feminizm

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.88/5 - 8 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
feminizm
#1

Dünya feministleri 2001 yılında kadın hakları ve özgürlüklerini konuşmak, kadın sorunlarını paylaşmak ve bu konularda çözümler üretmek üzere ilk olarak İtalya' da toplanırlar. Kendilerine göre oldukça yararlı geçen bu toplantının sonunda bazı kararlar alınır. Bunlardan biri de kocalarına bazı konularda artık taviz verilmeyeceğidir. Bir sonraki yıl tekrar toplanmak üzere de dağılırlar.

2002 yılında bu sefer Almanya 'da toplanmışlardır.Geçen yıl alınan kararların ne şekilde uygulandığını anlatmak üzere sıra ile kürsüye çıkarlar.

İlk olarak ev sahibi Alman feminist alır sözü:

- Ben geçen yıl aldığımız karar uyarınca eve gittim ve kocama dedim ki "Bundan sonra temiz çamaşır giymek istiyorsan kendi çamaşırlarını kendin yıkayacaksın." Birinci gün bir şey görmedim, ikinci gün bir şey görmedim, üçüncü gün bir de baktım sadece kendi çamaşırlarını değil, benimkileri de yıkıyor.

Alman feministin bu sözlerinden sonra salonda bir alkış tufanı kopar. Sıra Fransız feministe gelmiştir.

- Ben de geçen yıl aldığımız karar uyarınca eve gittim ve kocama dedim ki "Bundan sonra ütülü çamaşır giymek istiyorsan kendi çamaşırlarını kendin ütüleyeceksin" Birinci gün bir şey görmedim, ikinci gün bir şey görmedim, üçüncü gün bir de baktım sadece kendi çamaşırlarını değil benimkileri de ütülüyor.

Salonda tekrar alkış tufanı başlar. Sırayı bizim Türk feminist almıştır.

Ben de geçen yıl aldığımız karar uyarınca eve gittim ve kocama dedim ki " Bundan sonra yemek yemek istiyorsan kendi yemeğini kendin yapacaksın" Birinci gün bir şey görmedim, ikinci gün bir şey görmedim, üçüncü gün sol gözüm biraz iner gibi oldu , görmeye başladım.
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi