Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 28 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PLC LER ILE BILGISAYARLI KONTROL SISTEMLERININ KARSILASTIRILMASI

Endüstriyel kontroldeki yeni trendler, software tabanli kontrol sistemlerini gündeme getirdi. PC tabanli kontrol sistemi seçimiyle sürecin sadece ilk adimi atilmaktadir. Peki ya daha sonrasi?
Kontrol sistemleri için PC tabanli ya da PLC’ ye dayali kontrol yapisinda karar vermeden önce, dikkate alinmasi gereken tüm noktalarin titizlikle analiz edildiginden emin olunmalidir.
Yazilim
PC tabanli kontrol sistemleri, uygulama için gerekli operasyonlari gerçeklestirecek sekilde gelistirilen bir yazilim programidir. Bu nedenle, bu tip sistemler, ayni zamanda yazilim motoru (soft control engine) olarak da adlandirilmaktadir. Unutulmamalidir ki, PC tabanli kontrol sistemi siparis edildiginde, özel bir isletim sistemi için gelistirilmektedir. Bu noktada asil mesele bu isletim sisteminin seçimidir.
Windows NT, gerçek zamanli (real time) veya bir baska gerçek zamanli isletim sisteminin seçimi yapilmalidir. Bu sistemler için en yaygin olarak kullanilani Windows NT’dir. Bu isletim sisteminin zorlu endüstriyel ortamlarda gerçek zamanli kontrol amaçli dizayn edilmemis olmasi nedeniyle, üzerinde yogunlasan tartismalara ragmen, PC tabanli kontrol sistemlerinde, % 90 civarinda bu isletim sisteminin kullanildigi tahmin edilmektedir.
Konuya genel olarak bakildiginda, Windows NT, kabul edilebilir bir isletim sistemi olarak düsünülebilir.
Donanim
Sistem seçiminin en kritik etkenlerinden birisi de donanimdir. Yazilim üzerinde kosacagi donanim için genellikle su seçenekler söz konusudur;

• Endüstriyel PC
• Ticari bir PC
• Açik kontrolörler (open controller)
Her hangi bir bilgisayar saticisindan kolayca temin edilebilen ticari PC’ler, ekonomik fiyat ve temin kolayligi avantajlarina sahiptir. Buna karsilik endüstriyel kosullarda çalisma performansi yeterli düzeyde degildir.
Diger taraftan endüstriyel PLC’ler sanayideki agir çalisma kosullari için gelismis özelliklere sahip cihazlardir. (sarsintili, nemli, tozlu, gürültülü ortamlar için önleyici donanimlara sahiptirler). 0- 60 C ortam isilarinda ve %0 ve %95 arasi nem orani olan ortamlarda çalisabilir.
Bununla birlikte farkli programlama dili, ariza bulma ve bakim kolayliklarinin olmasi gibi özelliklerden dolayi bilgisayarlardan farklidirlar. Bilgisayarlarin ariza ve bakim servisi ile programlama dillerinin ögrenilmesi için özel bir egitime gerek vardir.
PLC programlama dili klasik kumanda devrelerinde uygunluk saglayacak sekildedir. Bütün PLC’lerde hemen hemen ayni olan AND, OR, NOT (VE, VEYA, DEGIL) gibi boolean ifadeleri kullanilir. Programlama klasik kumanda sistemini bilen birisi tarafindan kolayca yapilabilir.
Büyük çapli kontrol sistemleri için bilgisayarlarin mikroislemcilerin kullanilmasi, 10 adet röle kontaktör elemanlarindan daha az eleman gerektiren kontrol devrelerinde de klasik kumamda devrelerinin kullanilmasi daha avantajli ve gereklidir.
Diger seçenek olan açik kontrolörler ise, PLC yapisinin içine, PC tabanli kontrol yapisinin entegre edilmesiyle ortaya çikmaktadir.
Hafiza

MByte ve GByte düzeyinde hafiza gereksinimi olan uygulamalarda PLC’ler genelde yardimci islemci (coprocessor) destegine ihtiyaç duyulmaktadir PC tabanli sistemlerin , sabit disklerinin GByte düzeyine erismesi, yüksek hafiza gereksinimi olan uygulamalarda avantaj saglamaktadir.

Özet olarak PLC ile PC hakkinda sunlar söylenebilir;
1. PLC’li sistem endüstriyel ortamdaki yüksek düzeydeki elektriksel gürültü elektromanyetik parazitler, mekanik titresimler, yüksek sicakliklar gibi olumsuz kosullar altinda çalisabilir.
2. PLC’lerin yazilim ve donanimlari o tesisin elemanlarinca kullanilmak üzere tasarlanmistir.
3. Teshis yazilariyla hatalar kolayca bulunabilir.
4. Yazilim, alisagelmis röle sistemleri ile yapilabilir.
5. Bilgisayarlar birden fazla programi degisik siralarla esnek bir sekilde gerçeklestirirken, PLC’ler tek bir programi sirali bir sekilde bastan sona gerçeklestirir.
6. Ayrica PC tabanli sistemin, güncel teknolojideki yeniliklere adapte olabilmesi açisindan kullanim süresi daha kisadir.

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ENDA ETC SERİSİ SICAKLIK PID KONTROL CİZHAZLAR arachnanthe 0 2.578 16-10-2007, Saat: 13:09
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi