sevgili arsız ölüm - Latife tekin

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.88/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sevgili arsız ölüm - Latife tekin
#1

[Resim: 260822su3.jpg]

Sevgili Arsız Ölüm, modern edebiyatımızda önceli olmayan bir dil, sesve anlayışla kurulmuş bir romandır. Yazarın öz yaşamını da içeren birbiçimde, Huvat ailesinin köyden kente göçü, aile fertlerinin yoksullukbilgisi ve geleneksel kültürleriyle kentteki yaşama tutunma çabalarınıkonu edinir.

Bu romanı biricik yapan şey, yazarın anlatısında içselleşmiş olanannenin sesidir. Annenin sesi, masallar, türküler, maniler, meseller vehalk hikâyelerinden oluşmuş bir sestir. Dolayısıyla, sözlü kültürünanlatı dilinin müziğini, modern dilin dolayımından geçirerekbaşkalaştırmış, yeni bir nota oluşturmuş ve ortaya benzersiz bir metinçıkarmıştır yazar.

Anlatıya fantastik bir edebi zevk kazandıran ve kitabı 'büyülügerçekçilik' kapsamında nitelemeye yol açan özellik, anlattığı herşeyle, örneğin kuyuyla ya da babayla aynı mesafede kalabilen, minyatürresimlere benzer bir dil ölçüsüdür. İşte, yazarın, kahramanlar venesnelerin gözüyle dünyayı kurmasının başarısıdır bu; kendinisaklayabilmesi ve yoksulların sesindeki derin bilinci duyumsamasınınbaşarısı...

Sevgili Arsız Ölüm edebiyatımızda sevinçle karşılanmış ve Farsça'danİngilizce'ye, Rusça'dan İspanyolca'ya kadar birçok dile çevrilip, budillerde de benzer ilgiyi görmüştür.
(Arka Kapak)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nora Roberts - Görkemli Ölüm arachnanthe 0 1.836 09-01-2008, Saat: 23:53
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi