Tamer Karadağlı Boğaz köprüsünde ölümden dönmüş

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 10 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tamer Karadağlı Boğaz köprüsünde ölümden dönmüş

Ulvi Alacakaptan Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Beyoğlu Sohbetleri'nde ilginç açıklamalar yaptı
Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Beyoğlu Sohbetleri'nin bu ayki konuğu tiyatro dünyasının usta ismi Ulvi Alacakaptan idi. Muammer Karaca Sahnesi'ndeki sohbette Ulvi Alacakaptan, Türk tiyatrosunun usta isimlerinden Muammer Karaca'nın yeğeni olduğunu hatırlattı. Ardından da dayısı Muammer Karaca ile ilgili hatıralarını anlattı.
Ulvi Alacakaptan, Muammer Karaca'nın hicivli oyunlarının olduğunu aktarırken, bu oyunların arasına daima politik espriler kattığını vurguladı. Karaca'nın oyunlarına o dönemki gazetelerde bir hayli sansür uygulandığını aktaran Alacakaptan "Gazeteler oyundaki replikleri yazarken uzun beyaz sütunlarla çıkarlardı. Çünkü o beyaz sütunlar sansürlenmiş yerleri aktarırdı" dedi.
Muammer Karaca'nın ilk oyunun 1950'li yıllarda Adnan Menderes hükümeti döneminde politik bir hiciv içeren "Ednan Bey Duymasın" adını taşıdığını belirterek bir anıyı aktardı: "Bir gün oyunu izlemeye Adnan Menderes geldi. Muammer Bey'in odasına aldılar. Muammer bey sordu başvekile -Efendim nasıl oynayalım? Biraz yumuşatalım mı, olduğu gibi mi oynayalım? Adnan Menderes – Olduğu gibi oynayın, cevabını verdi. Bu olay hala bir efsane gibi anlatılır… Adnan Menderes, burada en ön koltukta otururken gülmekten iki büklüm olmuş ve kafasını yere çarpmış"
Muammer Karaca'nın çok enteresan bir kişilik olduğunu vurgulayan Ulvi Alacakaptan, "O bir efsaneydi, evlilikleri de öyleydi" dedi ve diğer bir anıyı şu sözlerle aktardı: "İzmir'de turnedeyken İzmir Valisi Kazım Dirik'in kızı Muammer Karaca'ya aşık olur. Muammer Karaca, halıcı kıyafetiyle gider kızı kaçırır. Tabi yakalanır daha sonra…Bir hafta sonra ise yoğurtçu kıyafetiyle gider ve yine kaçırır. Ama yine olaylar falan… Sonra Dirik'in arkadaşı olduğu için Atatürk giriyor araya. Sonra da evlilik gerçekleşiyor"
Muammer Karaca'nın bir ara belediye başkanlığı adaylığının da gündeme geldiğini Ulvi Alacakaptan şöyle aktarıyor: "Muammer Karaca -Ben belediye reisliğine adaylığımı koyacağım, diyordu. Gazeteciler de sordular: -Belediye başkanı olduğunuzda tiyatroyu bırakacak mısın? Karaca'nın cevabı onun tiyatro aşkını ve tiyatroya bakışını ortaya koyuyordu: -Gündüz belediye reisliği yapacağım akşam da kendimle dalga geçeceğim"
Ulvi Alacakaptan'ın sohbetinde hatıralar sadece eski döneme ait değil, birkaç yıl öncesine dair ise ünlü film yıldızı Tamer Karadağlı ile ilgili "Ölümden dönmüştü" sözleri ile şunları aktardı: "Bana bunu bizzat Tamer Karadağlı anlattı. O da benim gibi motosiklet kullanmayı seviyor. Bir gün Boğaziçi Köprüsü'nden giderken yan tarafından dolmuş şoförü Karadağlı'yı tanıyor ve 'öpücem abi seni' diyerek yanaşıyor. Trafikte ikisi de hareket halinde. Köprünün sallantısından motosikleti orada kullanmak da zordur. Adam pat diye Karadağlı'yı yakalıyor ve neredeyse yere düşürecekken, son anda Karadağlı hızlanıyor ve canını zor kurtarıyor"
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi