Yorumunu Size Bırakıyorum..

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.36/5 - 22 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yorumunu Size Bırakıyorum..

Dünyada su ve sağlıklı hijyen şartları için yıllık 9 milyarın biraz üstünde harcama gerekirken, Avrupa’nın yıllık dondurma tüketimi 11 milyar dolar.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 4.4 milyar insanın %60’ı hijyenik temizlik imkanlarından ve yüzde yirmi beşi sağlıklı içme suyundan, yüzde yirmi beşi kendine ait meskenden, yüzde yirmisi modern sağlık imkânlarına erişimden yoksun.

Dünyada 1 milyar insan gecekondularda yaşıyor. Bu oran her 10 yılda üç kat artıyor. Dünyada herkesin temel eğitim alması için yıllık sadece 6 milyar dolar gerekiyor. Bu ABD`de kozmetiğe harcanan 8 milyar dolardan daha az.

İLO`ya göre dünyada çalışmak zorunda olan 250 milyon çocuğun 120 milyonu tehlikeli ve sömürüye açık işlerde, 5.7 milyonu zorla, 1.8 milyonu seks kölesi olarak çalıştırılıyor.

Dünyanın en zengin 3 kişisinin toplam mal varlığı, 600 milyon nüfuslu 48 az gelişmiş ülkenin GSMH’lerindan daha fazla. Dünya nüfusunun en zengin %20`lik dilimi ile en fakir %20`lik dilimi arasında 86 kat fark var. 2 milyar insan günde 2 dolarla, 1.2 milyar insan dünyada günde 1 dolardan daha az bir gelirle yaşamak zorunda.

Dünyada yaklaşık 1 milyar insan temel tüketim gereksinimlerini karşılayamıyor. Dünyanın en zengin 200 kişisinin mal varlığı tüm dünya gelirinin %41`inden fazla. Avrupalı bir inek iki Afrikalı insana eşit yaşıyor.

Sanayileşmiş ülkeler tüm patentlerin %97`sine sahip. Çokuluslu küresel işletmeler bütün teknoloji ve üretim patentlerinin %90`ınını ellerinde bulundurmakta. En borçlu 20 ülke için borç iyileştirmesinin maliyeti bir görünmez uçak mâlîyetinden daha az. Dünyada 1960`lara göre üretim 2 kat artsa da 800 milyon insan kıtlık çekiyor.

Dünyada sigaraya yılda yaklaşık 200 milyar dolar harcanıyor. Avrupalılar sigaraya yılda 50, alkole 105 milyar dolar harcıyor. Dünyada narkotiğe 400 milyar dolar harcanıyor.

Eldeki rakamlar, Bangladeş’te eğitime harcanan paranın 10 katının sigaraya harcandığını gösteriyor. Sigara kullanımı yılda 4.9 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. İstatistikler göre, Bengladeş’te sigaraya harcanan para ile kötü beslenmeden ölen 350 bin çocuk kurtarılabilir

Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) yıllık raporunda, geçtiğimiz yıl askeri harcamaların 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığı, bu rakamın yarısına yakınının ABD'ye ait olduğu belirtiliyor

Japonlar eğlenceye yılda 35 milyar dolar harcıyor. BM’nin bir hesaplamasına göre her 100 e-mailden 1 cent para alınsa dünyada fakirlik sorunu kalmayacak.

_Alıntıdır_
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)

kim kimi düşünüyor ki zaten be 13

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi