Sadegül Akarsu - HAYATI SORGULAMAK

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.78/5 - 23 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sadegül Akarsu - HAYATI SORGULAMAK

sade internet(2).jpg

Sadegül AKARSU

Bazen hayatı sorgulamalı insan,
Ne için yaşadığını,
Kim için uğraştığını sorgulamalı,
Kendi için mi yoksa birileri için mi yaşadığını bilmeli.
Öğrenmeli ne için var olduğunu dünyada…

İnsan bazen sorgulamalı yaptıklarını,
Sorgulamalı hayatı ne kadar hakkıyla yaşadığını,
Unutmamalı geçmişini,
Ve bu güne nasıl bir geçmişten geldiğini,
Kabullenmeli yaptığı yanlışlarla doğrularını nasıl bulduğunu…

İnsanın kendince doğruları olmalı,
Kendince kuralları,
Kendi yönetmeli kendi hayatını,
Kendi hayatından sorumlu olmalı ilk başta,
Aldığı her nefesi hak etmeli,
Kaç merdiveni tırmandıysa,
Kaç zorlu yoldan geçtiyse,
Her an aklında olmalı yaşadığı zorluklar,
Olmalı ki şükretmeli hayatına.

Hani bazen insanın hayatını sorguladığı zamanları vardır. Bu zamanlar ki insanın kendiyle hesaplaşmasıdır. Bir nevi şu an yaşadığı hayatın muhasebesini yapmaktır. Yaşanan hayatın artılarının ve eksilerinin, getirdiklerinin ve götürdüklerinin karşılaştırılmasıdır.
Bence insan dönem dönem hayatının sorgulamasını yapmalı. Yapmalı ki nerde yanlışı olduğunu bilmeli. Hayatıyla yüzleşmeli yani.
Yaşadıklarını kabullenmektir hayatla yüzleşmek. Yanlışlarını kabullenmektir. Belki zaman içinde yapılan yanlışları zorda olsa kabullenmektir.
Her insan gibi sizinde mutlaka vardır hayatınızda yüzleşmekten korktuğunuz zamanlarınız. Çünkü insan ne kadar da olsa ilk başta yanlışlarını kabullenmek istemez. Hep yanlışlar hayatın ücra bir köşesinde duruverir. Taki onu ne zaman kabullenir insan, o zaman yaşanmış olarak kalır hayatta. En azından hayatın bir tarafında kalmamış olur yanlışlar.
Aslında İnsanın yanlışlarını hata olarak görmesi ve “bunu ben yaşadım” demesi büyük bir erdemdir… “Evet ben burada yanlış yaptım” diyen ve bunu kabullenen kaç insan var ki…
Hayatın başarılı tarafları övünülürken neden yanlış ve başarısızlıkla sonuçlananlar kabullenilmez? Başarısızlık bizim yaşamadığımız bir şey mi yoksa…
Hayır hayır biz başarısızlıkları da yaşadık. Nasıl ki başarılar hayatımızın bir yerlerinde mutlulukla karşılandıysa, başarısızlıklarımız da mutsuzlukla karşılandı. Ama yaşandı sonuçta.
İnsan başarılarının mutluluğunu birileriyle paylaşırken, yapılan yanlışların ve başarısızlıklarını da kendiyle paylaştı.
Belki de bu yüzden başarısızlıklarımız tek başına kaldı hayatın bir köşesinde. Belki de bu yüzden kabullenilmedi yanlışlar.
Yanlışıyla doğrusuyla bir hayat yok mu ardımızda. Ne olursa olsun bu hayat bizim değil mi? Bizimse bu hayat doğrular kadar yanlışlar da bir parçası olmadı mı yaşamımızın.

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi