Türkiye'yi sarsan gözaltılar!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.19/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'yi sarsan gözaltılar!
#1

Ergenekon Operasyonu kapsamında Cumhuriyet Yazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek ve İstanbul üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındı!

AA, ANKA,DHA


Bu sabah İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal, Aydınlık Dergisi merkez ve bürolarında arama yapıldı. Arama kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yanı sıra Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmesi Ferti İlsever gözaltına alındı. Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat ve iş adamı İbrahim Benli de yer alıyor. Ayrıca gözaltına alınan isimlerin evlerinde de arama yapıldı.Aramalar Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatı ile başlatıldı. Zekeriya Öz, gözaltındaki sanıkların ifadeleri doğrultusunda polise yeni bir gözaltı listesi verdi. Listenin başında Doğu Perinçek'in adı yeraldı. Sabah erken saatlerde İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltında alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait 6 ekip de Ulusal Kanal'a baskın yaparak arama yaptı.

Aynı soruşturma kapsamında gazeteci İlhan Selçuk ve Eski İstanbul üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu da gözaltına alındı.

ULUSAL KANAL İNTERNETTEN AÇIKLAMA YAPTI

Polisin Ergenekon operasyonu kapsamında arama yaptığı Ulusal Kanal'ın internet sitesinden şöyle bir açıklama yapıldı:"Ergenekon" operasyonu kapsamında bugün sabah İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi merkez ve bürolarında arama yapıldı.

Arama kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmesi Ferit İlsever göz altına alındı.

Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alıyor.Sabah 04.30 İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisinin Merkez ve ankra bürolarına eş zamanlı bir operasyon düzenlendi. Operasyonda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlseveri gözaltına alındı.

Operasyonda ismi geçenlerin evlerine de aynı dakikalarda aramalar yapıldı.

Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alınıyor.

Ulusal Kanal'a ulaşan bilgilere göre Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un gözaltına alındığı yönünde..."

POLİS ULUSAL KANAL'DA

Öte yandan İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, polisin partinin İstanbul İl Başkanlığı ile Ulusal Kanal’da arama yaptığını bildirdi.
Önsel, İstiklal Caddesi’nde bulunan il başkanlığında yaptığı basın açıklamasında, polisin sabah saat 04.00-04.30 sıralarında İP, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisinin İstanbul ve Ankara’daki merkezlerine eş zamanlı olarak operasyon düzenlendiğini söyledi.

Erkan Önsel, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever’in gözaltına alındığını ifade etti.
Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya da, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ile iş adamı İbrahim Benli, eski İÜ rektörü Prof Dr. Kemal Alemdaroğlu, Aydınlık Dergisi Genel Yayın YÖnetmeni Serhan Bolluk,
Perinçek’in koruması Yusuf Beşerik, gazeteci Adnan Akfırat’ın da gözaltına alındığını öne sürdü.

Akkaya, Perinçek, İlsever ve Selçuk’un evlerine polisin eş zamanlı baskın yapıldığını öne sürerek, polisin Ulusal Kanal ve il başkanlığı binasında belgeler ve bilgisayarlar üzerinde incelemelerinin sürdüğünü kaydetti.

Bu arada, İP İstanbul İl Başkanlığı ve Ulusal Kanal’ın bulunduğu binanın önünde çok sayıda polis güvenlik önlemi aldı.

İLHAN SELÇUK'UN AVUKATI: SAKİN OLMALIYIZ


Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk’un avukatı Fikret İlkiz, 24 saat boyunca Selçuk ile görüşmesinin mümkün olmadığını ifade ederken, “Bunu bir soruşturma kabul etmemizde fayda vardır. Biraz sakin olmakta fayda vardır" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk’un avukatı İlkiz CNN Türk’e yaptığı açıklamada öncelikle 24 saat içerisinde görüşme olanağının olmadığını bildirdi. İlkiz, Selçuk’un Terörle Mücadele ve Özel Soruşturma Yöntemleri ve Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu çerçevesinde gözaltına alındığını ifade ederek, bu nedenle 24 saat boyunca görüşemeyeceğini, buna karşın sorgusunun 48 saat içerisinde bitirilmesi gerektiğini söyledi. İlkiz, “Gözaltındayken de görüşme olanağımız var. Ama bu soruşturmada 24 saat sonra talebimiz söz konusu olacak. Görüştüğümüz zamanda bizi vekili sıfatıyla müdafi sıfatıyla da görüştüreceklerdir. Bizi talep ettiği ya da biz katıldığımız zaman soruşturma ve ifade de yanında yer alabiliyoruz. Bunu bir soruşturma kabul etmemizde fayda vardır. Biraz sakin olmakta fayda vardır" dedi.

İlkiz, Selçuk’un sabaha karşı gözaltına alınmasını ise görevlilerin bir takdiri olarak değerlendirdi. İlkiz, “Ama bu takdir hakkının kullanılmasında hukuka aykırılık söz konusu olursa ve bu bir hak ihlali niteliğinde değerlendirilirse kuşkusuz biz de haklarımızı korumak anlamından sorumluluğumuz yerine getiririz" diye konuştu.


-İP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜLTEKİN: GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı
Mehmet Bedri Gültekin, Genel Başkan Doğu Perinçek'in "Ergenekon
Operasyonu" kapsamında göz altına alınmasına ilişkin "Cumhuriyet
Başsavcılığı iddianamesi karşısında paniğe kapılanlar gündemi
değiştirmek, dikkatleri başka yerlere çekmek istiyorlar. Sayın genel
başkanın tutuklanması tamamen bununla ilişkilidir" dedi.

Gültekin, İP Genel Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasına,
"Türkiye'de 89 yıl aradan sonra Nemrut Mustafa Paşa Divanı kurulmuştur.

Bundan 89 yıl önce İstanbul'da İngiliz emperyalistlerin talimatıyla
kurulan mahkeme, Nemrut Mustafa Paşa Divanı bu ülkenin gerçek
yurtseverlerini idama mahkum etti, hapislere mahkum etti" sözleriyle
başladı.

Gültekin sözlerine şöyle devam eti:
"Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya bir iddianame hazırladı. Bu
cumhuriyeti, bu ülkeyi savunmakla yükümlü en yüksek makamdan gelen bir
iddianame. Ne diyor orada? 'Bu iktidar gayrimeşrudur. Bu iktidar bu
ülkeyi Ortaçağ karanlığına götürmek istiyor.' Başsavcı bunu söylüyor.

-SORULAR-

Bir gazetecinin "Doğu Perinçek'in göz altına alınmasının Ergenekon
örgütü ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Bu konuyu nasıl
değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Gültekin "Bu, saçma sapan bir
iddiadır. Bundan 10 yıl önce patates baskılı mühürlerle İP Genel Başkanı
Perinçek'i PKK'ya yardım ve yataklık iddiasıyla göz altına almışlardı.

Bu, ne kadar saçma sapan ise Ergenekon suçlaması da öyledir. Cumhuriyet
Başsavcılığı İddianamesi karşısında paniğe kapılanlar gündemi
değiştirmek, dikkatleri başka yerlere çekmek istiyorlar. Sayın genel
başkanın tutuklanması tamamen bununla ilişkilidir. Ama bu tehdit,
tehdidi yapanların başında patlayacaktır" dedi.

Gültekin, emniyet görevlilerinin sabah saat 04.00'te İP Genel Merkezine
geldiğini ve aramaların hala devam ettiğini belirtti.

Genel Başkan Perinçek dışında Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever ile
Ulusal Kanal çalışanlarının da göz altına alındığını hatırlatan
Gültekin, "Çılgınca bir eylemle karşı karşıya olduklarını" söyledi.

İP Genel Başkan Yardımcısı Serhat Bora da konuşmasında, Gültekin'in
sözlerine katıldığını belirtti.

Açıklama sorasında İP'liler çeşitli protesto sloganları attılar.

Öte yandan sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele
ekiplerinin Ulusal Kanal, Aydınlık Dergisi'nin de bulunduğu İP Genel
Merkezi binasındaki aramaları sürerken, 4 parti görevlisi daha göz
altına alındı. Ayrıca, binadan bilgisayar kasaları da çıkarıldı.


İLHAN SELÇUK KİMDİR?

1925 yılında Aydın'da doğdu. Cumhuriyet gazetesi başyazarı. Pazartesi hariç, haftanın 6 günü yayımlanan Pencere köşesini yazan İlhan Selçuk, aynı zamanda gazetenin yayın kurulu başkanıdır.

1950'de İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık, matbaacılık, dergi ve gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yaptı. İlk yazıları 1952 yılında 41 Buçuk isimli mizah dergisinde çıktı. 1963'den günümüze Cumhuriyet gazetesinde makale yazarlığını sürdürüyor.


DOĞU PERİNÇEK KİMDİR?Doğu Perinçek 17 Haziran 1942'de Gaziantep’te doğdu. İlk çocukluk yıllarını babasının yedek subaylık ve yargıçlık görevleri nedeniyle Gaziantep, Antakya ve Diyarbakır’da geçirdi. Beş yaşından sonra Ankara’da büyüdü. Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi’nde ilk ve orta öğrenim gördü.


Üniversite yıllarında, 1962 ve 1963’te toplam 10 ay Almanya’da işçilik yaptı ve Almanca öğrendi. Haziran 1964'de Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi. 1968'de Hukuk doktoru olmuştur. Doktora tezinin konusu ve ilk kitabı, Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi' dir. 1964 yılında dünya görüşü olarak Bilimsel Sosyalizmi benimsedi. 1967 yılında Dönüşüm dergisi Yazı Kurulu Üyesi ve Başyazarı idi. Almanya’da Türk Toplumcular Ocağı kurucusu ve ilk Genel Başkanı olmuştur. Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi, Güvenlik Komitesi Başkanı, TİP içindeki Devrimci Muhalefet hareketinin önderlerindendir.


Mart 1968'de Fikir Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı olmuştur. Kasım 1968' de arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurdu ve yayınlamaya başladı. Temmuz 1969'da İşçi-Köylü gazetesinin kurucusu ve başyazarı oldu. 12 Mart 1971 askerî darbesinden sonra yargılandı. 20 yıl hapis cezasına hükmedildi. Temmuz 1974’te genel afla serbest bırakıldı. 28 Ocak 1978'de Aydınlık davasının aklanmasıyla sonuçlanması üzerine Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin kuruluşuna önderlik etti ve ilk Genel Başkan oldu.20 Mart 1978'de Günlük Aydınlık gazetesinin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti ve başyazarlık yaptı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı ve 1985 Martında serbest bırakıldı. Ocak 1987'de Haftalık 2000’e Doğru dergisinin yayınlanmasına önderlik etti. Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarlık görevlerinde bulundu. 10 Nisan 1990'da “Sansür Sürgün Kararnamesi”nin çıkarılmasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Diyarbakır Cezaevi’nde üç ay tutuklu kaldı. 1991 yılında TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuştu ve Temmuz ayında Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçildi.Temmuz 1992’de Sosyalist Parti’nin Anayasa Mahkemesi’nce kapatılması üzerine kurulan İşçi Partisi Genel Başkanı oldu. Ancak Perinçek hakkında 1991 seçimlerinde TRT’de yapılan Liderler Açık Oturumu’nda yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Yasası 8. maddeye dayanılarak verilen 14 ay hapis cezası uygulandı. Perinçek, 8 Ağustos 1999’a kadar 10 ay 10 gün Haymana Cezaevi’nde kaldı.Daha sonra çıkan basın suçlarını erteleyen yasayla yeniden siyasal haklarına kavuştu ve 19 Ekim 1999 günü toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kongresi’nde yeniden genel başkan seçildi. Doğu Perinçek, çok iyi Almanca ve orta derecede İngilizce biliyor. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evli. Dört çocuğu vardır.


KEMAL ALEMDAROĞLU KİMDİR?


Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, 13 Şubat 1939'da Trabzon'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı ve 1956 yılında İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. 1956 -1962 yılları arasında öğrenciliği sırasında İstanbul Tıp Fakültesi Talebe Cemiyeti Yönetim Kurulu, İstanbul üniversitesi Talebe Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. 1962 yılında mezun oldu ve III. Cerrahi Kliniği'nde asistan olarak göreve başladı. 1963 -1965 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Asistan Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1966 yılında Fakülte tarafından Almanya'da Mönchengladbach ve Düsseldorf'a gönderildi ve 15 ay süre ile burada çalışarak uzmanlık tezini hazırladı.1967 yılında "Mide ve Duodenum Ülseri Delinmelerinde Acil Parsiyel Gastrektomie (Primer Rezeksiyon)nin Yeri" adlı uzmanlık tezi ile Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Kasım 1972 yılında "Hızlı Barsak Pasajının Tedavisinde Yeni Bir Cerrahi Metod"adlı tezi ile Doçent oldu.1973 -1974 yılları arasında Kayseri Askeri Hastanesi'nde Vatani görevini ifa etti. Askerlik dönüşü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Kliniği'nde Üniversite Doçenti olarak göreve başladı ve 1976 Temmuz ayında Doçent kadrosuna atandı. 1978 yılında Profesör oldu. 1979 - 1981 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Uzmanlığı ve 1981'den beri de Adli Tıp Kurumu II. İhtisas Kurulu Üyeliği görevini sürdürmekte olup, 1982 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı, 1982 -1983 yılları arasında Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.1988 -1995 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Jüri Üyeliği yaptı. 1994 yılında İstanbul üniversitesi Rektör Danışmanı olarak atandı ve Mart 1994'de İstanbul üniversitesi Senatosu tarafından Sağlık Bilimleri temsilcisi olarak İstanbul üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. Ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok makale ve 5 adet kitabı bulunmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok dergide hakemlik görevi yapmaktadır. 1966 yılından bugüne kadar yurtdışında (ABD - Almanya-İngiltere) çalışmalarda bulundu ve yurtiçinde de çeşitli kongre ve seminerler düzenledi. Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi Editörü olup Dergi 9. yayın yılını başarı ile sürdürmektedir. Çok sayıda dernek üyeliği yapmaktadır ve halen "Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği" başkanı ve Uluslararası Cerrahi Derneği Türkiye Temsilcisi, Yabancı Cerrahi Dernekleri Üyelikleri görevlerini sürdürmektedir.1994 yılında başlayan İstanbul üniversitesi Rektör danışmanlığı süresince üniversite yönetimine önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Aralık 1997'de yapılan "eğilim belirleme" seçiminde altı aday arasından en yüksek oyu (635) almış, Yüksek Öğretim Kurulu'nca rektörlüğe aday gösterilmiş ve 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından atanarak 31 Aralık 1997'de İstanbul üniversitesi Rektörü olarak göreve başlamıştır.Prof. Dr Kemal Alemdaroğlu, evli ve iki çocuk sahibi olup, Almanca ve İngilizce bilmektedir.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2

ülke; intikam uğruna bir yerlere doğru gidiyor birileri egosunu tatmin ediyor bu şekilde.
Cevapla
#3

orası doğru,istedikleri kadar bence uğraşsınlar,ellerinde kocaman bir sıfır kalacak...kendileri gibi olmayanlar hep suçlu zaten....
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#4

ne oluyor bu ülkede kimin eli kimin cebinde ya gündeme bakıyorum bide su reyting rekortmeni yayınlandığı saatte türkiyede nerdeyse hayatı durduran kurtlar vadisine olaylar nede güzel oturuyor birileri bu adamlara senaryoyu biyerlerden üflüyormu anlamadım yapılan kurgu anlatılanlar rütük tarafından yayınlatılmayan bu haftaki bölüm ve buyrun size gündem

dizide ülke yönetini polata vermeyi vaad ediyorlar bide tam karsıtındaki güc iskender simdi bu hükümet polat tarafındamı iskender tarafındamı bu içeri alınmalar ve bu insanların ilişkileri nedir ergenekonla ne alakaları ver yan yana gelmesi bile düşünülmeyen bircok isim sebebsizce biranda içeri alınıyor hemde terörle mücade adı altında kim kimin tekrine comak sokmaya calısıyor ve biz kim tarafından yönetiliyorz
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ege'yi sarsan özel savcı asi cafe 0 1.427 13-02-2009, Saat: 12:21
Son Yorum: asi cafe
  "Türkiye kimseye baskı yapmaz" asi cafe 0 1.133 12-02-2009, Saat: 15:14
Son Yorum: asi cafe
  Türkiye'de yükseliyor, Almanya'da düşüyor asi cafe 0 1.425 11-01-2009, Saat: 16:48
Son Yorum: asi cafe
  Türkiye'nin ilk küpü asi cafe 0 1.155 11-01-2009, Saat: 16:42
Son Yorum: asi cafe
  Adalet Akademisini Sarsan İstifa myHla 0 1.474 13-11-2008, Saat: 11:32
Son Yorum: myHla

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi