yüz binlerce Türk' ün acısı da paylaşılmalı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.18/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yüz binlerce Türk' ün acısı da paylaşılmalı
#1

ABD Başkanı Barack Obama'nın 'soykırım' yerine Ermenice 'büyük felaket' anlamına gelen 'med yeghern' ifadesini kullandığı açıklama Ankara'da tepkiyle karşılandı. 1915'te 1,5 milyon Ermeni'nin 'katledildiğini' ya da 'ölüme yürütüldüğünü' öne süren Obama'ya ilk cevap Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi.Gül, Obama'nın açıklamasında katılmadığı yönler bulunduğunu belirterek, "Özellikle 1915'te hayatını kaybeden yüz binlerce Türk ve Müslüman var. Hayatını kaybeden herkesin acısının paylaşılması gerekir." dedi. Dışişleri Bakanlığı ve muhalefet partileri de ABD Başkanı'nın açıklamasını 'kabul edilemez' olarak niteledi. Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı'nın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasını, "Bu bir denge metnidir, ancak bizi tatmin etmiyor." sözleriyle değerlendirdi. Dışişleri Bakanlığı'nın 'kabul edilemez' bulduğu Obama'nın açıklamasına muhalefet de tepkili. CHP lideri Deniz Baykal'a göre ABD Başkanı diasporanın terminolojisini kullanıyor. MHP lideri Bahçeli ise "'Büyük felaket' sözü kabul edilemez." dedi. Obama'nın 24 Nisan mesajını Ermeniler yeterli bulmamıştı.


Cumhurbaşkanı Gül "Avrupa İçin Doğalgaz: Güvenlik ve Ortaklık" başlıklı zirve için geldiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da ABD Başkanı Obama'ya cevap verdi. Gül, gazetecilerin sorusu üzerine özellikle 1915 yılında yüz binlerce Türk ve Müslüman'ın hayatını kaybettiğinin altını çizdi ve "Dolayısıyla hayatını kaybeden herkesin acısının paylaşılması gerekir." uyarısında bulundu. Tarihî olaylara siyasilerin ve devlet adamlarının karar vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Gül, Obama'nın Türkiye ziyaretinde düzenledikleri ortak basın toplantısında bu yöndeki görüşlerini geniş biçimde anlattığını hatırlattı. "Şimdi geleceğe bakmak lazım. Gelecek için, bugünlerde bazı çevrelerce farklı yerlere çekilebilir ama yapılan diplomasiye fırsat vermek gerekir." diyen Abdullah Gül, Ankara-Erivan ve Bakü-Erivan arasındaki ihtilafların çözümü için ilk defa ortada büyük gayret olduğunu vurguladı. Yapılan çalışmaların tüm bölgenin çıkarı için olduğunu ve en üst seviyede herkesin bu problemlerin çözümüne yapıcı katkıda bulunmak için devreye girdiğini dile getiren Gül, "Buna herkesin dikkat etmesini özellikle isterim." dedi.

Başbakan Erdoğan da dün İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sürece dikkat çekerek, "Devam etmekte olan normalleşme sürecini gölgede bırakacak açıklamalardan kaçınmak gerekir. Yani hiçbir siyasinin, kendi verdiği söz veya kendi geleceğine yönelik yatırım için kalkıp da ülkeler arası barışı gölgeleyecek açıklamalar yapmaması gerekir.'' uyarısında bulundu. Erdoğan, tarihi, geçmişi araştırmanın siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu, hatta hukukçuların da işin içine dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, "Araştırmalar yapılsın ondan sonra biz siyasilerin önüne bu konulsun.'' şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanlığı da Obama'nın "Ermeni Anma Günü" açıklamasına yazılı açıklamayla cevap verdi. Açıklamada, "Söz konusu açıklamada yer alan bazı ifadeleri ve 1915 olaylarıyla ilgili tarih yorumunu kabul etmemiz mümkün değildir. 1915 olayları bağlamında o dönemde ve o bölgede yüz binlerce Türk'ün hayatını kaybettiği gerçeği de unutulmamalıdır." denildi. Açıklamada tarihin ancak gerçekliği tartışılamayacak kanıt ve belgeler temelinde yazılabileceği belirtilerek, "Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihleri ancak tarafsız ve bilimsel verilerle incelenebilir ve değerlendirmeler tarihçiler tarafından bunun ışığında yapılabilir." ifadesi kullanıldı. Bakanlık, Obama'nın Türkiye-Ermenistan normalizasyonuna ilişkin yaklaşımını ise olumlu bulduğunu bildirdi.

Muhalefet de açıklamaya tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Başkan Obama'nın açıklamasının bütününe bakıldığında, bunun çok ağır ve kabul edilemez olduğu görülecektir." dedi. MHP lideri, Ermeni terminolojisinde 'soykırım' yerine geçen 'büyük felaket' ifadesini kullanarak, 1915 olaylarını Ermenistan gibi 'soykırım' olarak gördüğünü açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

CHP lideri Deniz Baykal da Obama'nın Ermeni diasporasının ağzıyla konuştuğunu ve açıklamanın Türkiye açısından tatmin edici olmadığını söyledi. Trabzon'da basına konuşan Baykal, açıklamanın, Türkiye'de oluşturulan umut ve bekleyiş doğrultusunda olmadığını vurguladı.

Obama merakla beklenen 24 Nisan mesajında 'soykırım' tabirini kullanmadı. Ancak bu konuda şahsî fikirlerinin değişmediğini vurguladı. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde 1,5 milyon Ermeni'nin 'katledildiğini' ya da 'ölüme yürütüldüğünü' öne süren Obama, "Meds yeghern hatıralarımızda yaşamalı." dedi. İlk kez bir ABD Başkanı Ermenicede 'büyük felaket' anlamına gelen bu tabiri kullanmış oldu.
ZAMAN GAZETESİ DIŞ HABERLER SERVİSİ


***************

her 24 nisan' da aynı bilmece. abd "soykırım" ifadesini kullanacak mı, kullanmayacak mı?

söylemek istiyor ama çıkarları doğrultusunda söylemek istemiyor. çünkü kopartacağı tavizlerden vazgeçemiyor. obama bu konudaki şahsi fikrinin değişmediğini belirterek zaten soykırımı kabul etmiş oluyor. geriye sadece kelime olarak ifade etmek kalıyor. bu şartlarda bir süre daha söylenmeyecektir. ta ki bütün tavizler koparılana kadar...
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi