Türkiye'de neden yeterince kitap okunmuyor?

Anket Başlığı: Türkiye'de neden yeterince kitap okunmuyor?
Kitap okuma bilinci aileler, toplum ve eğitim sistemi tarafından yerleştirilmediği için
Televizyon, sinema, bilgisayar gibi faktörler kitap okuma alışkanlığını yok ettiği için
Bazı kitapları okumak çok sıkıcı olduğu için
Kitaplar çok pahalı olduğu için
Vakit bulamadıkları için
Piyasadaki kitaplar insanları tatmin edici düzey ve içerikte olmadığı için
Aradıkları kitapları bulamadıkları için
Diğer (Belirtiniz)
Bence Türkiye`de insanlar yeterince kitap okuyor
[Anket Sonuçlarını Göster]

Hatırlatma: Bu anket genel bir ankettir. Diğer kullanıcılar sizin hangi seçeneğe oy verdiğinizi görebilirler.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.55/5 - 31 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'de neden yeterince kitap okunmuyor?

kitap okumanın zefkine varmayan insanlar bahane üretir. Çok pahalı zaman yok hangisini okuyacam vs vs. Eğitim çok önemli annne baba çocuklareının yanında okumuyorsa okumalrı için kitap almıyorsa çocukların kitabı kendisi yada başka biri tarafından keşfetmeli. Okullarda malesef böyle bir eğitim yok, öğretmenlerinde çok umrunda değil açıkçası. ben kendi adıma kitaba para ve zaman ayırıyorum. birgün çocuklarım olursa kesinlikle ailece en azından bir saat kitap okuyacam hatta hep birlikte okuyacaz. ve çok önemli bir konu daha var okumaktan sıkılanlar için artık kitaplar seslendiriliyor. bu yatmadan dinlenebilir ve bu bahanede ortadan kalkar. Aynı zamanda görme engelli insanlar içinde çok iyi olacak. bu arada bu anketi hazırlayan arkadaşa eyvallah çok iyi düşünmüşsün ama bunu bir üst kademeye tasınması gerektiğini düşünüyorum. yani engelli insanlar için evinde her pc si ve mikrofonu olan bi kitabı seslendirip 6. körler derneklerine ulaştırabilir. ben bu konuda çalışma yaptım...

bencede turkiyede aileler cocuklarına pek fazla iyi eğitim vermediğinden kitap okunmuyor

Bence kitaplar pahalı ve insanlar kitap okumak için bu şartlarda o kadar büyük paraları gözden çıkaramıyor. Zaten korsan kitap olayıda bu düşünceyi destekliyor. Bu işin sebebi sanırım yayınevleri ama isteseler çok daha ucuza kitap basabilirler, böylece eminim kitap okuyanların sayısında gözle görülür bir artış olacaktır.
Bul

yaa en basitinden gazete yaaa bırakın 20 30 milyonluk kitapları gazete okumuyo insanlar.belki siz hangisini okuyayım tarafsız yayın yapan yok diyeceksiniz ama. birinden birini mutlaka alıp okursunuz ya da okuma alışkanlığı olan insanlar bunu yaparlar. beş kuruş gazeteye vermeyenler çok istisnai şekilde yokluk çekenleri ayrı tutarım elbette ama hanig semtte kütüphanemiz var? söyleyin hangi sayılı üniversitelerde gerçekten üniversiteye yakışır bilgi kaynağı kütüphaneler var?? Türkiye de okumamak bir dayatılmış kültür haline getirilmekte.özellikle 80 öncesi nesile bir bakın nasıl okuyorlardı nasıl parasızlığın içinde kitaba verecek para yaratıyorlardı....şimdinin gençlerine bakın ellerinde milyarlık cep telefonları ama kitaplar pahalı öyle mi....yakılan sadece kitaplar değilmiş 27 yıl önce...yakılan bizim ulusca bilinçlenmemizmiş, düşünmemizmiş, araştıran sorgulayan nesillerimizmiş yakılanlar...yazıklar olsun çocuklarımızı böyle sığ yetiştiren zihniyetlere...
Sevgiyle kalın, okuyun ve okumayı sevdirin bir kişiye bile bunu yapsanız yapın...
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi