"YÖK hayal kırıklığı yarattı"

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.33/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"YÖK hayal kırıklığı yarattı"

Çelik: "Ortaöğretim Başarı Puanı oranının düşürülmesi tek kelimeyle cinnettir"
Yükseköğretim Kurulu'nun dün açıkladığı, üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili
değişiklik kararına Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tepki gösterdi. Bakan Çelik, "Ortaöğretim Başarı Puanı oranının düşürülmesi tek kelimeyle cinnettir"dedi.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nin bu yıl sekizincisini düzenlediği Antalya
Sempozyumları, "Türkiye'nin 2023 Eğitim Vizyonu" konusu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılımıyla başladı. YÖK'ün dün yaptığı yeni sınav sistemiyle ilgili düzenlemeler, bakanlık bürokratları, milletvekilleri, akademisyenlerin katıldığı Eğitim Zirvesi'nde tartışmaya açıldı.
Hayal kırıklığı yarattı
"Yükseköğretim Kurulu'nun dün almış olduğu karar bakanlığımı da beni de öğrenciyi de öğretmeni de tatmin etmemiştir." diyen Bakan Çelik, "Beklentilerin çok altında kalan bir karar alınmıştır. 2009'da hiçbir değişiklik yapılmamasını yetersiz buluyorum. 2010 yılı için düşünülen değişiklik olumlu. Bu yıl için beklentiler vardı. Bu beklentiyi YÖK'ün başkanı ve üyeleri oluşturdu. Bunların hiçbiri gerçekleşmeyince hayal kırıklığı oluştu"
Okullar gereksiz hale gelir
Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (OBP) düşürülmesinin izah edilemez olduğunu
vurgulayan Bakan Hüseyin "OBP'nin düşürülmesinden bahsediyorlar. Bizim YÖK'e yaptığımız öneri OBP'nin düşürülmesi değildi. OBP'nin oranını düşürmek, tek kelime ile cinnettir. Bu okulları felç eder ve gereksiz hale getirir. Biz aksine Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) İlköğretim Başarı Puanı oranını yüzde 25'e çıkarıyoruz.
Yüzde 5 de davranış notu var. Ama siz yüzde 21'i aşağı çekeceksiniz. Bu izah
edilebilir bir şey değil" diye anlattı.
Başarılı-başarısız ayrılsın
Başarısız bir öğrencinin iyi bir okul avantajıyla AOBP'nin nimetlerinden
yararlandığını anlatan Bakan Çelik, bunun adil olmadığını çünkü öğrencilerin
ÖSS'de grup olarak değil bireysel yarıştığına dikkat çekti. AOBP'nin bu nedenle
azaltılmak yerine tamamen kaldırılması gerektiğini savunan Hüseyin Çelik, bu
konuda eşit uygulama yapılırsa hukuki sorun çıkmayacağını kaydetti.
Sisteme yeni öneri getirdi
Türkiye'de meslek liseleriyle ilgili düzenleme gündeme geldiğinde art niyetli
çevrelerin imam hatipleri ileri sürdüğünü kaydeden Çelik, "2009'da yapılacak
sınavda örneğin; iletişim meslek lisesi mezunları iletişim fakültesine gittiği
zaman problemle karşılaşmayacak. Ticaret lisesi mezunları İktisat'a gitse
problemle karşılaşmaz. Teknik lise bilgisayar bölümü mezunu, bilgisayar
mühendisliğine gitse bu hangi eşitlik ilkesini ihlal ediyor. AOBP kaldırıldığı
zaman tüm Türkiye'de uygulanırsa bu ne eşitsizliği getirir? İmam hatip lisesi
mezunlarını da yine her tarafa gönderme ama hiç olmazsa bir adım olarak İlahiyat Fakültesi'ne ilave olarak Osmanlıca eğitim veren fakülteler olabilirdi" diye konuştu.
İdeolojik kaygıları bırakın
10 yıl önce bir gece yarısı getirilen sınav sisteminin Türk eğitim sistemini
alt-üst ettiğini vurgulayan Bakan Çelik, ilk ve orta öğretim meselelerine
pedegojik, meslek lisesi konusunda biraz daha pragmatik, üniversiteye de akademik yaklaşmak zorunda olduklarını anlattı. Bakan Çelik; "Eğitimi kimse ideolojik kaygılarına kurban etmemeli. Biz yıllar yılı aynı konuları tartışa tartışa
yorulduk. Bu tür şeyler belki de, bizim gündemimize belki birileri tarafından bizi
meşgul etmek için sokuluyor. Artık biz çok daha farklı şeyler konuşmamız
gerekiyor" dedi.
96 bin dolar maaş önerisi
Türkiye Özel Okullar Birliği Dernek Başkanı Dr.Rüstem Eyüboğlu da sempozyumun açılış konuşmasında 2023'le ilgili eğitim beklentilerini anlattı. Türkiye'de 3-6 yaş gurubunun okul dışında kalması nedeniyle eğitimde beklenen kalitenin yakalanamadığını anlatan Başkan Eyüboğlu, ilköğretimde sınıf mevcutlarının en çok 24 kişiden oluşmasını, öğretmen eğitiminde kalitenin arttırılmasını, öğretmen maaşlarının yıllık 96 bin dolar olduğu bir eğitim sistemi hayal ettiğini kaydetti.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi