Tuncay Güney 'MİT'çi iddiası

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.55/5 - 11 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tuncay Güney 'MİT'çi iddiası
#1

MİT eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, teşkilatın Tuncay Güney belgesiyle ilgili açıklamasında isim vermeden kendisini adres göstermesine, "Neden beni işaret ediyorlar anlamadım" yanıtını verdi.

Hürriyet'in haberine göre; Eymür, MİT’in açıklamasındaki "Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında kuruluş şemasından çıkarılmıştır" cümlesi ve Güney’in bu bölümün elemanı olduğunu gösteren belgenin gerçek olduğu açıklanması ile ilgili Hürriyet’in yönelttiği soruya şu yanıtı verdi:

"MİT’e bilgi verdim" dedi

"Bakın; Tuncay Güney bir sürü laf ediyor, ’Belge topladım MİT’e verdim’ diyor. MİT bu sözlerle ilgili bir açıklama yapmazken, yaptığı açıklamada da beni neden işaret ediyor anlamadım. Zaten önüne gelen beni işaret ediyor. Bu belgeleri inceleyen birisi Mehmet Eymür’ün bu konularla bir alakasının olmadığını bilir. Tuncay Güney’i tanımıyorum, hiçbir tanışıklığım, görüşmüşlüğüm yok. Tuncay Güney, MİT’e bilgi verdiğini daha önce açıkladı. Kendi açıklamasına göre MİT’e çalıştığı belli.

"Güney’i yıllar önce yazdım"

MİT’e çalışıp çalışmadığını da bilmiyorum. Yıllar önce Tuncay Güney’i isim vermeden "çift meslekliler" diye ben yazdım. Bu kişinin gerçekten MİT’in elemanı olduğunu bilsem yazmam da, söylemem de. Tuncay Güney’in bulunduğu yerler, sıradan bir kişinin bulunacağı yerler değil. Tuncay Güney, ’Bilgileri Mehmet Eymür’ün adamlarına veriyordum’ diyor. Ben 1975 yılından bu yana Ankara’dayım. Benim adımı niçin kullandığını bilmiyorum. MİT denilince aklına benim adım gelmiş olabilir."
Cevapla
#2

Evet tuncay güney mit elamanıydı fakat bizim devletimiz insanları kullanıp açığa çıktıklarında bizimle işin yok bizim adımızı verme demektende geri kalmıyor kullanılmış bir bez parçası gibi fırlatıyor.çünki devam etseler adamı zaptedemiyorlar.tıpkı bunlar gibi.Çakıcı ile Ermeni terör örgütüne karşı birlikte çalıştık"

Çakıcı'nın kullandığı yeşil pasaportun sahibi MİT emeklisi Faik Meral'in (56), ifadesinde, "Çakıcı'yı yıllar öncesinden tanırım. Ermeni terör örgütüne karşı Paris'te birlikte faaliyette bulunduk'' dediği öğrenildi. İzmir-Bornova'daki evinde gözaltına alınan Meral, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nde 2.5 sayfalık ifade verdi. Alınan bilgiye göre, Meral'in ifadesinde "Çakıcı ile 1988 yılında Ankara'da tanıştığını, aradan geçen yıllarda görüşmeyi sürdürdüğünü, cezaevinden tahliye olduktan sonra İstanbul'daki villasına giderek Çakıcı'yı ziyaret ettiğini söylediği" öğrenildi. MİT'te bir dönem Dış Operasyonlar Şefi olarak çalıştığını belirten Meral, "4 yıl Paris'te görev yaptım. O dönemde Çakıcı ile Ermeni terör örgütüne karşı faaliyette bulunduk" iddiasında bulundu. Meral'in, Çakıcı'nın kullandığı kendisine ait pasaportu bir süre önce kaybettiği, ancak, Çakıcı'nın eline nasıl geçtiğini bilmediğini iddia ettiği belirtildi. Pasaportunun kaybolduğunu öne süren Meral'in, herhangi bir kayıp başvurusunda bulunmadığı bildirildi. 5 yıl önce MİT'ten emekliye ayrılan Meral, İzmir'deki sorgusunun ardından dün akşam geç saatlerde İstanbul'a getirildi. devam devam okuyun.MİT adamını kendi teslim etti

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Çakıcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun sahibi, eski mensubu Faik Meral'i daha önce de uyardığını, Meral'in emekli olduktan sonra kurumla doğrudan veya dolaylı hiçbir görev ilişkisinin olmadığını açıkladı. MİT Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Meral'in 18 Ekim 1999 tarihinde emekli olduğu belirtildi. Emeklilik tarihinden itibaren Meral ile teşkilatın doğrudan veya dolaylı şekilde göreve ilişkin hiçbir bağlantısı olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

GÖREV KİMLİĞİNİ İSTİSMAR
"Bu aşamada, söz konusu pasaportun ve hüviyetin Alaattin Çakıcı'nın üzerinde bulunmasının sebepleri konusunda şimdilik açıklanabilecek bilgiye sahip bulunulmamaktadır. Faik Meral'e emeklilik dönemi içerisinde sahte MİT kimliği kullanması, çeşitli vasatlarda görev kimliğini istismar ederek nüfuz sağlama arayışlarında bulunması ve terör uzmanı sıfatını kullanarak basında açıklamalarda bulunması sebebiyle 27 Mayıs 2002 tarihinde İzmir ünitemizce uyarıda bulunulmuştur. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın kanuni görevlerini ifasında zaafiyeti görülen personelin kurumdan ihracına gösterdiği özen bilinmektedir. Faik Meral'in medyatik olma arzusu, eski görevinin imkanlarını kullanmaya devam etmesi ve bu olayda emekli bir mensubumuzun adının geçmesi camiamızı üzmüştür." ve bunun gibi bir çok olay kontrolden çıkan insalara ya öl yada hapiste yat diyorlar...
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tuncay Güney'i zaman aşımı kurtardı asi cafe 0 2.264 12-02-2009, Saat: 15:16
Son Yorum: asi cafe
  Tuncay Güney için hükümet devrede asi cafe 0 1.198 20-01-2009, Saat: 11:56
Son Yorum: asi cafe
  MÜKERRER SEÇMEN İDDİASI asi cafe 3 2.016 25-12-2008, Saat: 23:29
Son Yorum: gamze33
  MİT'ten Tuncay Güney açıklaması. arachnanthe 0 1.201 27-11-2008, Saat: 10:40
Son Yorum: arachnanthe
  Tuncay Özkan gözaltına alındı gamze33 0 1.473 23-09-2008, Saat: 23:25
Son Yorum: gamze33

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi