izmir yüksek teknoloji enstitüsü

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
izmir yüksek teknoloji enstitüsü

http://www.iyte.edu.tr/

TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER:

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir'in üçüncü yüksek öğretim kurumu olarak 1992 yılında kurulmuştur. Asıl etkinlik alanı bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmaktır. Enstitümüzde, 2004-2005 öğretim yılı itibariyle 115 öğretim üyesi ve 403 öğretim elemanı görev yapmakta, toplam 1102 lisans ve 511 yüksek lisans-doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin 282'si İngilizce Hazırlık Okulu'na devam etmektedir.

ABD'de ve Avrupa ülkelerinde "Teknoloji Enstitüsü" kavramı, araştırma-yoğun, teknik ağırlıklı yüksek öğrenim kurumlarını temsil eder. ABD'de teknik dallarda en önde gelen yüksek öğrenim kurumları olan MIT, Georgia Tech, CalTech de birer Teknoloji Enstitüsüdür. Dünyadaki diğer örnekleri gibi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de disiplinlerarası yaklaşıma özel önem verilmektedir.

İYTE, yeniliğe açık ve tamamı ülkemiz ve dünyadaki ileri eğitim ve araştırma kurumlarında deneyim kazanmış eğitim-öğretim kadrosu, Enstitü adına ABD'de doktora öğrenimini tamamlayarak dönmekte olan 100'ü aşkın öğretim üyesi ile daha da güçlenecektir. İYTE, yeni kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda süreli yayın ve güncel kitaplar içeren bir kütüphaneye sahiptir. Bilgisayar sistemi ve İnternet ile diğer üniversiteler ve dış ülkeler ile kurulmuş bir iletişim ağı mevcuttur. Tüm eğitim alanlarında bilgisayar destekli bir eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.

İYTE, kurulduğu günden 1999'a kadar İzmir şehir merkezinde hizmet vermiştir. 1999'da hazırlık okulu dışındaki tüm birimler, Urla-Gülbahçe'deki kampusa taşınmıştır ve faaliyetini burada sürdürmektedir.

GÖREVİMİZ:

Ülkemizin geleceğini kuracak gençlerimizi:

cumhuriyetin temel ilkelerine duyarlı,

yaratıcı,

araştırmacı,

girişimci,

eleştirel düşünen,

ekip çalışmasında başarılı,

topluma karşı sorumluluk duyguları gelişmiş,

çevre koruma bilinci taşıyan,

kendi teknolojimizi üretecek bireyler olarak yetiştirmektir.

HEDEFLERİMİZ:

Yeni bilgi üreterek, bilime uluslararası düzeyde katkı yapmak,

üretilen bilginin yayılmasını sağlayarak ülkenin ve evrenin geleceğine ışık tutmak,

bilginin ürüne dönüştürülmesini sağlayacak uygulama çalışmalarıyla sanayiye ve topluma önderlik etmektir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM İLKELERİMİZ:

İYTE’de çağdaş teknolojilerin kaçınılmaz gerekliliği olan disiplinlerarası yaklaşım ile eğitim verilmektedir. Eğitim öğretim programlarının belirlenmesinde ülke gereksinimleri, günümüz ve geleceğin teknolojileri ile sanayi kuruluşlarının bilgi, deneyim ve beklentileri esas alınmaktadır.
Bütün bunları gerçekleştirirken temel ilkelerimiz:

araştırmacılığın, yaratıcılığın, ekip çalışmasının ve girişimciliğin geliştirilmesi,

ezbercilikten uzak bir yaklaşımla, öğrenmenin öğrenilmesi,

eğitim ve araştırmanın iç içe olduğu bir ortamda, mesleklerin temel kavramlarının öğrenilmesi,

ileri eğitim teknikleri ve sanayi ile yoğun işbirliği içinde yaşam boyu mesleki gelişmenin sağlanması,

sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen eğitim programlarının, çevre koruma bilincini yerleştirecek şekilde yürütülmesidir.

FAKÜLTELER:
Fen Fakültesi
Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik Bölümleri,
Mühendislik Fakültesi
Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği Bölümleri
Mimarlık Fakültesi
Mimarlık, Şehir ve Bölge Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimari Restorasyon Bölümleri

Fakültelerimizde, lisans programlarına öğrenci alımı 1998 yılında başlanmıştır. İYTE bünyesinde lisans eğitimine başlamış olan bölümler:

FEN FAKÜLTESI Fizik Bölümü
Kimya Bölümü
Moleküler Biyoloji
MÜHENDISLIK FAKÜLTESI Kimya Mühendisligi Bölümü
Makine Mühendisligi Bölümü
Bilgisayar Mühendisligi Bölümü
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
MIMARLIK FAKÜLTESI Mimarlik Bölümü
Sehir ve Bölge Planlama Bölümü

http://www.iyte.edu.tr/

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  gebze yüksek teknoloji enstitüsü karanlıktaki yüz 0 1.795 12-08-2007, Saat: 1:23
Son Yorum: karanlıktaki yüz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi