erken boşalma nedir?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.71/5 - 21 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
erken boşalma nedir?
#1

Boşalmanın (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına Erken Boşalma ( Premature Ejaculation) denir. Genellikle dile getirilmesi güç olduğundan ve göreceli bir kavram olduğundan rastlanma sıklığı konusunda yeterli bilgi yoktur. Ancak 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır. Aslında hemen her erkek hayatının bir bölümünde bu sorunla karşılaşabilir. En azından ilk cinsel deneyimleri esnasında oluşan gerginlik sebebiyle erken boşalma görülebilir ve zamanla ejakulasyonu kontrol etmeyi öğrenirler. -penis vajina ya girmeden önce boşalma olursa ::::: ileri derecede erken boşalma -penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma ::::: orta derece erken boşalma -penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma ::::: erken boşalma olarak kabul edilir.
SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla
#2

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarkenboşalmanın kontrol edilmesi, durdurulması veya sabitlenmesinibaşaramaz. Bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekteşimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinselbirleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinselsorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktankaynaklanır. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinselişlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünküaklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekildecinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz veboşalma konusunda sorun yaşar. Kısaca erken boşalmanın başlıcanedenleri şu şekilde sıralanabilir:


-Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar,
-Cinsel mitler yani hurafeler,
-Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik,
-Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik,
-Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler,
-Cinsel uyarım eksikliği,
-Gerekli koşulların sağlanamaması,
-Sertleşmiş penise verilen orantısız önem,
-Cinsel açıdan baskı altında yetişme,
-Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik,
-Günah işleme veya suçluluk duygusu,
-Hastalık kapma korkusu,
-Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi,
-Gebe bırakma korkusu,
-Kastrasyon anksiyetesi,
-Partnerin hayal kırıklığı korkusu,
-Vajinanın aşılamama korkusu,
-Kadına karşı isteksizlik,
-Partnerle çatışma,
-Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu,
-Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi,
-Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,
-Cinsel uyumsuzluk,
-Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler,
-Prostatit, üretrit vb. hastalıklar,
-Penil hipersensitivite,
-T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar,
-Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb.


ERKEKLERİN BOŞALMASINI HIZLANDIRAN NEDENLER


-Genç olmak,
-Romantik, içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkekler,
-Heyecanlanmak,
-Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler,
-Partnerinin daha istekli olması,
-Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak,
-Cinsel ilişki yoğunluğunun azalması,
-Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması,
-Kaygılı ve sinirli ruh hali,
-Aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik,
-Eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek,
-Performans anksiyetesi yani başarısızlık korkusu,
-Partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği,
-Cinselzevke önem vermeyen kadınlarla, hayat kadınlarıyla veya yakalanmakorkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinseldeneyimler,
-Devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme,
-Sorunlu veya bozuk giden evlilikler,
-Sertleşme bozukluğu olacağı endişesi vb.
SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla
#3

Yüzyılımızınbaşında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’inyaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek,tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz.


Erkeklerinboşalmayı kontrol etmeleri tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenenekadar sıkıntı çekerler ama bir kez öğrendiler mi bir daha unutmazlar
Sonubelirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye erkekleryönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksekdüzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyledans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak sonnokta veya bir işaret yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olano anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmedentelaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıcayoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak,cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşir. Aksi taktirde “nasıl cinselbirleşme olmalıdır” kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabulgörmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek, ani birboşalma kaçınılmaz olacaktır. Boşalma bir ateşleme mekanizmasıdır.Ateşleme başladığı zaman hiç kimse hiçbir onu durduramaz, bastıramaz,geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapılması gereken şey, ateşlenmenoktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altınaalmaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresiniuzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuzyakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşmebecerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetimsağlamayı öğretmek esas olmalıdır. Erkeğin ne kadar süredeboşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşükuyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli, aşırıheyecanlanıldığında sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı vesakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayedecinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğaulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içindeboşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olunmamalıdır. Çünküönemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğinianımsamaktır. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman dahaiyidir. Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı birşekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecandüzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelalebulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir.Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazlayaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığınüzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyiaşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa,deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecanseviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, heyecan seviyesinikontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinselaktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır.


Tedavide;


-sebebin açığa çıkarılması,
-endişelerin giderilmesi,
-sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması,
-cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı,
-ilişki öncesi mastürbasyon yapılması,
-erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi,
-cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması,
-soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği,
-lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.

-sebebin açığa çıkarılması,
-endişelerin giderilmesi,
-sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması,
-cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı,
-ilişki öncesi mastürbasyon yapılması,
-erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi,
-cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması,
-soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği,
-lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.
BOŞALMAYI GECİKTİREN CİNSEL POZİSYONLARI KULLANMA


Cinselbirleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Buyüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Erkeğin üstteolduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) boşalmanıngeciktirilmesi için elverişli bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahatolduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı kadını kucağına aldığıveya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahatkontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahatorgazma ulaşabilirler.


ÇİN TEKNİĞİ
Eskiçağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkekboşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testisve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini onakadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemleboşalma ertelenebilmektedir.


DÜŞÜNCELERİ KULLANMA
Zamansızbir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeyeçalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizidüşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Fakatşunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleribaşka konulara yöneltmek ve tamamıyla önemsiz şeylerle yormak, erkeğincinsel gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden pek tavsiyeedilmez. Çünkü cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiğianda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlıkda ortaya çıkabilir.


Yukarıdakiyöntemler denenmesine rağmen erken boşalma eşlerin biri veya her ikisiiçin dayanılmaz bir cinsel sorun halini gelirse aşağıdaki tedaviseçeneklerine geçilmelidir:


CİNSEL TERAPİ
Cinselterapiler; bir cinsel terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerinegetirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek “evödevi” şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak “sıkma tekniği” ve“dur-başla tekniği” kullanılır. Bazı vakalarda erken boşalmaderinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyorolabilir. Bunların açığa çıkarılması, “psikoterapi” uygulanması veyadepresyonun tedavisi erken boşalmayı ortadan kaldırabilir. Cinselterapi ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çokyüksektir.


Cinsel terapide danışanlara,temel hedefi, erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönlendirmekolan 12 haftada toplam 24 saatlik “cinsel heyecan üzerinde istemlikontrol kazanma” eğitim programında aşağıdaki tavsiyelerde bulunulur:


-Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.
-Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın.
-Ön sevişmeyi uzun tutun.
-Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun.
-Yavaşça soluk alıp verin.
-Ruhunuzu kemiren “telaş” duygusunu tamamıyla dağıtın.
-Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.
-Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin.
-Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.
-Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, gevşeyin, sakinleşene kadar bekleyin.
-Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın.
-Sevişmepozisyonu, cinsel uyarım şekli, bedenlerin birbirine dokunuş şekli,sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin.
-Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın.
-Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.
-Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz, hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın.
-Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz, tereddüt etmeden durun. Gerektiğinde durup yeniden başlayın.
-Hiçdurmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşüolmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktankaçınmayın.
-Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin.
-Boşalmayıkontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olmayın. Çünkü zamanlasezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğinfutbol maçında her atakta bir gol atılsa, bu durum, ne denli eğlencelive heyecan verici olurdu ki? Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizide kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik, cinsellik, var olan bütündoğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuzolmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi birsanattır.
-Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışıbir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak içinheyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.
-Uygulamabecerisini ise; duygularınızı bastırarak, engelleyerek veya göz ardıederek değil, tam tersine duygularınızın farkına vararakkazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeyekalkışmak, insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yokedebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duygularıve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek, kendimizi o denlikontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızıdaha iyi anlarız.


Bununla birlikte, birerkek, boşalmayı kontrol etmeyi yüksek bir uyarım düzeyinde öğrenmeyekalkışırsa, yaşadığı deneyimin boşalma ile yarıda kalması tehlikesiylekarşı karşıya kalabilir. Çünkü her erkek boşalmanın olduğukaçınılmazlık noktasında duygularını kontrol edemez.


Cinselheyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programıyla eşler;kendilerini kontrol etme becerilerini arttırabilir, birbirlerinincinselliklerini keşfedebilir, cinsel tepkilerini öğrenebilir,eğlenebilir, gerginliklerini hafifletebilir, cinsel yaşamlarına ayrıbir tat katabilir, birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir, güvenkazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve iletişimi arttırabilirler.Ayrıca erkeklerin fiziksel ve zihinsel duyumlara duyarlılığı azalır veboşalma refleksinin gerçekleştiği eşik düzeyi yükselir. Böyleceboşalmanın gerçekleşmesi için çok daha fazla cinsel uyarıma gereksinimolur.
SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla
#4

Bu egzersizler veya tedaviler sonucunda boşalmada yeteri kadargeciktirme sağlanınca, "ben iyileştim ön yargısı" ile hareket etmekdoğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalıkolmadığına göre, boşalmanın geciktirilmesi, bir hastalıktan kurtuluşdeğildir. Böyle bir yargı, ardından gelen cinsel ilişkilerdeöğrenilenlerin ihmal edilmesiyle heyecanın artmasına ve sorununtekrarlamasına yol açabilir. Aslında en doğru olanı, erkeklerin boşalmakontrolü sağlamayı öğrenmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkidekullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdakiönerilere de kulak asılmasında fayda vardır:

Açık havada dolaşın

Heyecanlardan ve önyargılardan uzaklaşın

Sık banyo yapın

Sinir sistemini dinlendirici ortamlarda bulunun

Hafif alkol alın

Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmayın, bu normaldir

Erkenboşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanınpartnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna gidenbir şeyler yapabileceğinizi düşünün

Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin

Cinsel birleşim öncesi aşk oyunlarını ciddiye alın

Çiftolarak birlikte orgazm olmayı arzulayın, bunun için daha önce birişaret kararlaştırın ve zamanı gelince bu işaretten yararlanın

Psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin

Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin

Aşk kaslarınızı kasıp gevşeterek boşalmanızı geciktirebilirsiniz

Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın

Sık sık çiş yapın ve çiş yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz

Erkeklerin penisin baş kısmı ve çevresinin uyarılmasıyla büyük heyecan duyduğunu unutmayın

Kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayın

Yavaşçagiriş yapın, penisi olanaklı olduğu kadar derine yerleştirin, hafifhareketlerle devam edin, fazla uyarıldığınızı duyumsadığınızda gidipgelme hareketlerini hemen durdurun, penisinizin başı içeride kalacakşekilde hızla geri çekin, sakinleşene kadar derin derin nefes alıpbekleyin

Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zamanara verin, heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin ve dinlenirkenduyguları alevlenen ve sabırsız duruma gelen partnerinizi okşayarak veklitorisiyle oynayarak uyarmayı ihmal etmeyin

Her geceyatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmeninhayalini kurun. Yapacağınız bu "fantezi modellemesi", boşalmanıngeciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır

Erkeklerinilk birleşmede boşalma süresi daha kısadır ikincisinde daha geçboşalırlar. Bu nedenle ilk birleşmede ön sevişme zamanını uzun tutun vepartnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. İkincisin de isepartneriniz sizi daha çok uyarsın

Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.
SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla
#5

Mastürbasyonyapılması boşalma süresinde etkili bir unsurdur. Gençlik çağlarındauygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmaya yol açar.Mastürbasyon erkekleri erken boşalmaya programlar ve alışkanlık yapar.Bu bağlamda erken boşalma, yanlış öğrenilmiş bir davranıştır. Çünküerkekler ergenlik döneminde hormonlarının etkisiyle aşırı istekliolurlar. Ayıp, yasak, günah düşünceleriyle kafaları karışık bir şekildegenellikle banyo, tuvalet vb. uygunsuz ortamlarda, baskı altında her anyakalanma korkusuyla mastürbasyon yapmaya çalışırlar. Amaç bir an öncebu baskıdan kurtulmaktır. Bu da erkeklerin biyolojik saatini erkenboşalmaya programlar. Cinsel ilişkiye başladıktan sonra da bu kötüalışkanlık devam eder ve tek amaç bir an önce sonlandırmak olur.


Erkenboşalmanın tedavisi için cinsel terapi sırasında ironik olarak boşalmasüresini uzatmak için erkeklere mastürbasyon egzersizleri öneriyoruz.Yani durma, geciktirme ve tekrar durmanın öğrenildiği çalışmalardayanlış öğrenilmiş davranış doğru bir şekilde yeniden öğretilmeyeçalışılır.
SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi