Tanganyika gölü su kimyasi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 25 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tanganyika gölü su kimyasi
#1

Tropheus'larınyaşadıkları Tanganyikagölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göredaha alkali(sert) suyapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerinegöz atacak olursak,pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyuniletkenliği: 600mSSıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3derece daha azolabiliyor. Suyun genel analizi:

Busukimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasınıveüremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına ineriseTropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansızhalegelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması sözkonusuolur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yolaçmaktadır.Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 veüzerineçıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedirbutuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnekvermekgerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bilekullananılabilirama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önceeritip daha sonraakvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyuniletkenliğne göredeğişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3çıkmasını sağlayacaktırbu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyunçok tuzlu olmamasınadikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadecetuz ekleyin, yadasuyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil iseSodyum bikarbonat(Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5üzerine çıkarmayın.

Kendiakvaryumundakullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim;öncelikleçeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyubekletmek, tabi suyuilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıklarınmukozasını korumasıamacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Primeisimli ürünleri ileSeachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Saltürünlerini kullanmak.Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmakgerekiyor, üzerindeyazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lticin bir çay kaşığı,Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çaykaşığı kullanmak gerekiyor.Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ıgenelde 7,2-7,4 arasındaolduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3çay kaşığı, Cichlid LakeSalt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24saat sonra 8,2-8,4arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığımTanganyika Buffer'ıdinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın0,1 oranındaartırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan,24 saatte birekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH8,8değerinineçıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçümyaptığımdaki değere göreCichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arasıekliyorum ve kH değerini 16eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü%20 su değişimi yapıyorum.Genelde su değişimden önce yapılan nitrattesti 20 ppm değer gösterirkensu değişiminden sonra bu değer 10ppm'edüşüyor.

Genelçerçevedebenim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyetibiraz yüksekbir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından almaimkanı var iseburadaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor.Tanganyika balıklarınıyetiştirip Tanganyika gölünün su değerleriniyakalamk istiyorsanızbuffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiyeederim.

Tuzolarakkimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanınürünlerinikullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasızolaraksatılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryumcanlılarıiçin tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ilesağlayamamasınayol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanatarkadaşımın birkimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumlarınarsenik ileseyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılankimyasallarınkilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleribunlarınyaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlarmarkalıkimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özelhazırlanmışbuffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor.Kullanılacakkimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat,Potasyum klorur,Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olaraksıralanabilir. Markalıkimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar veadet fazla olduğu içinmaliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti degöz önüne alarak kararvermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkatedilecek önemli birnokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksitakdirde balıklarıkaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarınıöğrenmek icinaşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudakidüşüncem; Seachemveya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarınıkullanmak dahagüvenli ve kolay bir uygulama.

NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.
[Resim: emegesaygifj8bg3.gif]
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tanganyika cichlidlerde cinsiyet BirolAkDAS 3 2.806 02-04-2008, Saat: 11:00
Son Yorum: BirolAkDAS

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi