Türkiye'den Neden Korkuyoruz?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 14 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'den Neden Korkuyoruz?
#1

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan bir makalede, İslamiyet ile ilgili olarak Batıda yaşanan kaygıların, doğu-batı ilişkilerinin düzeltilmesine yönelik çabaları tehlikeye atmaması gerektiği belirtildi.
Cumhuriyet'in kuruluşu sırasında ülkeden ayrılan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son İçişleri Bakanı Ali Kemal'in torunu olan Muhafazakar Parti milletvekili Boris Johnson tarafından kaleme alınan, "Türkiye'den neden bu kadar korkuyoruz?" başlığıyla yayımlanan makalede, "Hristiyan dünyasında başta Papa ve diğer din adamlarının yaşadığı önyargıların, süreci olumsuz etkilediği" kaydedildi.
"Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili sorunların pek azının ülkenin ekonomik durumuyla ilgili olduğu" ifade edilen yazıda, "Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin AB'ye yakın zamanda üye olan bazı ülkelerdekinin üzerinde bulunduğu" belirtildi.
"Sorunun Kıbrıs konusu, nüfusun kalabalıklığı veya fakirlikten kaynaklanmadığı, bütün sorunun değerler olarak ortaya konulduğu" kaydedilen yazıda, "Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkışına Ermeni iddialarını gerekçe gösterdiğini, ancak bu ülkenin kendisinin de bu konularda suçsuz olmadığı" bildirildi.
"Brüksel'in Türkiye'nin üyeliğine cinsiyet eşitliği temelinde yaklaşmaya çalıştığı, ancak Türkiye'nin Belçika'dan önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiği" belirtilen yazıda, "Türkiye'nin insan hakları karnesinin mükemmel olmaktan uzak olduğunu kabul ettiği, ancak Türkiye'yi bu konuda suçlayan Yunanistan'ın insan hakları karnesinin de Avrupa Birliği'ne kabul edildiği sırada mükemmel olmadığı" kaydedildi.
"Türkiye'nin AB üyeliğinin rayında tutulmaya devam edilmesi için en önemli sebebin ülkenin geri gitmesinin engellenmesi olduğu" görüşü dile getirilen yazıda, "Kuşkusuz batıda halen Papa'dan rahiplere, politikacılara kadar etkisini gösteren kendini beğenmişlik Türkleri uzaklaştırıyor" denildi.
"Bizim birbirimizden uzaklaşmaya değil barışmaya ihtiyacımız var" ifadesine yer veren konuk yazar Johnson, "Türkiye ile Avrupa arasında karşılıklı iyi ilişkilere ihtiyaç olduğunu, birbirini ret yerine, farklı değerler şarkısı söyleyip, farklılıkları pekiştirmek yerine, Türkiye ile tartışmalarda kritik bir noktaya gelindiğini görmek gerektiğini" ifade etti.
"Batı dünyası olarak ya Atatürk'ün başarısını görüp, Türkiye'nin Müslüman bir nüfusla laik bir demokrasi yaratma başarısını desteklemeye ya da sırf dinleri yüzünden Türklere burun kıvırmaya devam edeceklerini" belirten Johnson, "bunun bir kısmı İngiltere'de ve diğer Avrupa kentlerinde yaşayan bütün dünyadaki ılımlı Müslümanlara da yanlış bir mesaj olacağının" altını çizdi.
"Süreç hızlı olmalı, Türkiye'den İngiltere'ye dev bir göç dalgasına izin vermeliyiz demiyorum ama aramıza kültürel bir mesafe koymakla ne kazanacağımızı sorguluyorum" diyen Johnson, "bir gün Türkiye ile ilişkilerin gerçekten olması gereken noktaya getirilebilmesi halinde Akdeniz'in çevresinde tarihte sözü edilen Cebelitarık'tan İstanbul Boğazına uzanan uyumlu bir birliği yeniden oluşturmanın mümkün olacağını" ifade etti.
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla
#2

Konuyla ilgili düşünce yapısına sahip olmak için belli başlı kaynakları gözden geçirmek gerekli.
Misal :

Edward Sait abimizin yazdığı oryantalizm adlı kitabını okursanız çok şey kazanabilceğinizden eminim.
Kendisi filistinli bir hristiyan abimizdir.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  "Türkiye ile yapılacak çok iş var" asi cafe 0 1.371 10-03-2009, Saat: 11:06
Son Yorum: asi cafe
  "Türkiye, dış siyaset önceliklerimizden biri" asi cafe 0 1.630 14-02-2009, Saat: 11:11
Son Yorum: asi cafe
  Obama neden Türkiye'ye gelmiyor? asi cafe 0 1.243 06-02-2009, Saat: 17:04
Son Yorum: asi cafe
  "Ege'de Türkiye ile gerginlik artıyor" asi cafe 0 1.086 05-02-2009, Saat: 12:27
Son Yorum: asi cafe
  "Türkiye'nin bölgedeki gücü artacak" asi cafe 0 1.077 05-02-2009, Saat: 12:24
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi