Vistaya Geçmemek İçin 15 Neden

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.9/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vistaya Geçmemek İçin 15 Neden
#1

1) Çok pahalı
Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisindenancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar.Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücretiödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her program çalışmıyor
Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista’daçalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemekzorunda kalacaksınız.

3) Sürücü desteği
Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazıdonanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azındanülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önceyaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Üyelerimizden Undersel-2003′ünşikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon markalarından biri olanNokia’yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanındakullandığı fotoğraf makinası ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesibizim için yeterli oldu.

4) Performansı yerlerde
Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarakartarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansızhale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program koduiçeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıcayeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekrankartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsaaşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

5) Pahalı donanımlar
Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gerekendonanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyenana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ıbuluyor.

6) Güvenlik ellere emanet
Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu.Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması veçıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması,kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı olmayan güvenlik
Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizikarşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz içinhazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’unkendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeliolabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

8)Değişen arabirim
Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklereuğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Busıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor.Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılardagetiriyor.

9) Güçlü Alternatifler
Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nınyaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlamave tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu andakullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsizolduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft’un yamalı imajı
Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibikonuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık ServicePack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcılarıkarşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayıkullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmekistemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

11) Firewall
Çift taraflı olsa da, ücretsiz firewall yazılımlarından bile kötü olanyeni güvenlik birimi de kullanıcıları zamanla zor duruma sokabilir.Mesela Windows Vista güvenlik duvarının arayüzü ve konfigurasyonseçeneklerinin XP’ye Servis Paketi 2 ile gelen güvenlik duvarındanhemen hemen hiçbir farkı bulunmuyor. Bu, Vista’dan daha değişik birgüvenlik duvarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak.

Ayrıca Vista’nın güvenlik duvarı için genel ve özel profilseçenekleri sizlere ev ya da genel bir ağa bağlarken sadece bir profiliseçmenize izin veriyor. Yani maalesef Vista’da sadece bağlantıyı ilkdefa kurarken ev ağı ya da genel ağ seçeneğini seçebiliyorsunuz.

12) Geniş bant internet
Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gerekeninternet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksitakdirde, bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.

13) Yetersiz kaynak
Windows Vista’nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sisteminidaha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancıdildeki Windows Vista kitapları.

14) Uzun süren kurulum
Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanızgerekiyor. Zira, kurulumun süresi, bilgisayarınızın performansınaoranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.

Zaten sydney kökenli analist şirketi Hydrasight’ın yöneticisi,güvenlik uzmanı Micheal Warrilow’da tam güvenlik yaratan bir güvenlikduvarı yazılımının Microsoft’a zor geldiği inancında olduğunu dilegetiriyor. Vista ancak güvenlik duvarını destekleyecek olan WindowsDefender, yüksek koruma seçenekli Internet Explorer ve gelişmiş WindowsUpdate gibi programların yardımlarıyla daha güvenli bir hal alabiliyor.

15 ) Yamalı Çoraplar
Windows XP’den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştıve an itibarı ile bu, yüzlerce MB’lık dosyalar anlamına geliyor.Windows Vista’nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları, zamanlaindirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi