Türk eğitim tarihi , sistemi ve okul yönetimi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.37/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk eğitim tarihi , sistemi ve okul yönetimi
Icon3 

TÜRK EĞİTİM TARİHİ SİSTEMİ VE OKUL YÖNETİMİ

ara sınav da çıkabilecek özettir.

1- Kurumsallaşmış örgün eğitim kurumlarının yaygın olması Müslümanlık öncesi dönemde Türk eğitim tarihinin özelliklerinden biri değildir.
2- Eğitim kurumlarında çıkan temel öğretim yönteminin bilgiyi farklı alanlara aktarmayı sağlaması Osmanlı döneminde ki eğitimin temel özelliği değildir.
3- Türk eğitim tarihinin en eski yazıtı Göktürklerin Orhun yazıtlarıdır.
4- Eski kültür ve dini inançlarını terk ederek Manihaizm dinini benimseyen ve okur yazarlık oranı yüksek olan devlet Uygurlardır.
5- Karahanlılar Müslümanlık sonrası dönemin en başında yer alır.
6- Merzifonlu kara m. Pasa eğitim tarihinde ortaya koyduğu ürünleri ön plan a çıkan düşünür değildir.
7- Enderun Selçuklular döneminde yer alan eğitim kurumu değildir.
8- Geçmişte yer alan olayları neden sonuç ilişkisi içerisinde yer ve zaman göstererek açıklayan bilim dalı tarihtir.
9- Osmanlı imparatorluğunda ilköğretim düzeyindeki okullara sıbyan mektepleri adı verilirdi.
10- Cumhuriyetin ilanıyla eğitim alanında laikliğe atılan ilk adım tevhidi tedrisat kanunun kabulü.
11- Cumhuriyetin kuruluşunun ardından eğitim alanında yapılan yeniliklerin temel amacı devrimlerin özünü kavrayabilmek ve bunlara sahip çıkabilecek bireyler yetiştirmektir.
12- Üniversitedeki öğrenci sayısının çok olması 1933 üniversite reformunun yapılış amacı değildir.
13- Okulöncesi eğitim müdürlüğü milli eğitim bakanlığının ilk merkezi örgütlerinden değildir.
14- İlköğretimin 5 yıla indirilmesi 1. heyeti ilmiyede alınan karar değildir.
15- Yabancı dile eğitimin daha fazla önem vermesi 1. m.e.şurasının kararı değildir.
16- Okullaşma oranının düşük olması cumhuriyetin ilk yıllarında karşılaşılan bir sorundur.
17- Türkiye m.e.örgütünün bölgelere ayrılması ve her bölgeye bir maarif eminin atanması 1937/2287 tarihi ve yasasıyla olmuştur.
18- 1848 de erkek çocukların öğretmen olabilmesi için devam ettikleri okul darülmuallimin rüşdi
19- 1913 yılında yayınlanan tedrisatı iptidaiye kanunu ile ilköğretime öğretmen yetiştirme sayılarında artış olmuştur
20- sadece kayseri ve denizlide yer alan öğretmen okulunun adı köy muallim mektebidir
21- köy enstitüleri 1940 yılında açıldı 1954 yılında kapandı
22- ilk olarak Konya da açılıp daha sonra Ankara da ki binaya taşınarak öğretimine devam eden okul gazi eğitim enstitüsü
23- okul öncesi öğretmen okulu olan ana muallim mektebi 1927/28 yılında açılmıştır
24- 2547 sayılı yüksek öğretim kanunu ile eğitim fakülteleri kurulmuştur
25- eğitim bilimleri bölümü 1981 yüksek öğretim temel kanundaki düzenleme ile kurulmuştur.
26- Tezsiz ortaöğretim alan öğretmenliği programı fen edebiyat fakültesi için kurulmuştur.
27- Yan dal uygulaması 2006 yılında kaldırılmıştır.
28- Eğitim bütünüyle ilgilenip sistemi bütün olarak çözümleyerek birleştirmeyi amaçlayan kişilere eğitim yöneticisi denir.
29- Sistem kavramını ilk olarak Bertalanffy kullanmıştır.
30- Sistem kavramı Hawthome araştırmaları ile yönetim alanına kazandırılmıştır.
31- Çıktıların işe yarayıp yaramadığını belirlemeye yarayan öğe dönütüdür.
32- İki yada daha fazla değişik canlı arasında her iki tarafında karşılıklı faydalanmalarına dayalı ortak ilişkilerin geliştirilmesine simbiyotik ilişkiler denir.
33- Her sistemin bağlı olduğu daha büyük sisteme üst sistem denir.
34- Sınıflar okulun alt sistemidir.
35- Örgüt kişisel amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan bireylerin çabaları sonucu ortaya çıkan yapının adıdır.
36- Okulun çıktılarının tekrar okulun girdileri olmasının nedeni okulun hareketleri doğrusal değil çemberseldir.
37- Okulun varlığını sürdürmesi için kendisine yarayacak girdileri seçerek alması yaşatma dır.
38- Hukuk kuralları maddi yaptırımlı ve devlet otoritesi ile desteklenmiş kurallardır
39- Okula pijama ile gelmek görgü ve hukuk kurallarına aykırıdır.
40- Hükümetin yasa oluşturmak için meclise sunduğu taslağa yasa tasarısı denir.
41- Bir yasanın uygulamasını göstermek veya emrettiği işleri belirtmek üzere yasaya aykırı olmamak koşuluyla ve Danıştay ın incelemesinden geçilerek bakanlar kurulunca çıkarılan hukuk kurallarına tüzük denir.
42- İlköğretimin düzenlenmesi t.c anayasasında eğitimle ilgili bir madde değildir.
43- Eğitim kurumlarına ait öğretim programlarının oluşturulması ilköğretim ve eğitim kanununun oluşturduğu konular değildir.
44- Her kademe eğitim ve öğretim kurumlarına kayıt ve kabul koşullarını düzenlemek m.e.temel kanunun genel ve özel amacı değildir.
45- M.e in amaçları yalnız resmi ve özel eğitim kurumlarında değil aynı zamanda evde ,çevrede ,her yerde ve her fırsatta gerçekleştirilmeye çalışılır anlayışı milli eğitimin ilkelerinden her yerde eğitimi yansıtır.
46- Her yurttaşın eğitim olanağından yararlanılması kazanımı milli eğitimin eğitim hakkı ilkesini yansıtır.
47- Özel yüksek öğretim kurumunun açılması ve işletilmesinde özel öğretim kurumları kanunu yetkili değildir.
48- Eşgüdümleme Türk eğitim sisteminin ilkesi değildir.
49- Halk eğitim merkezi örgün eğitim kurumları değildir
50- Anadolu mahalli idareler meslek Lisesi ticaret ve turizm öğretimi okullarından değildir.
51- Zorunlu öğretim 4306 sayılı kanunla 8 yıla çıkmıştır.
52- 2005-2006 verilerine göre mesleki ve teknik orta öğretimde yaklaşık 80 bin öğretmen çalışmaktadır.
53- Sivil savunma hizmetleri Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütlerinde yer almaz.
54- Çıraklık ve yaygın eğitim genel müdürlüğü danışma ve destek alma birimi değildir.
55- Eğitimle ilgili her konuda bakana yardımcı olan , görüş bildiren ve sorunlarla ilgili araştırma yapan teftiş kurulu bakanlığı dır.
56- Milli eğitim bakanlığı örgütünün yapısı 3797 sayılı kanunla belirlenmiştir.
57- Planlama Milli Eğitim Bakanlığı örgütünün sahip olması gereken temel görev alanlarından değildir.
58-

tuhaf olay ;

beni üzen sen, teselli veren sen
kurtulmaya da çaban yok,neyinim , neden ben ?
kaçıp gitsem uzaklara, bilirim beni bulur
ne benle mutlu olur
ne bensiz huzuru bulur13
Bul

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon2 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ gr££n 0 2.958 06-05-2008, Saat: 15:31
Son Yorum: gr££n
Icon5 Okul öncesi Matematik öğretimi gr££n 0 2.961 26-03-2008, Saat: 23:15
Icon3 Okul Öncesi Öğretmenliği Ders ListeSi gr££n 0 20.755 23-03-2008, Saat: 18:45

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi