Yeşim Salkım'ın 2 yıl 8 ay hapsi istendi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.38/5 - 21 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeşim Salkım'ın 2 yıl 8 ay hapsi istendi
#1

Manken Deniz Akkaya'ya "basın yoluyla hakaret" suçundan yargılanan şarkıcının hapsi istendi.
Manken Deniz Akkaya hakkında "Devede de boy var ama eşek çekiyor" ve "Bin-2 bin dolarlık kadın" diye konuştuğu gerekçesiyle "basın yoluyla hakaret" suçundan yargılanan şarkıcı Yeşim Salkım'ın 2 yıl 8 aya kadar hapsi istendi. Dosya hakkında görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Salkım'ın sözlerinin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca eleştiri sınırlarını aşan, aşağılama şeklindeki ifadeler olduğunu kaydetti.Ünlü manken Deniz Akkaya, Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na Şubat 2007'de suç duyurusunda bulunarak, İlker İnanoğlu ve Yeşim Salkım'ın basında yer alan açıklamaları ile kendisine iftira attığını iddia etmişti.
Namus ve şerefime dil uzattılar
Akkaya, savcılığa sunduğu dilekçesinde meslektaşı Güzide Duran ile Yeşim Salkım ve İlker İnanoğlu arasındaki üçlü kavgaya taraf olmadığı halde, İnanoğlu'nun "O iki kadın benim eşimin tırnağı olamaz. Eğer adam gibi ilişkiler yaşasalardı, namuslu olsalardı, birlikte oldukları erkeği aldatmasalardı onlarla da evlenilirdi" şeklindeki sözleriyle; Salkım'ın ise "İkisinde de boy var. Devede de boy var ama eşek çekiyor", "İki tane zemheri zürafası", "Onun bunun kucağından inmeyen kadın", "Bin - 2 bin dolarlık kadın o." şeklindeki açıklamalarıyla namus, şeref ve haysiyetine dil uzattıklarını öne sürerek cezalandırılmalarını talep etti.
Eski kocası da aynı suçtan yargılanıyor
Soruşturma kapsamında ifade veren Yeşim Salkım, söz konusu açıklamalarında hakaret kastı taşımadığını belirterek hakkındaki suçlamaları reddetti. Savcılık tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, bir yıl evli kaldıktan sonra sürpriz bir şekilde boşanan Salkım ve İnanoğlu çifti hakkında TCK'nın 125/4. maddesi uyarınca "basın yoluyla hakaret" suçundan ayrı ayrı kamu davası açıldı.
Savcı Salkım'ın cezalandırılmasını istedi
Sarıyer 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmaya taraflar katılmazken, Salkım'ı avukatı Seda Bayraktar Akgül, şikayetçi Akkaya'yı ise avukatları Ceyla Akay ile Bekir Çınar temsil etti. Duruşmada esas hakkında mütalaada bulunan Cumhuriyet Savcısı Zeki Kaner, Salkım'ın televizyonlarda da yer alan davaya konu ifadelerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10'uncu, Anayasa'nın 26 ve 28'inci maddeleri ile Yargıtay'ın emsal kararları uyarınca "düşünceyi açıklama ve eleştiri" sınırlarını aştığı, şikayetçiyi kamuoyunda aşağılar nitelikte olduğunu ifade etti. Savcı Kaner, Salkım'ın "basın yoluyla hakaret"' suçundan cezalandırılmasını istedi.
Mütalaaya yanıt vermeleri için taraflara süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi. 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Yeşim Salkım'ın ceza alıp almayacağı önümüzdeki günlerde yapılacak duruşma sonucunda belli olacak.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi