Silahsız Savas

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.75/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahsız Savas
#1

Yazar Onur ÖYMEN

Remzi Kitabevi / Haziran 2002 536 sayfa


“Kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmeler bazen bir ülkenin kaderini etkileyebilecek boyutlarda oluyor. Bunun örneklerinden biri İkinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya’nın Avusturya ile birleşmek için yürüttüğü gizli temaslardır. Hitler’in talimatı üzerine o tarihlerde Almanya’nın Viyana Büyükelçisi olan Von Papen, Avusturya Başbakanı Kurt Von Schuschnigg’i 12 Şubat 1938 tarihinde Hitler’in Berchtesgaden’daki karargahına getirdi. Hitler bu görüşmede kendisine bir ültimatom verdi. Gözaltındaki Naziler derhal serbest bırakılacak ve Nazi Almanya’sının destekçisi olan Seyss – İnquart İçişleri Bakanlığı görevine getirilecektir.”(s.45)

“Türkiye ile Irak arasında ortak ekonominin ve ticari menfaatlerin etkisiyle bir yakınlaşmanın ortaya çıkması uzun yıllar aldı. Bu ilişkiler 1098’li yıllarda gelişme gösterdi. Kerkük – Yumurtalık boru hattı inşa edildi. Türk firmaları Irak’ta büyük ihaleler aldılar. Irak Türkiye’nin başlıca ticaret ortaklarından oldu.”(s.131)

“…Batı ülkelerinin basınında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra bu ülkelerin diğer ülkelerce tanınması gerektiği yönünde hemen hemen hiçbir yazı yayınlanmadı. Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargonun kaldırılmasını savunan yorumlara da pek rastlanmıyor. Acaba neden?”(s.317)

“Basın özgürlüğüne içtenlikle taraftar olan Atatürk, 1930 yılında yaptığı bir konuşmada bu özgürlüğün dikkatli bir biçimde kullanılması gereğini şu sözlerle ifade ediyordu: “Bu ülkede kalem özgürlüğü kullanılırken, demokratik sisteme uygun biçimde daha uygun bir dikkat gösterileceğini tahmin ediyorum. Bizimki gibi, özgürlüklerin kötüye kullanılması nedeniyle çok sıkıntı çekmiş bir ülkede böyle bir dikkatin gösterilmesinin özellikle önem taşıdığı kanısındayım.”(s.332)

“…PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan’ın, Nairobi’deki Yunanistan Büyükelçiliği’nde Yunan Hükümeti’nin bilgisiyle saklandığı ortaya çıktı. Öcalan yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Bu olay Yunanistan’da büyük çalkantılara yol açtı. Devletin üst kademelerinde önemli değişikler meydana geldi. Dışişleri Bakanı da o tarihlerde değişti.”(s.502)

“Silahsız Savaş,” silahsız savaş sanatı olan diplomasiyi hem dünya tarihinden, hem de Türkiye’nin yakın tarihinden çarpıcı örnekler vererek anlatıyor. Diplomasinin nasıl biçimlendiğinin yanı sıra birçok kenarda köşede kalmış olay gözler önüne seriliyor
Cevapla
#2

sağol kardeş
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Commentarii De Bello - İç savaş karanlıktaki yüz 0 1.252 11-08-2007, Saat: 1:20
Son Yorum: karanlıktaki yüz

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi