Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.39/5 - 23 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stefan zweig - Satranç
#1

KİTABIN ADI 2atranç
KİTABIN YAZARI 2tefan Zweig
YAYIN EVİ VE ADRESİ :Can Yayıları/Galatasaray/İstanbul
BASIM TARİHİ :2001

1.KİTABIN KONUSU:
Hayatında birisi ile hiç satranç oynamamış bir avukatın kitaplardan öğrendikleri ile dünya şampiyonunu yenişi.

2.KİTABIN ÖZETİ:
New York’tan Buenos’e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner , dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’e , ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr.B oyun sırasında kendini tutamayıponların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiç bir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr.B bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çikar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizlerine beyin ağrılarına yakalanır.

3.KİTABIN ANA FİKRİ:
Yanlızlık insanlara karşı kullanılabilecek en büyük silahtır.
4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Dr.B. :Viyanalı bir avukatın oğludur. Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan gizli evraklar nedeniyle tutuklanır ve uzunca bir süre sorgulanır. Bu sorgusu sırasında kaldığı odada yalnızlıktan canı sıkılan Dr.B. bir gün sorgusunu beklerken bir asker parkasından çaldığı satranç oyunları kitabını hayıtını değiştirir.
Mirko Czentovic13üzgün konuşamayan ve anlama güçlüğü çeken ama satranca olan kabiliyeti nedeniyle saygıdeğer biri olmuş bir köylüdür.
Mc Connor:Californiya’da petrol yatakları olan zengin bir iş adamıdır.

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap, çok akıcı ve okuyanın bazı konuları tekrar düşünmeye sevk ediyor.
6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi