Yaz aylarında makyaja dikkat

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.72/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yaz aylarında makyaja dikkat
#1

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, yaz aylarında güneş ışınlarının artmasıyla bayanların yüz hatlarında makyajdan dolayı ciddi hasarlar meydana geldiğini, nemlendirici kremler sürerek, spor yaparak ve bol bol sebze-meyve tüketerek bu hasarlardan korunabileceğini söyledi.

Türsen, yaptığı açıklamada, yaz aylarında aşırı makyajdan kaçınılması konusunda bayanlara uyarılarda bulundu. Son zamanlarda fazla sayıda kozmetik merkezlerinin açıldığını belirten Türsen, "Bunu normal olarak karşılayabiliriz ancak, bu kozmetik merkezlerinin çoğunda dermatolog olmadan insanlara hizmet veriyorlar. Bu konuda halkımızın dikkatli olması gerekir" dedi.

Mersin'de güneş ışığı fazla olduğu için, özellikle cildi hassas insanların kozmetik ürünü sürmeden veya kimyasal işlemler yaptırmadan önce, normal hallerinde bile güneş hasarına maruz kalabildiklerini ifade eden Türsen, cildi hassas olan bayanların yaz aylarında kozmetik ürünlerinden kaçınmaları gerektiğini kaydetti.

Türsen, en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında, cildi gençleştirmek için yapılan lazer ve kimyasal peeling olduğunu ifade ederek, "Biz de bu işlemleri yapıyoruz ama, genelde yaz sonrasına bırakıyoruz. Bu tür işlemler sonrası ne kadar güneşten korunmaya kalksak da, hasta bir müddet sonra güneş ışınlarına maruz kalabiliyor. Maruz kalınan güneş, bu tür işlemlerin yan etki riskini artırıyor. Dışarıdaki kozmetik merkezleri bu tür işlemlerde para kazanmak için, halkı uyarmadan direkt işlem
yapabiliyor" diye konuştu.

A vitamini gibi ilaçlar kullanan vatandaşların, bu ilaçları bıraktıktan en az 3 ay sonra kozmetik ürünleri kullanabileceğine işaret eden Türsen, bu ilaçların derinin yeni bağ doku oluşturma kabiliyetini artırdığını ve bu süreçte kozmetik ürünlerinin cilde zarar verebileceğini kaydetti.

"Abartılı kozmetik sonuçlarına halkın kanmaması gerekir" diyen Doç. Dr. Ümit Türsen, kırışıklıklar için sadece dolgu tedavisi ve botoxun yararlı olacağını vurguladı.
Kozmetik kuruluşlarının, mutlaka Amerikan İlaç Dairesi Başkanlığı'nın onaylı ürünlerini uygulaması gerektiğini dile getiren Türsen, şunları kaydetti:

"Bir kremle selülitin tamamen geçeceğine inanmamak gerekir. Ayrıca, solaryumdan tamamen kaçının. Solaryuma giren hastalarda deri kanseri riski artıyor. Amerika'da da bunun kısıtlanmasına geçildi. Epilasyonda yüzde 100 başarılı oluruz diye bir söze inanmayın. Hiçbir yöntemin yüzde 100 başarısı yok. Lazerin daha az yan etkisi var ama lazer ışınının bile epilasyonda yüzde 100 kalıcı olduğunu söylemek yanlış olur. Son olarak hastalara şu önerim olacak, daha ucuz yöntemler belki de daha pahalı kozmetik
ürünlerine göre daha kalıcı. Bunları kendileri bile uygulayabilir. Bol sıvı içmek, dışarıdan nemlendiricilerle cildi nemlendirmek, spor yapmak, güneşten kaçınmak, sigara ve alkolden uzak durmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek."
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi