Tatlı Su Akvaryumlarında pH Ayarı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.94/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tatlı Su Akvaryumlarında pH Ayarı
#1

Tatlı Su Akvaryumlarında pH Ayarı

Bir aquaristin en büyük sorunlarından biri mevcut PH değerininkorunmasıdır. Çoğu hobici ise PH' ı etkileyen faktörlerin bilincindedeğildir. PH söz konusu olduğunda kararlığı yani sabit seyretmesi enönemli koşullardan biridir. Her ne kadar örnek balık için 7.0 değerioptimal bir değer olsada aynı balık 6.6 ile 7.4 değerleri arasındayaşamayı başarabilir, hatta 6.2 ile 7.8 de hayatını idame ettirebilir.Bir hobici olarak PH değerindeki salınımları önlemek için çabasarfetmemiz gerekiyor. Örneğin 7.0 PH ı tercih edilen bir balığı 6.6 le7.0 arasynda değişen oranlarda yaşatmaktansa sabit bir 6.6 değerindeyaşatmak daha uygundur.

Tamponlama sisteminizi toplam sertliği ölçerekbelirleyebilirsiniz. Değeriniz 4 ile 6 dH yada üstünde ise tankınızdaPH değerini sabit tutacak tamponlama sisteminiz yeterlidir denilebilir.Eğer değeriniz 4 dH ın altında ise muhtemelen PH değeriniz düşecektir.Yüksek PH değerleri için dh ( toplam sertlik ) 6 ile 12 değerleriarasında olmalıdır. Çoğu aquarist sudaki karbonat ve kalsiyum miktarınıöğrenmek için karbonat sertliğini ölçer. Aynı zamanda bu test sistemintampon seviyesinin de test edilmesine yarar. Test sonrasında çıkansonuçlar eğer 75 - 100 mg/lt ise tamponlama genel olarak akvaryumlariçin yeterli düzeyde denilebilir. Eğer test sonucunuz 100-200 mg/lt isePH değerinizin yükseleceğini ummalısınız.

Şansınız varsa suyunuzda çözünmüş durumda mineraleriniz PH ınstabil kalmasını sağlayabilir. Bu mineraller suda toplam sertliği inşaaederler. Akvaryumunuzda PH ınızı toplam sertlik parametresi ile kontroletmiyor iseniz geçmişte yaşanan PH değişiminin miktarınıbelirleyemezsiniz. Anca toplam sertliği ölçerek PH üzerinde oynamayaptıktan sonra değerin sabit kalacağından emin olabilirsiniz. Bazıdoğal süreçler örneğin balıkların solunumu dışkıların bozunması sudatampon görevi gören bikarbonatları nötralize edebilir. Aquarist tamponsistemini korumak ve toplam sertliği yukarı çekmek için düzenli sudeğişimleri ve bakım ile gerçekleştirebilir. Rutin akvaryum bakımlarıaksatıldığında kumda ve filtre süngerinde biriken artıklar fosfatoranının artmasına yol açar. Serbest fosfat iyonları ise kalkerlitamponlama metaryallerini başlayarak akvaryumda kalsiyum oranınıdüşürürler böylece suyun PH dengesini sabit tutmak zorlaşır. Bu yüzdenfiltre temizliği ve kum yüzeyinin sifonlaması çok önemlidir.

Peki balığınız için çok özel PH değerlerini nasılsağlayacağız? Çeşme suyunun PH değerinin yukarı çekilmesi için bir çokürün bulunmaktadır. Aynı zamanda ayarlama yapabilmeniz için PH düşürücüürünlered ihtiyacınız olacak. Eğer PH `ı yüksek seviyelerde stabilolarak tutmak isterseniz mercan kırığı kullanmanız gerekir. Kırıkmercanınızı mevcut kumunuzun altına serebilirisiniz. Yaklaıyk 25litresuya 0.5 Kg mercan kırığı ile PH değerinizi 7.6 da tutabilirsiniz. Bazıaquaristler ise dış filtreye bu malzemeyi koymayı tercih ederler. Buyöntem ile çok büyük miktarlarda mercan kırığı kullanılamadığı içinsadece PH ın ufak ayarlamalarında kullanılabilir. Eğer bu yöntemlerikullanmak istemiyorsanız marketlerde satılan PH düşürücü veyükselticilerden edinmeniz gerekmektedir. Ancak bu yöntemler suyunsertliğini çok çabuk değiştireceğinden uzman biri tarafındankullanılmıyorsa çok tehlikeldirler. Yüksek Ph için birçok çeşme suyuherhangi bir ayarlama gerektirmez ama yinede mercan kırığı kullanılarakakvaryumun tampon sistemine yardım ederek PH ın yüksek seviyedetutunmasını sağlayabiliriz.

PH değerini düşürmek ise daha hassas bir iştir. Sadece PHdüşürücü eklemek işe yaramayacaktır. Siz PH düşürücü ekleseniz bilekısa sürede tamponlama sistemi PH ı eski seviyesine geri döndürecektir.Bu yüzden sudaki tamponlama iyonlarının uzaklaştırılması gerekmektedir.Bunun yapmanın en kolay yolu ise bir su arıtım cihazı edinmektir. Bahsigeçen ünite suyun iyonlarını reçine ile değiş tokuşa uğratır, sonuçtaçıkan su tamponlama yeteneğine sahip tuzdan ve minerallerdenarınmıştır. Piyasada akvaryum için geliştirilmiş birçok arıtımcihazları bulunmaktadır. Bu metod sadece suyun PH' ının ve tamponlamasisteminin düşürülmesi için kullanılabilir. Bazı aquaristler dışfiltrelerinde yada kumun altında peat kullanarak suyu yumuşatırlar, buda etkin bir çözümdür ancak biraz karışık bir süreçtir, ama sonuçlarızor tahmin edilebilir ve tecrübesiz kullanıcılara uygun değildir.

Son olarak Aquaristlerin ancak % 5 suyun PH değerleri ileoynarlar, birçok aquarist ise çeşme suyunun PH değerini yeterli bulur.Akvaryumuzda yapacağınız rutin bakımlar PH değerinizin kararlı yapıdaolmasını sağlayacaktır. Kararlı PH ise balık sağlığı için çokönemlidir.

Çeviri: Tolga Özdemir
Kaynak: Mark Lehr

Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi