Vekillere son dakika kıyağı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.93/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vekillere son dakika kıyağı
#1

Vekillere son dakika kıyağı

Milletvekillerine bin 500 YTL, emekli vekillere de bin YTL zam geliyor..Sosyal Güvenlik Reformu'na son anda milletvekillerine maaş artışı sağlayan düzenleme eklendi. Tartışmalara yol açacak düzenleme mevcut milletvekillerine 1.5 milyar, emekli vekillere de 1 milyar lira zam yapılmasını öngörüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 26 Şubat Salı günü görüşülecek olan Sosyal Güvenlik Reformu'nda son dakika sürprizi yaşanıyor. Tartışmalara yol açan reforma, şimdi de 'milletvekillerine zam' düzenlemesi eklendi. TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda bulunan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarıya ilişkin rapor tamamlandı. AK Parti Ankara Milletvekili Zekai Özcan başkanlığındaki alt komisyon raporuna son anda vekillerle ilgili kıyak düzenleme eklendi.

Milletvekillerinin yoğun baskısı üzerine metne giren düzenleme yasalaşırsa emekli olup halen milletvekili olanların maaşlarına 1.5 milyar, seçilemeyen emekli milletvekillerinin maaşlarına da 1 milyar lira zam gelmiş olacak. Metinde, emekli olmamış milletvekillerine ömür boyu temsil tazminatı ödenmesi hükmü yer almazken, milletvekilleri Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışına çıkarıldı. Tüm çalışanlar genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alınırken, vekillerin sağlık harcamalarını TBMM Başkanlığı ödemeyedevam edecek.

TBMM Plan Bütçe Alt Komisyon Başkanı Zekai Özcan, metnin bilgisi dışında değiştirildiğini söyledi. Özcan, milletvekili maaşlarında artış öngören düzenlemeye tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Her kesimden fedakarlık beklerken milletvekillerine zam yapmak ahlaki değil. Bundan sonra bu işte yokum. Meclis tarihinde bir ilk yaşanıyor. Kimsenin milletvekilinin itibarını düşürmeye hakkı yok. Bu düzenlemeyle milletvekillerinin itibarı zedelenmiştir."


-----emekliye %2 yeter diyen vekillerin içi nasıl rahat edecek acaba?memurlara zam yapılırken enflasyon % 8,39, peki bu maaşlara zam yapılırken enflasyon yüzde kaç ?
Vekiller kıyak maaşa bilmeden imza atmış!
Millet, kara harekatına yoğunlaşmışken, milletvekillerinin para harekatıyla uğraşması tepki çekti.

Çalışanların haklarını tırpanlayan yasada vekillere kıyak çekilmesi ise tüy dikti

Türban serbestisi ve Anayasa değişikliği derken, askeri kara herakatıyla olağanüstü günler yaşayan milletin vekilleri, gündemin sıcaklığından yararlanıp kendi maaş harekatlarının ilk adımını önceki gün attılar.
Çalışanlar ile emeklilerin mevcut haklarını tırpanlayan Sosyal Güvenlik Tasarısı’na, vekillerin üçte birinin maaşlarını artıracak düzenlemenin girmesi tepki toplarken, vekillerin bunun için kapalı kapılar ardından 2.5 aydır gösterdikleri çaba dizi filmleri aratmadı.
Meclis kulislerine taşan yoğun tartışmalarda, milletvekilleri düzenmeye direnen Alt Komisyon Başkanı Zekai Özcan’a küfre varan eleştiriler yapıldı. Geçtiğimiz hafta gördüğü baskıdan bunalan Özcan, düzenlemeyi tasarıya koydurmamak için istifa resti çekti.
Yasa metninin ön raporuna bilinmeyen ellerce “kıyak emekli maaşı” düzenlemesi korsan biçimde eklendi. Bu sırada Aleaddin Büyükkaya dışındaki üyelerin imzaları da tamamlanarak, alt komisyon raporunun dağıtımı süratle yapıldı. Yani artık Alt Komisyon Raporu bu şekliyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulmuş oldu.

Komisyon üyeleri ne dedi?

Raporun dağıtımından sonra durumu öğrenen Başkan Özcan, şok geçirdi. VATAN’a yaptığı açıklamada Özcan, “Bu Meclis tarihinde bir ilk. Ben bu tasarıyı savunamam. Üç beş kuruş zam alacaklar diye milletvekillerinin itibarını düşürülmesine, tasarının ruhunun bozulmasına ayrıcalıklı bir grup oluşturulmasına izin veremeyiz. Bu buradan çı-ka-cak” dedi.

Ferit Mevlüt Aslanoğlu (CHP): Düzenleme bizim dışımızda konulmuş. Bizim bu konudaki fikirlerimiz belli. İktidar partisinin çoğunluğu var, istedikleri düzenlemeyi koyuyorlar.
Fait Öztrak (CHP): Böyle bir düzenlemenin tasarıya konulacağını duydum ama konulduğundan haberim yok.

Alaaddin Büyükkaya(AKP): Yurtdışındaydım. Yeni geldim. Raporu görmedim, imzalamadım.
Altan Karapaşaoğlu (AKP): Alt komisyona önce benim ismim yazıldı sonra Ali Osman (Sali) bey girdi. Ali bey devam etmeyince tekrar ben kaldım. Komisyon raporuna imza attım. Ancak içeriğini bilmiyorum. Komisyona gelince görürüz. Makul bir şey varsa desteklerim, yoksa karşı çıkarım.

Mustafa Açıkalın (AKP): Alt komisyonun son gün çalışmasında bulunmadım. Rapora imza attım. Zammı öngören düzenlemeyle ilgili çalışma son gün yapılacaktı, bilemiyorum.
Muzaffer Baştopçu (AKP): Şu anda uygun değilim, sonra arayın.

ALT KOMİSYON ÜYELERİ

AKP Mehmet Zekai Özcan - BAŞKAN (Engellemek için direndi)
Altan Karapaşaoğlu
Muzaffer Baştopçu
Mustafa Açıkalın
Alaattin Büyükkaya - (Yurtdışında olduğu için imzalamadı)
CHP - Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Faik Öztrak (tasarının geneli için muhalefet şerhi koydular)
MHP - Mustafa Kalaycı (Tasarının geneli için muhalefet şerhi yazdı)
DTP’li - Gülten Kışınak
(alt komisyon çalışmalarına katılmadı)

‘Açba’nın bilgisi vardır’

Sosyal güvenlik alt komisyonun MHP’li üyesi Mustafa Kalaycı, tasarı metninin herkesten habersiz bir şekilde değiştirilerek maaş düzenlemesinin eklenmesine ateş püskürdü. Tasarıya muhalefet şerhi koyan Kalaycı, “Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba’nın bilgisi olmadan böyle bir operasyonun yapılması mümkün değil. Milletvekilleri üst komisyon başkanı Açba olmadan böyle bir şey yapamazlar. Bize de söylenen Sait Açba ve Altan Karapaşaoğlu’nun bu hareketi organize ettiği yönünde. Yaşananlar artık hafiyelik bir duruma geldi” diye konuştu.
-------AKP nin en yukardan onayla hazirladigi bu teklif, askerlerimiz sehit duserken, T.C. nin tarihinde kara bir leke olarak kalacak.Ve bunları halk asla unutmıyacak,tarih de asla affetmiyecek------------
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2

Bu haber gerçekse iste bunun için yürüyüş eylem yapmanın yeridir.Gereksiz herşeye eylem yapanlar bakalım buna ne yapacaklar.
[Resim: emegesaygifj8bg3.gif]
Cevapla
#3

türbanın onaylanması ve tekelin yabancılara peşkeş çekilmesi ile birlikte bunuda arada kaynattılar,tamda ne tesadüf ki askerimizin vatanımızı korumak için şehit düştüğü zamanda,demekki çok aceleleri vardı,zamanlama da harika,güzel bir kurnazlık siyaseti....akp bu durumu halka nasıl anlatacak çok merakediyorum,yada anlatır kendince nasıl olsa ona inanmak isteyen milyonlar var yani %47...birolcum eylem yapsalar bile sayın başbakanımızın kendi tabiri ile birkaç gürültü olur,sadece okadar....
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#4

Peki muhalefet nasıl uyuyo herşeyde dikene basmış gibi yaygarayı basan CHP nerde yazıklar olsunn bee ne kadar satılık bir meclisimiz var... İnsanda utanma diye bişey olur..
Hiçkimsededen korkmasa Allahtan korkar yaa.. Yok anacım bunlarda Allah korkusu da yokk... Heeyy kurban olduğum adaletini bi görsek artık sabır kalmadı vallaa...
Atama karşı da mahçupuz bu çapulcuları onun yüce meclisine vekil diye yolladık yazıklar olsun bize ki oy veren ellerim kırılsaymış diyenler ellerini artık taşın altına koysalar diyorum....
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla
#5

'Kıyak maaş'ta geri adım
AKP kamuoyundan gelen büyük tepki üzerine vekillere zam öngören düzenlemeyi durduruyor

VATAN Gazetesi gündeme taşıyınca milletvekillerin emekli maaşlarıyla ilgili “kıyak” girişiminden geri adım atılma sinyali geldi. Yoğun eleştiriler karşısında AKP Grup Yönetimi, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’na alt komisyonda “korsan” eklenen emeklilik hakkını elde etmiş mevcut ve eski vekillerin aylıklarında zam öngören düzenlemeye müdahale etme noktasına geldi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, son dakika düzenlemesini kendilerinin de “basından öğrendiğini” savunarak, “Parti grubu olarak düzenlemeyi onaylamıyoruz. Tasvip etmiyoruz. Bu konu komisyonda görüşülür gereken yapılır” diyerek, korsan düzenlemenin tasarıdan çıkartılacağı sinyalini verdi.

Bozdağ, kıyak düzenlemesini parti yönetimi olarak basından öğrendiklerini ve Başbakan Erdoğan’ın sürece müdahalesi olmadığını savunurken, AKP’lilerin Erdoğan’ın da katıldığı toplantıda maaş kavgası yaptıkları ortaya çıktı. AKP grup başkanvekillerinin tasarının mevcut haliyle yasalaşması durumunda, yeni sistemden emekli olacak milletvekillerinin en fazla 900 YTL emekli aylığı alabileceği bilgisini verdikleri toplantıda, Erdoğan “Arkadaşların hak kaybı olmasın” yönünde görüş belirtti. Ancak mutlaka CHP’nin de desteğinin alınmasını, aksi takdirde herhangi bir düzenleme yapılmaması talimatını verdi. CHP tasarıya başından beri karşı çıkıyor.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi