toprakta ve suda hava var midir?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 59 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
toprakta ve suda hava var midir?
#1

bu deney için yarım bardak su ve bir avuç toprak hazırlayın. suyun içine toprağı atın. toprağı atmanızla beraber bir miktar gaz çıkışı görmüş olmanız gerekir. toprağın içindeki hava, bitkilerin büyümesi ve toprakta yaşayan diğer canlıların solunumu yönünden önemlidir.

yine aynı şekilde suyun içinde de hava vardır. bunu anlamak için şöyle bir deney yapabiliriz. bir bardağı yansına kadar soğuk su ile doldurup. su bardağını odanın bir kıyısında iki üç saat bırakalım. bardağın iç yüzünde hava kabarcıkları toplandığını görürüz. bu hava kabarcıkları suyun içindeki hava kabarcıklarıdır.
havanin bİr aĞirliĞi varmidir?

Çabuğu tam ortasından sağlam bir iplikle bağla ve bir yere asın. Çubuğun tam ortasına, askı ipi hizasına, kâğıttan katlanmış bir gösterge yapıştır. balonları aşağı yukarı aynı büyüklükte şişirip , eşit uzunlukta ipliklerle ağızlarını bağlayın.
sonra balonları iplerinden çubuğun iki ucuna asıp. Çubuğu terazi gibi dengeye şekildeki gibi getirin. balonlardan birinin boğazını makasla biryapacam kesip, balonu patlatmadan söndürün.

balondan hava çıktıktan sonra denge hala durup durmadığını kontrol edecek olursan bozulduğunu görürsünüz. buda bize havanın bir ağırlığı olduğunu gösterir.
dünyamızı saran hava katmam yüzlerce kilometre kalınlıktadır. etrafımızı saran bu havayı bir okyanus gibi düşünürsek bizler bu okyanusun dibinde yaşıyoruz.
bu hava katmanı ağırlığı nedeni ile yeryüzünü bastırır. biz bu omuzlarımızda taşıdığımız ağırlığa hava basıncı deriz
tuhaf olay ;

beni üzen sen, teselli veren sen
kurtulmaya da çaban yok,neyinim , neden ben ?
kaçıp gitsem uzaklara, bilirim beni bulur
ne benle mutlu olur
ne bensiz huzuru bulur13
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon24 isinan hava genİŞler gr££n 0 1.509 16-09-2008, Saat: 14:52
Son Yorum: gr££n
  Hava durumu ile ilgili deney gr££n 0 4.773 26-06-2008, Saat: 20:41
Son Yorum: gr££n

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi