Veli Küçük çapraz sorguda nasıl şaştı?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.19/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veli Küçük çapraz sorguda nasıl şaştı?
#1

Savunmasını her şeyi reddetmek üzerine kuran Veli Küçük, çapraz sorguda çelişkili yanıtlar verdi. Önce Eruygur’u tanımadığını söyleyen Küçük, belgeler gösterilince ‘tanırım’ dedi.
PEKER VE HOŞTAN SUÇ LİDERİ DEĞİL
SAVCI Nihat Taşkın da Küçük’e, ‘Sami Hoştan ve Sedat Peker’i çıkar amaçlı suç örgütü lideri kabul etmiyorum dediniz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz’ diye sordu. Küçük ise ‘Siz neye dayanarak söylüyorsanız, ben de öyle söylüyorum’ cevabını verince Savcı Taşkın ‘Biz mahkeme kararlarına ve yapılan yargılamalara dayanarak bu kişiler hakkında iddianamede ‘çıkar amaçlı suç örgütü lideri’ terimini kullandık’ dedi. Küçük ‘Ben kabul etmiyorum’ die konuştu.
AVUKAT KÜÇÜK’Ü ÇOK KIZDIRDI
MÜDAHİL Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın avukatlarının soruları da Küçük’ü sinirlendirdi. Avukat Özkan Yücel, Küçük’e ajandası ile ilgili sorular sorunca Küçük, ajanda da yer alan bilgilerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından devlet sırrı ilan edildiğini hatırlattı. Yücel’in sorularına devam etmesi üzerine Küçük ses tonunu yükselterek ‘Cevap vermiyorum. Kasıtlı olarak gelmiş, bozguncu biri olduğu için cevap vermiyorum’ dedi. Küçük savunmasının sonunda ise ‘Buradan ya tam olarak aklanıp çıkmalıyım ya da yok olmalıyım’ ifadesini kullandı.
Unuttuklarını Kerinçsiz hatırlattı
Ergenekon tutuklusu Kemal Kerinçsiz de sorduğu sorularla Veli Küçük’ün yalanlamayı unuttuğu suçlamaları yalanlamasına zemin hazırladı. Tutuklu avukat Kerinçsiz, ‘Hrant Dink’in Şişli Adliyesi’nde görülen Türklüğe hakaret davasında neden oradaydınız?’ şeklindeki sorusuna Küçük, ‘Tesadüfen oradaydım, bir kalabalık vardı. Ne olduğunu sordum. Hrant Dink’in duruşması olduğunu söylediler. Ben de arabamdan inerek adliyeye girdim. Adliyedeki polisler beni tanımazlar, üzerimde silahım, arkamda da korumalarım olmasına rağmen beni aramadılar. Adliyeye girdim ve beş dakika sonrada ayrıldım’ diye yanıt verdi.
CUMHURİYET BOMBALARI
KERİNÇSİZ’İN, ‘Alparslan Arslan gözaltındayken bir gazeteye verdiğiniz röportajda Muzaffer Tekin için ‘Onu Süleyman olarak tanırdım’ diyerek Alparslan Arslan’ın Süleyman Esen ismini vermesi için mesaj gönderdiniz mi?’ şeklindeki sorusuna Küçük, ‘Hayır’ diye cevap verdi. Kerinçsiz’in Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalara ilişkin sorularına ise Küçük, ‘Benim hayat felsefeme ters’ diye cevap verdi.
HOŞTAN’I İŞARETLE SUSTURDU
KERİNÇSİZ ‘Osman Yıldırım’ın iddia ettiği gibi Danıştay saldırısı için toplantı yaptınız mı’ sorusuna da Küçük ‘Hayır, hayır kesinlikle’ karşılığını verdi. Küçük, Osman Gürbüz’ü tanıyıp tanımadığı sorusuna da ‘Hiç tanımıyorum’ yanıtını verdi. Sami Hoştan’ın bir sorusunu cevaplayan Küçük, Hoştan soru sormaya devam etmek isteyince el işaretiyle Hoştan’ı susturdu. MİT Kontrterör Dairesi Eski Başkanı Mehmet Eymür için ‘Arkadaşım’ diyen Küçük’ün, müdahil avukatların hiçbir sorusuna cevap vermezken sanıkların her sorusunu cevaplaması dikkat çekti.
Çatlı’nın adını emniyet müdürüne ben verdim
Susurluk kazasının hemen ardından Mehmet Özbay’ın gerçekte Abdullah Çatlı olduğunun yarım saatte nasıl ortaya çıktığının sırrı çözüldü. Küçük, Emniyet Müdürü’ne kendisinin söylediğini anlattı.
ERGENEKON terör örgütü davası kapsamında dün mahkemede savunmasını yapan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, hakkındaki bütün iddiaları yalanlarken, Susurluk kazasıyla ilgili flaş açıklamalar yaptı. Susurluk’taki kazanın duyulmasının hemen ardından ölenlerden Mehmet Özbay kimlikli kişinin gerçekte Abdullah Çatlı olduğunun duyurulmasıyla ilgili tartışmalara Susurluk konusunda ifade vermek için Meclis’e gitmeyi bile reddeden Veli Küçük açıklık getirdi.
KAZAYI HOŞTAN HABER VERDİ
SUSURLUK’UN merkezindeki isim ve birçok faili meçhul cinayetin azmettiricisi olarak gösterilen Veli Küçük hesap vermek için ilk kez yargı önüne çıktı. Susurluk’taki kazayı kendisine Ergenekon tutuklularından Sami Hoştan’ın haber verdiğini anlatan emekli Tuğgeneral Küçük, ‘Hüseyin Kocadağ ve Sedat Bucak’ı tanıyor olmam nedeniyle Hoştan bana haber verdi. Bunun üzerine kazanın meydana geldiği yerdeki emniyet müdürünü arayarak bilgi aldım’ dedi.
MÜDÜRE ÖZBAY, ÇATLI DEDİM
VELİ Küçük, ‘Bilgi aldığım Emniyet müdürü, Mehmet Özbay isimli kişinin de öldüğünü söyledi. Kazadan yaklaşık 1 ay önce Abdullah Çatlı’nın ‘Mehmet Özbay’ sahte kimliği ile dolaştığına dair bazı resmi makamlara başvurular olmuştu. Bu konuda emniyet müdürünü uyardım’ dedi. Küçük böylece Susurluk kazasının hemen ardından Mehmet Özbay’ın gerçekte Abdullah Çatlı olduğunun medyaya nasıl düştüğünün de perde arkasını anlatmış oldu.
TBMM’YE İFADEYE ÇAĞRILMADIM
TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu’na ifade vermek üzere gitmediği bilgilerini de yalanlayan Küçük ‘Susurluk Araştırma Komisyonu’na çağrılmadım. Anadolu’da bir laf vardır ‘Çağrılmayan yere simitçi ile leblebici gider’’ dedi. Ergenekon iddianamesine giren Susurluk kazasının hemen ardından Abdullah Çatlı’ya ait içinde istihbarat raporları bulunan çantanın Ali Yasak tarafından alındığı öne sürülüyordu. İddianamede ayrıca Veli Küçük’ün, ‘Eğer çanta başkalarının eline geçseydi mahfolurduk, bizi bertaraf ederlerdi’ dediğine yer veriliyordu. Küçük’ün savunmasında bu iddialarla ilgili tek kelime etmemesi dikkat çekti.
Kendini devlet ve TSK’nın yerine koydu
ERGENEKON soruşturmasına kadar ‘dokunulamaz’ denilen ve Susurluk Komisyonu’na ifade vermeye bile gitmeyen emekli Tuğgeneral Veli Küçük hesap vermek için ilk kez Türk yargısının karşısına çıktı. Yaklaşık 3.5 saat süren ifadesinde Veli Küçük, savunmasını ‘kendisi üzerinden TSK’nın yıpratılmaya çalışıldığı’ tezi üzerine kurdu. Hayatı boyunca hiç hata yapmadığını ve yasaların dışına çıkmadığını iddia eden Küçük ‘Ancak devletin komplo kuracağını hiç düşünmemiştim’’ dedi.
İddianame ile ‘Atatürk’ün Cumhuriyeti’nin yargılanmak istendiğini, rejimin ve dinin değiştirilmek istendiğini’’ öne süren Küçük ‘TSK’yı yıpratmayı hedefleyen bilinçli, sinsi ve sürekli bir şekilde oluşturulan Veli Küçük imajı üzerine kurulan, uydurma ve hayali senaryolarla sanık olarak mahkeme huzuruna getirildiğini’’ ileri sürerek, ‘’Bu hazin, hazin olduğu kadar da gülünç oyunda başta TSK olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’ni ayakta tutan kurumlar hedef alınmaktadır’’ iddiasında bulundu.
Suçları ben değil ‘Sanal Veli’ işledi
Medyatik olmaktan sürekli uzak durduğunu savunan Küçük, ‘Ben sustukça bunu fırsat bilenler tarafından, esasen faili yıkıcı şer güçleri olan olaylar benim üzerime yıkılmaya başlandı. Devletine, milletine legal alanda hizmet eden Veli Küçük yerine, bölücü, yıkıcı çevrelerin algıladığı puslu ortamın yaratılmasına katkı sağlayan gerçek veya uydurulmuş her olayın faili gibi gösterilen, illegal ve sanal bir Veli Küçük yaratılmaya çalışıldı. Şu anda karşınızda bulunan Veli Küçük, gerçek bir Veli Küçük’tür. İddianamede belirtilen Veli Küçük ise sanal bir Veli Küçük’tür’ diye konuştu.
Fotoğraf ‘sürpriz’ için çekilmiş!..
TUTUKLU sanıklardan Muzaffer Tekin’in elini öptüğü fotoğrafı da anlatan Veli Küçük şöyle konuştu: Tekin’le 2006 yılında ‘Orduya Destek Mitingi’nde karşılaştık. Toplam konuşmamız 5 dakikayı geçmez. Birbirinimizin telefon numarasını bile bilmeyiz. O fotoğraf da bu mitingde çekildi. Danıştay saldırısının ardından Alparslan Arslan olay yerinde yakalandı. Olayın hemen ardından bir yetkili (yeni süprizlere hazırlıklı olun) dedi. Bunun ardından Tekin hakkında Alparslan Arslan’ı tanıdığı şeklinde bilgiler ortaya atıldı. Ve benim Muzaffer Tekin ile çekilen fotoğrafım yayınlandı. Fotoğraf sürpriz için çekilip bekletilmişti.
Önce montaj dedi şimdi ise Azeri!.
DANIŞTAY saldırısını azmettirdiği iddialarını da yalanlayan Veli Küçük ‘Danıştay saldırısı yaşam felsefeme ters’ dedi. Danıştay saldırganı Alparslan Arslan ile bir ilişkisinin olmadığını savunan Küçük, daha önce montaj dediği ancak polis tarafından yapılan incelemede orjinal çıkan fotoğraf için de ‘Fotoğraftaki kişi Alparslan Arslan değil. Azerbaycanlı bir genç’ savunması yaptı.
Ergenekon belgelerini Tuncay verdi
TUNCAY Güney ile kendisinden yaşça büyük emekli bir asker tarafından tanıştırıldığını belirten Veli Küçük, Giresun’da görev yaptığı süre içerisinde Güney’in zaman zaman kendisine gelerek doyurucu olmayan, doğruluğu tartışılır bilgiler verdiğini anlattı. Küçük ‘Bu bilgileri, Güney’in kendisi ile olan irtibatını kesmemek için verdiğini’’ söyledi.
2000 YILINDA GETİRDİ
EVİNDE ele geçirilen Ergenekon yapılanmasıyla ilgili beleleri Tuncay Güney’den aldığını öne süren Veli Küçük, ‘2000’de Tuncay Güney’in bir bakarmısın biz hazırladık diyerek bana getirdiği Ergenekon dökümanı kütüphanemin hiç kullanılmayan rafında bulunmuştur. Ben bu belgenin varlığını dahi unutmuştum’ savunması yaptı. Küçük, Tuncay Güney’in kendisinin adını kullanarak dolandırıcılık yaptığını ve Semih Tufan Gülaltay’ı cezaevinde ziyaret ettiğini anlattı.
JİTEM diye bir kurum yokmuş
ERGENEKON tutuklusu emekli Albay Arif Doğan, savcılıktaki ifadesinde JİTEM’i kendisinin kurduğunu ve Veli Küçük’e devrettiğini açıklamıştı.
Ancak Veli Küçük savunmasında birçok faili meçhul cinayetin arkasındaki şebeke olarak gösterilen JİTEM’in varlığını şu sözlerle yalanladı: Kısa bir süre için Jandarma Genel Komutanlığı istihbarat gruplarında görev yaptım. Söz konusu birim resmi bir birimdir. İddianameye ısrarla JİTEM adı konulmuştur. Hiçbir zaman böyle bir birim olmamıştır. JİTEM, TSK’ya yapılan bir saldırıdır.
Faili meçhul cinayetleri azmettirdiği iddiasını da yalanlayan Küçük ‘Benim bölgemde faili meçhul olmaz. Ben ortaya çıkartırım’ dedi. Hakkında tanıklık yapan gizli tanıkların ise, Tanık Koruma Kanunu’ndan yararlanmak isteyen PKK, Hizbullah ve DHKP/C’liler olduğunu öne süren Küçük, 17 Nolu gizli tanığın Niyazi Kıyak olduğunu öne sürdü ve tanıkların ifadelerinin hepsini reddetti.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ve söz Veli Küçük'te asi cafe 0 1.219 15-12-2008, Saat: 10:14
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi