RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI (Video)

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.41/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI (Video)
#1

HER YIL TÜM DÜNYADA 250 BİN KADININ ÖLÜMÜNE YOL AÇAN RAHİM AĞZIKANSERİNE KARŞI GELİŞTİRİLEN AŞI, BU HASTALIKTAN SORUMLU TUTULAN HUMANPAPİLLOMA VİRÜSÜNÜN YOL AÇTIĞI KANSER ÖNCESİ HÜCRESEL DEĞİŞİMİ VEGENİTAL SİĞİLLERİ ÖNLÜYOR.HPV aşısı, aslında rahim ağzı kanserini önleyici bir aşı. Bunun popülerolması, bunun halk tarafından benimsenmesi için bu kanserin ortayaçıkışını engelleyecek bir aşı olarak görüyoruz. Bu iki farklı firmanınyaptığı aşının bir tanesi sadece kanseri engelliyor, kansere karşıgeliştirilmiş bir aşı. Burada HPV virüsü deyince bir tek virüs gibi dealgılanmasın. HPV virüsünün 100’den fazla çeşidi var. Ama her cins HPVkanser de yapmıyor. Kanser yapan belirli tipleri var ve geliştirilenaşıdan bir tanesi, kanser yapan virüslere karşı geliştirildi vehakikaten çalışmalar gösteriyor ki yüzde 100 başarı sağlayabiliyor.Diğer bir aşı, yine bu kanser türüne karşı geliştirilmiş bir aşı. 2 tipvirüs ihtiva ediyor veya 2 tip virüse karşı aşı geliştirilmiş. Amabunun yanında dış genital organlarda özellikle cinsel ilişkiyle geçensiğil tarzındaki hastalıkları da önleyici bir etkisi var. Neticedeikisi de rahim ağzı kanserini önlemek için geliştirilmiş ve oldukça dabaşarılı olduğunu görüyoruz.

UZMANLAR ÜÇ DOZ ŞEKLİNDE UYGULANAN AŞININ 7 YIL VEYA DAHA FAZLA SÜREKORUYUCU ETKİYE SAHİP OLACAĞINI BELİRTİYOR.YAPILAN BİLİMSELARAŞTIRMALARA GÖRE, RAHİM AĞZI KANSERİNE KARŞI GELİŞTİRİLEN AŞI 9 İLE26 YAŞ GRUBU ARASINDA YÜZDE 100 ORANINDA KORUMA SAĞLIYOR. DAHA İLERİYAŞ GRUBUNDA İSE AŞININ KORUMA ETKİSİ AZALIYOR.

Bu aşıların kime yapılması konusu hakikaten epey tartışıldı. Ve bugün 9ile 26 yaş arasındaki bayanlara çocuklara yapılması en mantıklı enuygun görüldü. 9 ile 26 yaş arasının özelliği de şu; özellikle bupuberta (ergenlik) döneminde, daha çocuk HPV virüsüyle hiçkarşılaşmadan bu aşı yapılırsa, yüzde 100 rahim ağzı kanserindenkorunuluyor ve bu çok büyük bir avantajdır. Bunun dışında ‘Bu aşınınbir yan etkisi var mı? derseniz, bu da araştırıldı ve bugünkübilgilerimize göre; rahim ağzı kanseri için geliştirilmiş aşının hiçbiryan etkisi yok. 9 ile 26 yaş arasındaki gruba yapılması özellikletavsiye ediliyor. Ama bunun dışında ‘30 yaşındaki bir kadına yapılamazmı?’ yapılabilir tabi ama böyle bir yaş sınırının konulması aşınınetkinliğinin en yüksek yaş olduğu için sınırlandırılmıştır. Ne kadargenç ne kadar küçük yaşta birine -ki küçük yaş tabi 9’dan başlıyor- buaşı yapılırsa, vücutta bağışıklık sistemi çok iyi cevap veriyor vesonuçta aşı çok daha etkili oluyor. İleriki yaşlarda bir kadın dayaptırabilir belki ama ondaki koruma etkisi daha genç birindeki korumaetkisi kadar olamıyor. Bunun dışında tartışılan konulardan bir tanesi,‘Erkek çocuklarda bunu yaptıralım mı?’ gibi düşünceler var. Aslındaaşının en etkili en kolay uygulanabilir tarafı 9 ile 26 yaş arasındakibayanlar ama erkek çocuklara da yaptırılsa hiçbir şey olmaz. Hatta buerkekten kadına, kadından erkeğe geçişin bir yerde önlenmesinde deetkili olabilir. Ama günümüzde bu aşı daha çok yeni. Özellikleanlatılmak istenen 9 ile 26 yaş arasındaki kız çocuklarına yapılmasıgerektiği. Bu aşı 3 kerede yapılıyor, yapıldıktan 2 ay sonra birtekrarı var, 6 ay sonra bir kere daha yapılıyor. Hiçbir reaksiyonvermiyor acı, komplikasyon ortaya çıkarmıyor. Rahatlıkla uygulanabilenneredeyse yüzde 100 rahim ağzı kanserini önleyici bir aşı.

PROF. DR. DERİN KÖSEBAY
alıntıdır...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Meme kanseri ile ilgili bilmek istediginiz herşey GİZEMLİ 4 5.722 11-06-2008, Saat: 18:52
Son Yorum: GİZEMLİ
  RAHİM Ağzı Yaraları (Servisitler) arachnanthe 1 7.494 04-03-2008, Saat: 6:19
Son Yorum: nefemis

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi