sıradışı yaşam becerileri

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sıradışı yaşam becerileri

dün akşam bir seminere katıldım; sıradışı yaşam becerileri. konuşmacı melih arat, tam anlamıyla hiperaktif olarak tanımlayabileceğim birisi, bir de sitesi var; www.meliharat.com

bugün biraz bu siteyi inceledim. yazarın bir makalesini okurken birkaç paragraf dikkatimi çekti, sizlerle paylaşmak istedim.

"21. Yüzyıldaki Türk gençliğinin çalışmayla ilişkisi nedir diye baktığımızda, ortalama bir genç çalışma olmadan ödül arıyor. “Çok çalışmadan üniversiteye gireyim. Çok çalışmadan iyi bir işe gireyim. Çok çalışmadan yabancı dil öğreneyim. Çok çalışmadan güzel bir evim ve arabam olsun. Çok çalışmadan dünyayı gezeyim.” istiyor. Bu düşünce ve anlayışın elbette yukarıda adları geçen ve geçmeyen yıldız sanatçıların genel performansları ile ilgisi ve orantısı yok. Çünkü “çok çalışmadan üniversiteye gireyim” yaklaşımıyla, değil dünya çapında bir performans, üniversiteye girmek bile mümkün değil.

.......

Uzun yıllardan beri sabah beş ya da altı deyince ayaktayımdır. Ayaktayım deyince uyanmış olmayı değil, duş almış, tıraş olmuş ve uygun bir kıyafet giymiş olmayı kastediyorum. Şu sıra bakıyorum bu da yetmiyor. Yani benim tek başıma erken kalkmam ve çalışmaya başlamam yetmiyor. Artık projelerimizde başarılı olabilmek için ekip olarak haftada birkaç gün sabah dörtte, beşte ofis alanında buluşmamız gerekiyor. Buna rağmen de zaman yetmiyor. Projelerin bitirme sürelerinin gerisinden gidiyoruz. "

çalışmak... çalışmak.... çalışmak... armut piş, ağzıma düş değil, bir işi ancak çalışarak başarabiliriz, ya da şöyle ifade edeyim; gerçek başarı üzerinde emek harcanarak elde edilendir.
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf

okadar calısıpta biri iki dakkada yalamalık yapıp tüm emeklerinizin üstüne konarsa o adamı öldüresiniz geliyor. bütün çalışma hevesiniz kacıyor.ondan sonrada performansınız düşüyor bu sefer düşük performansınızı üstlerinizin gözüne sokarak dahada dibe cekiyor. siz cıkmaya calıstıkca batıyorsunuz.
başarı = yalakalık = %100 matematisel olarakda ispatlı

(16-01-2009, Saat: 1:01)arachnanthe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: başarı = yalakalık = %100 matematisel olarakda ispatlı

kesinlikle reddediyorum; başarı eşit değildir yalakalık. yalakalık edilerek kazanılan sadece o mevkidir, o projedir, o iştir. peki ya sonrası? bilgi birikimi olmayan kişilerle yapılmaya çalışılan işler hep bir yerde fiyaskoyla sonuçlanır.

hak etmeden, emek harcanmadan elde edilen başarı değildir ki. başarı olarak adlandırılsa bile , kalıcı değildir.

ben gerçek başarıdan söz ediyorum. emek harcadığın şey sana aittir. emeğinin karşılığını zaten o bilgiye sahip olarak alıyorsun, sen zaten başarılısın. bunu başkalarının takdir etmesi şart değil. (ama ederlerse daha güzel olur 14 )
kim o deme boşuna
benim ben.

abam bende sana kesinlikle katılmıyorum çünkü herkes kısa yoldan zengin olmanın iş yapmadan para kazanmanın yollarını arar oldu artık bilgi= basarı = para demek değil
[Resim: adszim2.png]

işte sorun bu; kısa yoldan zengin olmak fikri!

çalışma yok, emeğe saygı yok. var olan her türlü hile ile bir mevkiye sahip olmak ya da çok para kazanmak. bu şekilde davrandığımız sürece hep taklitçi kalacağımızı hiç düşünmüyoruz ama. neden üstün başarılar, büyük teknolojiler biz de yok. ( eskiden varmış, piri reisler, farabiler, ibni sinalar.... bu insanlar çok çalıştıkları için ürettiler.)

kısa yoldan zirveye ulaşmak ye da çok para kazanmak isteyen emeline ulaşabilir ama kalıcı olamaz.
işimiz gücümüz kolay yoldan para kazanmak. peki hiç düşünüyor muyuz? neden bizlerde en yeni teknolojiler ve buluşlar yok? bilimin neden bu kadar gerisindeyiz? yaptığımız tek şey: copy paste (kopyala, yapıştır 14 )

eskiden teknoloji ve bütün yenilikler bizdeymiş; farabiler, ibni sinalar, piri reisler..... çünkü bu insanlar çalıştılar, çalıştılar, çalıştılar...
kim o deme boşuna
benim ben.

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi