Patrondan nasıl zam istersiniz?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.56/5 - 25 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patrondan nasıl zam istersiniz?
#1

Patrondan nasıl zam istersiniz?
Kendiniziparalarcasına çalışıyorsunuz ama karşılığında elinize geçen ancakfındık-fıstık parası. O halde artık boğayı boynuzlarından yakalayıppazarlık etme zamanı gelmiş demektir.
İş arkadaşlarınız sizi takdir ediyor, her zaman işinizin başındasınızve hatta geçen yılbaşı partisindeki akıllı hareketleriniz neticesindekendinizi genel müdüre tanıtmayı bile başardınız. Ama ücretinizinartırılması için gereken her şeyi yaptınız mı? İşte size zam istemeninipuçları:

MESELENİN ÖZÜ

İşpsikolojisi dalında danışmanlık hizmeti veren Pearn Kandola şirketininkurucu ortaklarından Profesör Binna Kandola "Hakkınız olduğunudüşündüğünüz ücret her ne kadarsa, niçin bu kadar ücreti hak ettiğiniziiyi bilmek zorundasınız" diyor. Olaya patronunuz açısından bakın: Onunindinde sizin emeğinizin getirisi nedir? Bu konuyu iyideğerlendirebilirseniz, ikna edici bir konuşma yaparken sağlam birperspektifiniz olacaktır.

EV ÖDEVİNİZİ YAPIN

CharteredManagement Institute pazarlama ve kurumsal işler yöneticisi Jo Causon,çalıştığınız sektördeki pozisyonlar için hangi ücret normlarınıngeçerli olduğunu iyice incelemenizi tavsiye ediyor. Sizin aldığınızücretin diğer şirketlerdeki hangi pozisyonlara eşdeğer olarakdeğerlendirildiğini insan kaynakları bölümüne sormanızda bir sakıncayoktur.

YANINIZDAKİ ADAMI UNUTUN

Hemen yanınızdaoturan adamın kaç para kazandığı kesinlikle konumuz dışında. Biz buradabireysel performanstan ve sizin kabiliyet ve tecrübenizden bahsediyoruz.

KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN

İnsanlargenellikle gösterilen çaba ve elde edilen başarıyı birbirinekarıştırır. Bu ikisi ayrı şeylerdir. Çok yoğun şekilde çalışmışolabilirsiniz ama patronunuzun gözünde önemli olan şey sonuçta eldeettiğiniz başarıdır. Yıllık satış hedeflerini tutturamamışsanız, çokçalışmış olduğunuzu dikkate almayabilirler. Ve unutmayın kiisteyeceğiniz ücret artışının haklı olup olmadığı, bir önceki dönemdeelde ettiğiniz sonuçlara bakılarak değerlendirilecektir.

PROVA YAPMAK ÖNEMLİDİR

Patronunuzlayapacağınız konuşmayı uzun uzun zihninizde canlandırın. Hangi şartlardapatronunuzdan "Evet" ,"Hayır" veya "Belki" cevapları alabileceğiniziiyi tartın. Bağırıp çağırmak veya kapıyı çarpıp çıkmak kesinliklesenaryoda yok, provanızı ona göre yapın.

DOĞRU ZAMANI SEÇİN

Yöneticinizinstres düzeyine ve iş yüküne duyarlı olun. Aksi takdirde sizintalepleriniz 'gereksiz ayrıntı' olarak değerlendirilebilir. Eğerşirketinizde yüzyüze performans değerlendirme toplantıları yapılıyorsa,en doğru zaman o zamandır.

TONUNUZU DOĞRU AYARLAYIN

Derdinizianlatırken çok ağlamaklı veya saldırgan bir üslup kullanmayın. Vekesinlikle "Zam yapmazsanız çeker giderim" tarzı bir yaklaşımdabulunmayın. Eğer yöneticiniz 'kalıbının adamı' ise bu türden şantajlaraasla boyun eğmeyecektir.

AÇIK OLUN

Ernst &Young Bölüm Başkanı Dean Hodcroft, ev ödevlerini yapmış olarak gelen vedoğrudan konuya giren insanları takdir ettiğini söylerken "Bu yaklaşımbenim daha duyarlı ve açık olmamı sağlıyor ve böylece daha dürüst biriletişimin yolu açılmış oluyor" diyor.

OLUMSUZU OLUMLUYA ÇEVİRMEYİ BİLİN

Eğersöz konusu olan maaş artışıysa tabii ki görüşmenin özü bu olacaktır amainsanlar diğer alternatifleri de görmek isterler. Ücret artışınakarşılık, kullanılacak izinler veya esnek çalışma saatleri gibikonularda işverenin de talepleri olabileceğini önceden düşünmeniz vekarşı önerilerinizi de hazırlamanız gerekecektir.

DENEMEKTEN KORKMAYIN

Talebinizinreddedilmesi tabii ki olasıdır ama bu sizi yıldırmamalı. Daha uygunolacağına inanıyorsanız, talebinizi 'ücret artışı' olarak değil başkabir ambalaj içinde sunabilirsiniz: "Ücret artışı karşılığında dahafazla sorumluluk alabileceğinizi belirtmek" bunun için iyi biryöntemdir. Bu durumda siz işverene bir teklif götürmüş oluyorsunuz. Amayukarıdaki maddelerde belirtilen durumları unutmayın: Neyinkarşılığında ne alıp vermeye razı olacağınızı önceden düşünmüş olmanızgerekmektedir.

Yöneticinize yağ çekme sanatı
İş başka, arkadaşlık başka!

GENİŞ PERSPEKTİFTEN BAKIN

Büyükhedefleri olan insanların daha geniş perspektiflere ihtiyacı vardır.Size sağlanacak ücret artışını şirketin yarattığı artı değere ne gibiolumlu etkilerde bulunacağını ve işin nasıl geliştirileceğini her anplanlamanıza dahil edin.

OKUYUN

İş dünyasında vesizin sektörünüzde neler olup bittiğini daha iyi anlamak için haftadaen az iki gün ikişer saat ayırarak sektörel dergileri veya sektörünönemli aktörlerinin pozisyonlarıyla ilgili materyaller okuyun.

İSTEDİĞİNİZİ ALAMADINIZ MI?

Üzülmeyinve moralinizi bozmayın. Bu süreçte neler öğrendiğinizi, hangitecrübeleri elde ettiğinizi düşünün. Bu tecrübeler sonrakigirişimlerinizde size yardımcı olacaktır. Çalışma hayatınızda size iyişanslar ve başarılar diliyoruz.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi