Otonuzun güvenliği için alabileceğiniz önlemler

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.75/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otonuzun güvenliği için alabileceğiniz önlemler
#1

Otonuzun güvenliği için alabileceğiniz önlemler

* Aracınızı risklerden uzak tutmak için öncelikle otoparklara veya iyi aydınlatılmış yerlere bırakmaya özen gösteriniz.

*Aracınızı park ettiğinizde değerli eşyalarınızı mutlaka yanınızaalınız, ruhsatınızı ve aracınıza ait diğer belgeleri de araçtabırakmamaya özen gösterin.

* Kısa bir süre için aracınızdanayrılsanız bile kontağı kapatın, anahtarı alın ve kapılarıkilitleyiniz. Araçların birçoğu düzkontak yapılarak, anahtara ihtiyaçduyulmadan bir dakika içinde çalınabilmektedir.

* Zorunlu hallerde araçta bırakmanız gereken eşyalarınızı dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde yerleştirin

*Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerinulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa asla bırakmayın. Biranlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarı yapılıp, tescilbelgenizin sahtesi tanzim edilebilir.

* Otopark görevlisiolduğuna emin olmadığınız şahıslara aracınızı teslim etmeyin. Fakındaolmadan birçok kişi, bu şekilde aracını hırsızlara kendi elleriyleteslim etmektedir.

* Otonuzda baston kilit ve alarm sistemi kullanınız. Baston kilit kesin çözüm olmasa da etkili bir güvencedir.

* Aracınızı otoparka bıraktığınızfa mutlaka fiş alınız ve plakanızı yazdırınız. Aracınızı teslim alana kadar fişinizi atmayın.

*Araçta çocuğunuz ya da yaşlı bir aile bireyi olsa dahi aracı çalışırvaziyette anahtar üzerinde bırakmayın. Sevdiklerinizin hayatınıtehlikeye atmayın.

* Aracınıza bindiğinizde otomatik kilitlekapılarınızı kilitleyin ve çantanızı yan ve arka koltuğa bırakmayın.Koltuğun altına sabit kalacak şekilde yerleştirin.

* Trafikışıklarında durduğunuzda ve trafiğin yoğun olduğu zamanlarda camınızaçıkken cep telefonu el çantası ve laptop gibi eşyalarınızı torpidoveya koltuk üzerinde bulundurmayınız.

* Özellikle otobanlardave ıssız yollarda meydana gelen hafif kazalarda diğer araçtakişahıslara karşı şüpheci olunuz. Aracınızdan inerken mutlaka aracınızıdurdurarak kapılarınızı kilitleyin. İçinde para veya değerlieşyalarınız varsa çantanızı da yanınıza alın.

* Teybiniz kızaklıysa mutlaka araçtan ayrıldığınızda yanınıza alın.

*Aracınızı belirleyen en önemli özellik şasi numarasıdır. VIN (AraçTanımlama Numarası) olarak da tabir edilen şasi numarasını bir yerekaydederek saklayınız.

* Trafik tescil belgenizdeki şasi vemotor numarası ile oto üzerinde bulunan numaralarını aynı olupolmadığını kontrol ediniz. Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuzüzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu,Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesinisağlayınız.

* Motorlu araç satın alırken aracın ruhsat sahibiile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerindoğruluğunu kontrol ediniz.

* Oto alım-satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yapınız.

*Otostopçulara veya yardım isteyenlere karşı tedbirli olunuz. Budurumlarda otonuzun camını açmadan ve dışarı çıkmadan önce bunungerçekten bir yardım çağrısı olduğuna emin olunuz.

Çalıntıolduğunu öğrendiğiniz otolarla ilgili Polis İmdat 155 veya (0212) 21440 82 - 214 42 65 - 214 40 96 numaralı telefonları arayınız
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi