Sinüzit testini kendiniz de yapabilirsiniz

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.71/5 - 21 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sinüzit testini kendiniz de yapabilirsiniz
#1

Sinüzit, Türkiye’de her yıl 15 milyona yakın insanı etkileyen bir sağlık sorunu.
Aynı zamanda halk arasında sağlık problemlerinde ilk sıralarda sayılan şeker hastalığı ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozan bir hastalık. Sadece fiziksel ve fonksiyonel açıdan değil, psikolojik olarak da kişiyi etkiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, sinüzitle ilgili soruları yanıtladı.

Sinüzit nedir?

Sinüzit; sinüs mukozasının iltihabıdır. Bu hastalık, sinüslerin burun içi ile irtibatını sağlayan sinüs ağızlarının tıkanması sonucu, sinüslerin havalanmasını bozarak, bakteri ve virüslerin yerleşmesine uygun bir ortam oluşturması neticesinde ortaya çıkar.

Sinüzit tipleri nelerdir?

Hastalık, akut ve kronik sinüzit olmak üzere başlıca iki ana gurupta incelenir.
Tedavi seçenekleri nelerdir?
Sinüzitin sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. İlaç tedavisi erken dönemde oldukça etkilidir. Israrlı ilaç tedavisine cevap vermeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç, tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır, böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur.


Yeni yöntem balon sinüsoplasti nedir?


Bugüne kadar ileri derecedeki hastalara, hastanede yatmayı gerektiren, kanamalı ve ameliyat sonrası istirahat gerektiren endoskopik cerrahi yöntemi kullanılıyordu. Ciddi komplikasyonların ortaya çıkması nedeniyle yeni tedavi yöntemleri arayışına girildi.
Balon sinüsoplasti adı verilen bu teknik hastalık tedavisinde yeni bir dönem açtı. Bu teknikle daralmış olan sinüs delikleri açılıyor ve sinüs ağzına bir balon yerleştiriliyor. Daha sonra balon serum ile şişirildikten sonra şişen balon tıkalı olan sinüsün ağzını genişletiyor.
Balon sinüsoplastinin avantajları nelerdir?
Etkili ve güvenli bir yöntem ve komplikasyon ihtimali çok düşük.
Teknikte küçük, elastik ekipmanlar kullanılmakta. Kapalı sinüs drenaj kanallarının kibarca açılması sağlanarak çok az doku travması ile sonuca ulaşılıyor.
Bazı vakalarda hiç doku çıkartmak gerekmediği için kanama da çok az oluyor.
Çoğu hasta 24 saatte normal hayatına dönebiliyor.
Gelecekte bu bölgede yapılabilecek diğer tedavileri engelleyici bir rolü yok. Diğer cerrahilerle beraber ya da ardışık olarak uygulanabilir.
Operasyon ne kadar sürüyor?
Operasyon yaklaşık 15 dakika sürüyor. Genel anestezi altında işlem yapılıyor. Kısa sürede sonuç alınan bu yöntem sinüzit tedavisinde yeni bir sayfa açıyor.
Sinüzit misiniz?
Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına “evet” diyorsanız sinüzit olma ihtimaliniz yüksek. Böyle bir durumda kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi tavsiye ediliyor.
1- Yüzünüzde basınç hissi, dolgunluk veya ağırlık hissi var mı?
2- Burnunuz tıkalı mı?
3- Koyu, sarı-yeşil burun akıntınız var mı?
4- Geniz akıntınız var mı?
5- Koku duyunuzda azalma var mı?
6- Baş ağrınız var mı?
7- Nefes darlığı hissi ve öksürük var mı?
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi