Sanayi üretimi dibe vurdu

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.82/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanayi üretimi dibe vurdu

Kasım ayında sanayi üretimi yüzde 13.9 oranında düştü. Sanayide son 7 yılın en büyük daralma yaşandı
Sanayi üretimi, Kasım ayında yüzde 13.9 oranında düştü.
TÜİK'ten yapılan açıklamada NACE Rev.1.1'e göre hesaplanan 2005=100 temel yıllı Aylık Sanayi Üretim Endeksi, 2008 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 azalarak 109,5 olduğu bildirildi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2008 yılı Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre Madencilik ve Taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,9 artarak 117,2'den 118,3'e yükselirken İmalat Sanayi sektörü endeksi yüzde 15,5 azalarak 128,5'ten 108,6'ya Elektrik, Gaz ve Su sektörü endeksi ise yüzde 4,7 azalarak 119,1'den 113,6'ya geriledi.
En yüksek düşüş yüzde 29,1 ile Sermaye Malı İmalatında
Ana Sanayi Grupları (MIGs) Sınıflamasına göre, 2008 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 29,1 ile Sermaye Malı İmalatında görüldü. Ana Sanayi Grupları (MIGs) Sınıflamasına göre diğer gruplar incelendiğinde, Aramalı İmalatının yüzde 16,9, Dayanıklı Tüketim Malı İmalatının yüzde 8,7, Dayanıksız Tüketim Malı İmalatının yüzde 6,0 ve Enerjinin yüzde 4,5 oranında düştüğü gözlendi.
Sanayi Alt Grupları
İmalat Sanayi Alt Grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranı Motorlu Kara Taşıtı, Römork ve Yarı Römork İmalatında gerçekleşti. İmalat Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının 2008 yılı Kasım ayında 2007 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranının yüzde 41,2 ile Motorlu Kara Taşıtı, Römork ve Yarı Römork İmalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 27,2 ile Tıbbi, Hassas Aletler ile Saat İmalatı ve yüzde 25,7 ile Ana Metal Sanayi İmalatı takip etti.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi