batı avrupa programı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.79/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
batı avrupa programı
#1

Anadolu üniversitesi'nin başta Almanya Federal Cumhuriyeti olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının eğitim ve kültür ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanması amacıyla yurtdışında başlattığı eğitim-öğretim hizmetleri, üniversitenin 1986 yılında Almanya'nın Köln şehrinde açtığı büro aracılığı ile yürütülmektedir. Bu büronun görevi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan diğer bürolar gibi, uzaktan öğretim sistemi ile eğitim veren fakültelere kayıtlı öğrencilere açık yükseköğretim hizmetlerini yerel olarak sunmaktır. Buna göre, üniversitenin Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptıran öğrenciler, Batı Avrupa Bürosunun öğrencileri değil, Türkiye'de resmi bir devlet üniversitesi olan Anadolu üniversitesi'nin İşletme, İktisat veya açıköğretim Fakültesi öğrencileridir. Batı Avrupa Bürosu Anadolu üniversitesi'nden bağımsız olarak öğretim programları uygulayan bir kurum niteliği taşımamaktadır.
Anadolu üniversitesi'nin 1987-1988 öğretim yılından bu yana yurtdışında sadece iki alanda uyguladığı açık yükseköğretim programlarına olan ilginin aradan geçen süre içinde azalmaması, üstelik gerek bu programlarda, gerek bulundukları ülkenin yükseköğretim öğretim kurumlarında öğrenci olanların, gerekse sade vatandaşlarımızın ve ortaöğretim öğrencilerinin yurtdışında sunulan programların çeşitlendirilmesi konusundaki istekleri, Anadolu üniversitesi'nin Batı Avrupa Programları ile karşılanmaya çalışılmaktadır.


Anadolu üniversitesi Yurtdışı Hizmetleri
Anadolu üniversitesi, uzaktan öğretim veren yükseköğretim programlarına devam etmek isteyen ve yaşamlarını Avrupanın değişik ülkelerinde sürdüren lise ve dengi okul mezunu vatandaşlarımızın yükseköğrenim taleplerini karşılamak üzere, 1986 yılında Almanya Federal Cumhuriyeti Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Köln kentinde bir büro açmıştır. Halen Avrupanın değişik ülkelerinde yaşayan yaklaşık 2.000 vatandaşımız Anadolu üniversitesi'ne bağlı açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine bağlı değişik yükseköğretim programlarında öğrenim görmektedir.

Batı Avrupa Bürosu Çalışanları
AKADEMİK KADRO
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi