kadar büyük laf etmemesi gerektiğini 9 Nisan2007 tarihinde söylerken biliyoruz Başbakan Tayyip Erdoğan yerden göğehaklıydı. Bu sözün hedefi de Irak’ın kuzeyindeki bölgenin Başkanı MesudBarzani’den başkası değildi.

Önceki gün Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Mesud Barzani’yi gördük. Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Kandil Dağı dahil, PKK yuvalarına yaptığı hava harekatı ardından söyleyebildiği, "Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşim yerleri de bombalandı. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti"den ibaret idi.

Oysa aynı Mesud Barzani’nin özellikle içinde bulunduğumuz 2007’de söyledikleri hálá hafızalardadır. Örneğin Le Monde gazetesinde 16 Şubat 2007 tarihinde yayınlanan demecinde, "Türklerinsaldıracağına, sınırı geçeceklerine bile inanmıyorum. Bunun sonuçlarınıanlamış olduklarına güvenim var. Bu konuda tavize hazır değiliz amaöyle bir şey olursa çiçeklerle karşılanmazlar" diyordu.

Daha sonra NTV’nin sorularını yanıtlarken 26 Şubat 2007 günü, (Türkiye’nin) "sınırı aşan bir operasyonu(nu) kabul etmemiz ve oturup seyirci kalmamız mümkün değil" demişti.

Türkiye’deki yetkililer bu sözleri yanıt vermeye değer bulmayıp ses çıkarmayınca Barzani, Kerkük’ün statüsüne Türkiye’nin ilgi göstermesini bahane ederek 7 Nisan 2007 günü El Arabiya televizyonuna "Eğer Türkiye Kerkük’e müdahale ederse biz de Diyarbakır’a ve diğer kentlere karışırız" demişti. Hatta o mülakat sırasında gazetecinin "Ancak Kerkük’te Türkmenler var. Türkiye’nin soydaşlarıyla ilgilenmesi..." diyerek bir soru sormak istemesi üzerine sözünü kesip, "Türkiye’dede 30 milyon Kürt var. Ama biz onların işine karışmıyoruz (...) Biz deo zaman Türkiye’deki 30 milyon Kürt için harekete geçeriz" diyecek kadar ölçüyü kaçırmıştı.

Başbakan Erdoğan, yazının başında sözünü ettiğimiz uyarıyı işte bu küstahlık karşısında yapmak gereğini duymuştu. Ama Barzani o sırada "Arkamda koskoca ABD var" diye düşündüğü için bu uyarıya aldırış etmemiş, 11 Nisan 2007 günü lafı yine Kerkük konusuna getirerek, Kasım 2007’de yapılması planlanan referandum sürecinin işlememesi durumunda "kıyametin kopacağını" ilan etmişti.

Kerkük referandumu bilindiği gibi Türkiye’nin isteği doğrultusunda ertelendi. Ama Barzani’nin ne sesi çıktı ne de kıyamet koptu. Tam tersine Kasım ayında -gazete haberlerine göre- Milano’da dinleniyordu.

Barzani kendi kendine gaz vererek bu tür laflara sonra da devam etti. Örneğin 19 Ekim 2007 tarihinde "Türkiye’nin PKK’ya saldırma gerekçesiyle Kürdistan sınırını geçmeye yönelik tutumu" nedeniyle hayrete düştüklerini söyledikten sonra "Bütüntaraflara samimi olarak söylüyorum. Eğer bölgeye yahut Kürdistandeneyimine herhangi bir gerekçeyle saldırılırsa, demokratikdeneyimimiz, halkımızın onuru ve anayasamızın mukaddesatını savunmayakesin olarak hazır olacağız" dedi.

Bunun ardından "PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini" açıkladı. Sonra yani geçen hafta "Kandil’e bomba Erbil’e sayılır" diye esti savurdu. Ama Kandil bombalanınca sesini kesip yerine oturdu.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi