Türban YÖK’ü böldü

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.72/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türban YÖK’ü böldü
#1

Türban YÖK’ü böldü YÖK Genel Kurulu'nun 9 üyesi Özcan'a karşı bildiri yayımladı, Özcan'ın yanıtı ise sert oldu

‘Türban ile alın’a 9 YÖK üyesi karşı çıktı


YÖK Başkanlığı’ndan yapılan bu açıklama yetki saptırılması niteliğinde olup hukuken yok hükmündedir. YÖK Başkanı’nın açıklamaları Anayasa’ya açıkça aykırıdır!..
9 üyeye 4 saat sonra YÖK’ten yanıt geldi

Cumhuriyet’in nitelikleri, kişi hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasının gerekçesi olarak kullanılamaz. Kanuni düzenleme yapılması açıklamaları, hukuki dayanaktan yoksundur...

Üniversitelerde türban serbestisini getiren anayasal değişikliğin yasalaşmasına karşın, türbanın bağlanma biçiminin hüküm altına alınacağı YÖK Kanunu’nun ek 17. maddesinde değişikliğe gidilmemesi YÖK içindeki çatlağı derinleştirdi ve karşılıklı restleşmelere yol açtı. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, rektörlere, üniversitelerde “türban yasağının kaldırılmasına” yönelik gönderdiği yazıya karşı çıkan 9 YÖK üyesi, karşıt bildiri yayınladı. Dokuz üyenin bildirisinden birkaç saat sonra YÖK Başkanlığı’ndan, karşıt bildiriye yanıt niteliğinde yeni bir açıklama yapıldı.

13. maddeye atıf...

YÖK Başkanı’nın önceki gün rektörlüklere gönderdiği yazıya ilişkin olarak “oluşturulmaya çalışılan tereddütlere” açıklık getirmek amacıyla yapıldığı belirtilen YÖK’ün dünkü açıklamasında Anayasa’nın 13. maddesine yer verildi. Maddedeki “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir” cümlesinde geçen “ancak” kelimesinin Danışma Meclisi tarafından kabul edilen metninde yer almasına rağmen MGK Anayasa Komisyonu’nca çıkarıldığı hatırlatılan açıklamada, bu kelimenin Anayasa’ya 2001’de konulduğu belirtildi.

Cumhuriyet’in nitelikleri...

Anayasa Mahkemesi’nin 1986 yılında verdiği bir kararla bu değerlendirmeyi paylaştığı kaydedilen açıklamada, 2001 yılında kelimenin Anayasa’ya konulması ile “bir hak ve özgürlüğün, idarenin genel düzenleyici işlemlerinin yanı sıra, mahkeme kararıyla sınırlandırılamayacağı yönündeki hukuk kuralını teyit ettiği” savunuldu. Açıklamada şöyle devam edildi: “Ayrıca belirtilmelidir ki, Cumhuriyetin (ve dolayısıyla, Devletin) Anayasa’da belirlenen nitelikleri, temel hak ve hürriyetlerin korunmasının ve geliştirilmesinin teminatı olup, hiçbir biçimde kişi hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasının gerekçesi olarak kullanılamazlar. Kişilerin belirli bir kılık ve kıyafet tarzını benimsemeleri veya terk etmeleri yönünde zorlamaya tabi tutulması, TCK’nın 106. maddesinde tanımlanan tehdit suçunu oluşturur. Türban takmaya zorlamanın ve başını açmaya zorlamanın aynı suçu oluşturacağı TCK madde gerekçelerinden yapılan alıntılarla ispatlanmaya çalışıldı.”
TCK’nın 112. maddesinde “eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçunun düzenlendiği belirtilen açıklamada devlet ve özel eğitim kurumlarındaki eğitim öğretimin kamu hizmeti olduğu belirtilerek öğrencilerin buralara girmesinin engellenmesinin “eğitim ve öğretim hakkının kullanılmasını engellemek” olarak düşünülmesi gerektiği savunuldu.

Hukuki dayanaktan yoksun

Anayasa’nın 42. maddesine eklenen “Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez” hükmüne göre, kanunda açıkça gösterilmemiş bir sebebe dayanarak kişilerin yükseköğrenim hakkını kullanmaktan yoksun bırakılamayacakları ileri sürüldü. Açıklamada bu hükmün “doğrudan uygulanabilir” bir hüküm olduğu savunularak “Ayrıca bir kanuni düzenleme yapılması gerektiği yönündeki açıklamalar, hukuki dayanaktan yoksundur” denildi. Açıklamanın sonunda, üniversite öğrencilerinin disiplin cezalarını düzenleyen YÖK Kanunu’nun 54. maddesinde sayılan bir sebep dışında hiçbir öğrencinin yükseköğrenim hakkının kısıtlanamayacağı savunuldu.

BBC: “TÜRK AKADEMİSYENLERİ TÜRBAN YASASINA MEYDAN OKUYOR”

Türban ile ilgili anayasa değişikliklerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından üniversitelerde yaşanan kargaşa, yabancı medyaya da yansıdı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, türban konusunun Türkiye’deki kamu oyununu böldüğünü ileri sürerken "Türk akademisyenleri, türban yasasına meydan okuyor" dedi.

BBC haberinde parlamentodan büyük çoğunluğun onayıyla geçen anayasa değişikliklerinin kamuoyunu böldüğünü belirterek, "Bazı üniversiteler, kadın öğrencilerin türban kullanmasına izin veren yeni bir yasal düzenlemeye meydan okuyorlar" yorumunu yaptı.

Baş örtüsü serbestliğinin üniversitelerde farklı uygulamalara neden olduğunu belirten BBC, muhalefetin laikliğe sıkı sıkı bağlı olan devletin altının kazıldığını düşündüğünü belirterek, ana muhalefet partisinin din ve devlet ayrılığını tehdit eden değişikliklerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmayı düşündüğünü kaydetti. BBC ayrıca YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, üniversite rektörlerinin, uygulamaları anayasa değişikliğine uygun hale getirilmesi konusunda sorumluluklarının olduğunu belirttiğine de dikkat çekti.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2


[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#3


[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ananı da al git’ yanıtı yetmedi! gamze33 0 1.772 10-03-2009, Saat: 0:07
Son Yorum: gamze33
  Sandık açıldıktan sonra sokağa çıkamayacaklar!’ gamze33 0 1.332 11-02-2009, Saat: 21:16
Son Yorum: gamze33
  İzmit’te Sirmen aday asi cafe 0 1.612 01-12-2008, Saat: 11:01
Son Yorum: asi cafe
  ’Doğru bildiğimi korkmadan yaparım’ asi cafe 0 1.264 29-11-2008, Saat: 11:01
Son Yorum: asi cafe
  Dünya markası ‘Elegant’ battı, 1800 kişi işsiz kaldı sevgi kelebeği 0 1.456 27-11-2008, Saat: 16:44
Son Yorum: sevgi kelebeği

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi