Tasavvuf Edebiyatı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.86/5 - 36 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tasavvuf Edebiyatı
#1

dinle ilgili kavram duygu ve dusunceleri topluma yaymak ıcın belli bir tarikata baglı sairlerın olusturdugu ve halk edebiyatının özellıklerınden yararlandıkları özel bir edebiyat turudur.

tekke edebiyatının nazım turlerı ,
1-ilahi=allahı övmek amacıyla yazılan siirlerdir.özel bir ezgiyle okunur.genellıkle kosma bıcımınde yazılır.
2-nefes=bektası sairlerının yazdıkları dini siirlerdir.genellıkle vahtedi vucud kavramı anlatılır.bunun dısında Hz.muhammet ve hz.ali icin övgulerle yazılır.alaylı bır uslup göze carpar.nazım bırımı dortluktur.
3-sathiyye=allaha cok yakın olmaktan dolayı teklıfsızce ve alaylı bır uslupla yazılan siirlerdir.
4-devriye=devir kavramını anlatan siirlerdir.tasavvuf inanısına göre ruhların yeryuzune ınısıne nüzul tekrar gokyuzune yukselısıne urve denır.bu ınıs ve cıkısları anlatan dini siirlerdir.
5-nutuk=pirlerın ve nursitlerın tarikata yeni giren dervislere tarıkat derecelerını ve terbiyelerını ögretmek amacıyla soyledıklerı siirlerdir.
tekke edebiyatının önde gelen sairleri
1-yunus emre=tekke edebiyatının en buyuk sairlerındendır.sonsuz bır hosgöru sahıbıdır.dili son derece sade ve guzel bır halk turkcesıdır.
2-ahmet yesevi=tekke siirlerının babası kabul edılır.yesevi tarikatının kurucusudur.hece ölcusu ve halk edebiyatı nazım bıcımını kullanmıstır.
3-mevlana celalettin rumi (1207-1273)=islam dunyasının en buyuk tasavvuf sairlerındendır.mevlenilik tarikatının kurucusudur.siirlerını farsca yazmıstır.beyitler halınde yazmıstır.
4-pir sultan abdal=alevi bektasi gelenegının önemli sairlerındendır.coskun bir lirizm anlayısı vardır.dın dısı konuları ısler ve halk siiri tarzında hece çlcusuyle yazmıstır.
5-hacı baramı veli(1352-1420)=bayramıye tarikatının kurucusudur.eserlerınde yunus emre söyleyıs tarzı gorulur.en önemli eseri hece olcusuyle yazılmıs nutuktur.
6-hacı bektası veli=13.yuzyıl tasavuf sairlerındendır.horasanda dogup ahmet yesevıden ders almıstır.daha sonra anadoluya yerlesmıstır.orhan gazıye sureklı ordu kurma fıkrını benımsetmıstır.yeniceri adıyla kurulan bu ordunun ılk duasını yapmıstır.hacı bektasi elıne beline diline dikkat et gorusuyle ınsanlıgın yukselecegını savunmustur
7-kaygusuz abdal=alevi-bektasi halk siirinin kurucusudur.yunus emrenın etkısınde kalmıstır.hem hece hemde aruz kullanmıstır.
dede korkut
1-gecis donemının ılk eserlerındendır.
2-12 hikayeden olusur.
3-15. sonu 16 .yüzyılın baslarında bılınmeyen bırı tarafından yazıya gecırılmıstır.
4-bu hikayelerde masal ve desten unsurları görulur.
5-nazım ve nesır karısıktır.
6-musluman oguz boylarının yasayıslarını torelerını gelenek ve goreneklerını ic mucadelelerını anlatır.komsusu olan hristiyan kavmlerle olan savaslarını anlatır.
7-temız guzel ve zengır bır turkce kullanılmıstır
8-anlatım; acık yalın ve kesındır.
9-kahramanlık en buyuk mesiyettır.
10-aileye cocuga kadına buyuk önem verılır.
11-butun hıkayelerde samımı bır dındarlık havası vardır.
12-dogruluk adalet ve guzellık yuceltılen degerlerdır.
13-misaferlık ve cömertlık herkesın ortak özellıgıdır.
14-tabiat butunuyle cok sevılır
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi