bilgisayarın ilkleri

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.6/5 - 10 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bilgisayarın ilkleri

kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf

ENIAC toplam 30 ana bölümden oluşuyordu. Toplam ağırlığı 30 ton olup, 167 m² alana sığıyordu. Boyutları yaklaşık 2.4 m x 0.9 m x 30 m idi. 150-200 kW lık elektrik gücüne ve oldukça güçlü soğutma donanımına ihtiyaç duyuyordu. Bünyesinde 17.468vakum tüpü , 1500 röle, 7200 kristal diyot, 70.000 rezistans, 10.000 kapasitör ve yaklaşık 5 milyon el ile yapılmış lehimli bağlantı içeriyordu.

Hesaplama kapasitesi [değiştir]ENIAC bir sayının görüntüsünü ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, çarpabiliyor, bölebiliyor, toplayabiliyor, çıkartabiliyor ve kare kökleri hesaplayabiliyordu. ENIAC'ın akümülatörleri (ön kayıt bölgeleri) hem toplama hem de hafıza işlevi görüyordu. ENIAC'a veriler bir IBM kart okuyucusu aracılığı ile veriliyordu. İşlenmiş veriler ise yine bir IBM delikli kart makinesi sayesinde alınıyordu ve bu kartlar yine IBM’in üretmiş olduğu bir delikli kart okuyucu tarafından (muhtemelen IBM 405) deşifre ediliyordu.

O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için, yaklaşık 20 saatlik çalışma gerekiyordu. ENIAC bu hesaplama süresini 15 saniyeye indiri. Bir saniyede yapabildiği toplama işlemi akümülatör başına 5.000 adetti (toplam 100.000 adet). Saniyede yapabildiği çarpım işlemi 385, bölme veya karekök alma işlemi ise 38 adetti. Geçici hafızasında sadece 200 sayıyı saklayabiliyordu.

[Resim: eniaclr1.jpg]

günümüzde teknolojinin geldiği boyuta bakalım. 30 tonluk makinanın yaptığından kat kat fazlasını bugün minicik billgisayarlar hem de çok daha kısa sürede yapıyorlar. müthiş birşey şu teknoloji.

bilgisayar icat edildiğinde vatandaşın biri (ismini hatırlamıyorum) artık teknolojik anlamda bütün icatların yapıldığını söylemiş. şimdiki bilgisayarlara ise her geçen gün bir yenilik ekleniyor. şeytan işi bu, şeytannn ! dil
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf

sırf su bılgısayarda teknolojı yuzunden verılan paraya bır yıl sonra acıyorsun cunku ıkı kat hızlısınını aynı fıyata alabılıyorsun 13

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayarın Tavla Oynaması gamze33 0 1.500 19-11-2008, Saat: 23:33
Son Yorum: gamze33

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi