Prof. Dr. Necmettin Erbakan (1926 - .... )

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.82/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prof. Dr. Necmettin Erbakan (1926 - .... )
#1

Prof. Dr. Necmettin  Erbakan (1926 -  .... )

29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozanve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet SabriErbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmışolması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen ERBAKAN'ınannesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan KamerHanım'dır.

Necmettin ERBAKAN ilkokul'a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı, babasının Trabzon'a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisiolarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynıyıl İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. İstanbul ErkekLisesi'ni 1943 yılında birincilikle bitirdi.

1948 yılı yaz döneminde İTÜ MakineFakültesi'nden mezun olan ERBAKAN aynı yılın 1 Temmuz'unda MakineFakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı.

1948-1951 yılları arasındaki bu 3yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül edenyeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent veprofesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu haldeders vermesine izin verilmiştir. Yeterlilik tezindeki başarısındandolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Tekniküniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmaküzere Almanya'ya gönderilen ERBAKAN, Alman ordusu için araştırma yapanDVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılıçalışmalar yaptı.

Aachen Teknik üniversitesi'ndeçalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere3 tez hazırlayan ERBAKAN, Alman üniversitelerinde geçerli olan "DOKTOR" unvanını aldı.

Alman Ekonomi Bakanlığı içinmotorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak raporveren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan ERBAKAN'ın "Dizelmotorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarakizah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezinmecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya'nın en büyük motorfabrikası olan DEUTZ motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. FLATStarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmaküzere bu fabrikaya davet edildi. Alman Ekonomik Bakanlığı'nın RUHRsahasındaki fabrikalar üzerinde araştırma yapmak için görevlendirilenheyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün RUHRsahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatıbuldu.

II. Dünya Harbi'nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamıolan ERBAKAN, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul'adöndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye'nin en genç doçenti olmabaşarısını gösteren Necmettin ERBAKAN, araştırmalar yapmak üzere tekrarAlmanya'nın DEUTZ fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motoraraştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı.

1953'ün Kasım ayında İstanbulTeknik üniversitesi'ne dönen ERBAKAN, Mayıs 1954 - Ekim 1955 yıllarıarasında askerlik görevini ifa etti. İstanbul Kağıthane'deki 6 aylık yedek subayöğreniminden sonra Halıcıoğlu'ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ayasteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratlarıkısmında görev yaptı.

Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin ERBAKAN 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş MotorA.Ş.'yi kurdu. ERBAKAN da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya'daçalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nun sipariş verdiğimotorları görünce iyice uyanmıştı.

Yurda dönünce bu çalışmayıbaşlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini1 Temmuz 1956'da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara'da yapılan SanayiKongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN "Yenihedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, ozaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerineEskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobilERBAKAN tarafından imal edilmiştir. Askeri yönetim Gümüş Motorfabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine200'e yakın General ve üst rütbeli subaya ERBAKAN tarafından bir SanayiKonferansı verilmiştir.

1965 yılında profesör olanERBAKAN, Şubat 1966'da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığınagetirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan ERBAKAN, 1968 Mayıs'ındaOdalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969'da da Odalar Birliği Başkanı oldu.

Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi.

24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş'ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi'nikuran ERBAKAN, 1971 Nisan'ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, MilliNizam Partisi kapatıldı. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, ERBAKAN liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde % 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis'e girdi.

1974 yılı başında kurulan MSP-CHPkoalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yeralan MSP'nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik KurulBaşkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonrakurulan 3'lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren ERBAKANliderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.

1978 yılı başında 12 Eylül 1980'ekadar muhalefette kalan MSP'nin Genel Başkanlığını yürüten NecmettinERBAKAN, 12 Eylül İhtilali'nin getirdiği yasaklarla Eylül 1987 yılınakadar politikadan uzak kaldı. Eylül 1987'deki referandumla yenidensiyasi haklarını elde eden ERBAKAN, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuşolan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi.

1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanıolmuştur. Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çokönemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkeninişbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa birsürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır.

1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 11 Mayıs 2003'te Saadet Partisi'ne Genel Başkan seçilmiştir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.


Cevapla
#2Bingöl Konuşması Erbakan'ın1994 yerel seçimlerinde Bingöl'de yaptığı konuşmasında, "Çocuklar okulabesmeleyle başlardı. Bunu 'Türküm, doğruyum, çalışkanım' diyedeğiştirdiler. Okullarda 'Türküm doğruyum çalışkanım' diyesöyletirseniz, başkaları da 'Ben Kürd'üm daha çalışkanım, daha doğruyumdeme hakkını kendinden görür" şeklindeki bu sözleri Türk CezaKanunu'nun 312. maddesini ihlal olarak değerlendirildi ve 1 yıl hapiscezasına çarptırıldı.

312. madde "Halkı;sınıf, ırk, din mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin vedüşmanlığa tahrik eden kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası veüç bin liradan 10 bin liraya kadar para cezası ile cezalandırılır. Butahrik umumun emniyeti için tehlikeli olabilecek bir şekilde yapıldığıtakdirde faile verilecek ceza üçte birden yarıya kadar artılır"12 Eylül'de bir süre İzmirUzunada'da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980'de 21 MSP yöneticisiylebirlikte 'MSP'yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırıdavranmak ' suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981'de serbestbırakıldı ve beraat etti. 1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapmayasağı aldı. 1987'de halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz1983'te kurulan Refah Partisi'ne daha sonra genel başkan seçildi. 1991seçimlerinde Konya'dan milletvekili oldu. 1995 seçimlerinde 158milletvekili ile birinci parti oldu.

DYP-ANAP kaolisyonu başarısız olunca DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996'da başbakan olarak göreve başladı.

21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş RP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu ve RP kapatıldı.


Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Prof. Dr. Nermi Uygur arachnanthe 0 1.668 02-02-2009, Saat: 21:02
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi