YSK'dan önemli açıklamalar

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.38/5 - 13 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YSK'dan önemli açıklamalar
#1

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen listelerine yönelik itirazlara açıklık getirdi
yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen sayısındaki artışın ''halk oylamasında esas alınan seçmen kütüklerinin kesinleşmesinden 29 Mart 2009'a kadarki 19 aylık sürede 18 yaşını dolduran ve dolduracak olan 2 milyona yakın seçmenin yanı sıra daha önce kendi iradesiyle yazılmayan seçmenin yasa değişikliği sonucu kütüklere resen yazılmasından kaynaklandığı'' bildirildi.
YSK'nın bugünkü toplantısının ardından seçmen sayısındaki 6 milyon artışla ilgili iddialara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, seçmen kütüklerinin seçim takviminin el verdiği ölçüde daha uzun süreli olarak yeniden askıya çıkarılacağı belirtildi.
Bu askı süresinde vatandaşların ve siyasi partilerin ilgili seçim hukukunun ana esaslarından olan itiraz ve şikayet haklarını kullanmaları halinde kütüklerdeki hataların seçim kurullarınca giderileceği ifade edilen açıklamada, yetkili seçim kurullarının da resen bu hususta düzeltme işlemi yapacağı vurgulandı.
''Askıya çıkarılan seçmen kütüğünde bir kişiye birden fazla TC Kimlik Numarası verildiğine dair herhangi bir bulguya ulaşılamamıştır'' denilen açıklamada, ayrıca sistemin alt yapısını doğru işleyebilmesi amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık idaresi görevlilerinin de askı süresinde aralıksız çalışacağı kaydedildi.
SEÇMEN SAYISINDAKİ ARTIŞ
Seçmen sayısındaki artışın ''halk oylamasında esas alınan seçmen kütüklerinin kesinleşmesinden 29 Mart 2009'a kadarki 19 aylık sürede 18 yaşını dolduran 2 milyona yakın seçmenin yanı sıra daha önce kendi iradesiyle yazılmayan seçmenin yasa değişikliği sonucu kütüklere resen yazılmasından kaynaklandığına'' yer verilen açıklamada, ''Kurulumuzun bugüne kadar olduğu gibi 29 Mart'ta yapılacak seçimlerin de adil ve doğru yapılmasını teminen üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getireceğinden kuşku duyulmamalıdır. Eleştirilerin doğruya ulaşmada faydalı olduğu kuşkusuzdur, ancak bu eleştiriler yapılırken uzun deneyimler sonucu oluşturulan kurumların yıpratılmaması gerektiği de unutulmamalıdır'' denildi.
DAĞDAKİ TERÖRİSTLERİN SEÇMEN LİSTESİNDE YER ALMASI
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bazı basın yayın organlarında yer alan ''dağdaki teröristlerin seçmen kütüğünde yer aldığı''na ilişkin haberler üzerine Salman Kurtulan ve Cemil Bayık ile ilgili yapılan tahkikat sonucunda, ilgili kişilerin belirtilen yerleşim yeri adresinin silindiğini ve seçmen kütüğünden çıkarıldıklarını bildirdi.
YSK'dan yapılan açıklamada, seçmen kütüğünün oluşturulması amacıyla Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan veri tabanı ile ilgili yazılı ve görsel basında yer alan bazı haberler konusunda kurul ve il, ilçe seçim kurullarınca yapılan araştırma ve incelemelerin sonuçları da yer aldı.
"BİR EVDE 79 SEÇMEN"
''Bir evde 79 seçmen'' başlıklı haberle ilgili yapılan araştırmada Çukurova Huzurevleri Mahallesi'ndeki adresin bir öğrenci yurdu olduğu, burada barınanlardan 8'i dışındakilerin haberde belirtilen adreslerinin diğer adresleri olduğunun tespit edildiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Yurtta şu anda 2 kişinin kaldığı, 69 öğrencinin ise yurttan ayrılmaları ve yerleşim yeri adreslerinin bulunması nedeniyle diğer adreslerinin eski adres olarak kapatıldığı, yerleşim yeri adresi olarak beyanda bulunan diğer 8 öğrencinin ise belirtilen adreste kalmadıkları soruşturma sonucunda tespit edildiğinden, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 67'nci maddesi çerçevesi uyarınca da Cumhuriyet Savcılığına suç duyusunda bulunulduğu tespit edilmiştir''
Çeşitli basın organlarında yer alan, ''dağdaki teröristlerin seçmen kütüğünde yer aldığı''na ilişkin haberlerin de incelendiği belirtilen açıklamada, ''Salman Kurtulan ve Cemil Bayık ile ilgili yapılan tahkikat sonucunda ilgili kişilerin belirtilen yerleşim yeri adresi silinmiş ve seçmen kütüğünden çıkarılmışlardır'' denildi.
13 Ocak 2007'de öldürülen terörist 1981 doğumlu Mercan Kara'nın seçmen kütüğünde kaydının bulunmadığının anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, Uludere İlçesi seçmen kütüklerinde 1940 ve 1985 doğumlu Mercan Kara adlı iki kişinin yer aldığı, 1985 doğumlu Mercan Kara'nın yapılan itiraz üzerine ilçe seçim kurulunca seçmen listesindeki kaydının silindiğin tespit edildiği duyuruldu.
DTP Milletvekili Hasip Kaplan'ın TBMM'de yaptığı bir konuşmada ''Sur İlçesinde Polis Okulunun 800 öğrencisinin örgütlü olarak kayıt yaptırdığı'' iddiasının da incelendiği belirtilen açıklamada, Sur İlçesi sınırlarında 825 öğrenci kapasiteli polis okulu bulunduğu, YSK'nın güncelleştirme genelgesindeki seçmen niteliği taşıyan öğrencilerle ilgili hükümler doğrultusunda, polis okulu öğrencilerinin okullarından aldıkları öğrenim belgeleriyle yaptıkları başvurular üzerine, işlemlerinin gerçekleştirildiğinin tespit edildiği bilgisine yer verildi.
"49 YIL ÖNCE ÖLEN KİŞİNİN SEÇMEN OLUŞU"
''49 yıl önce ölen bir kişinin seçmen olduğu'' şeklindeki haberle ilgili incelemede, 49 yıl önce ölen Sevgi Özılgın'ın ölüm olayının bildirilmemesi nedeniyle nüfus kayıtlarında sağ göründüğü ve seçmen listesinde isminin bulunduğunun belirlendiği ifade edilen açıklamada, bu kişinin babasının ilgili nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi üzerine 16 Aralık 2008'de bu kişinin ölümünün nüfus kaydına işlendiği ve seçmen kütüğünden çıkarıldığı duyuruldu.
Açıklamada, ''15 yıl önce ölen kişinin seçmen listesinde olduğu'' haberlerinin de araştırıldığı kaydedilen açıklamada, Serap Şanlı adında 1970 ve 1967 doğumlu iki ayrı kişinin olduğu, yapılan sorgulamada 1967 doğumlu Serap Şanlı'nın 1968'de öldüğü ve kaydının kapatıldığı, 1970 doğumlu Şanlı'nın ise sağ olduğunun tespit edildiği, TC kimlik numarasının tekliğinin esas olduğu ve her iki Serap Şanlı'nın da ayrı ayrı kimlik numarası bulunduğu bildirildi.
HAYALİ SEÇMEN YANLIŞLIĞI GİDERİLDİ
''Hayali seçmen'' başlıklı haberlerde bazı seçmenlerin kaydının sahte olduğu iddiaları ile ilgili yapılan incelemeler sonucunda da, yanlışlıkların giderildiği ifade edildi.
Açıklamada, ''Anayasal görevi seçimleri dürüstlük ve güven içinde yaptırmak olan Yüksek Seçim Kurulu, seçimin dürüstlüğüne ilişkin tüm önlemlerini alarak güncelleştirme işlemi sonrası kesinleştirilecek seçmen kütüğü ile mahalli idareler genel seçimlerini yapacaktır'' denildi.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İstanbul için önemli haber! asi cafe 0 1.724 01-04-2009, Saat: 13:55
Son Yorum: asi cafe
  Bülent Arınç'tan çarpıcı açıklamalar asi cafe 0 1.395 30-01-2009, Saat: 10:35
Son Yorum: asi cafe
  AKP Kapatma Davasında Önemli Gün... dü mü demeliyiz acaba!! civanpercemi 0 1.259 01-07-2008, Saat: 10:01
Son Yorum: civanpercemi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi