Hepimiz Biriz
Açlığa karşı güç depolayın ! - Baskı Önizleme

+- Hepimiz Biriz (https://www.hepimizbiriz.com/forum)
+-- Forum: SAĞLIK (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-SA%C4%9ELIK-88)
+--- Forum: Genel Sağlık Bilgileri (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-Genel-Sa%C4%9Fl%C4%B1k-Bilgileri-89)
+--- Konu Başlığı: Açlığa karşı güç depolayın ! (/Konu-A%C3%A7l%C4%B1%C4%9Fa-kar%C5%9F%C4%B1-g%C3%BC%C3%A7-depolay%C4%B1n-11044)Açlığa karşı güç depolayın ! - gamze33 - 05-09-2008

Açlığa karşı güç depolayın !

İşte Ramazan'da sahurdan iftara kadar size güç verecek gıdalar...

İnançlarıyla sarmalanan ruhu ve bedeni arasındaki dengeyi kurabilmeyi başaranlar hayatın zorluklarının üstesinden de gelebiliyor. Ramazan ruhunuza gelen enerjiyi depolamanız için bir fırsat. Bu noktada strese karşı koyabilmek ve dinginliği yakalamak önemli. Stresi gideren en yararlı madde ise magnezyum. Magnezyum vücuttaki 300’den fazla hormonu harekete geçirerek, kalp ve kas gücünü kontrol altına alıyor.

Kuşkusuz vitaminleri doğal yoldan almak bilinen en etkili ve sağlıklı yoldur. Stresi önleyen maddeler mineral olarak kalsiyum ve magnezyumdur. B vitamin grupları yine aynı şekilde strese karşı vitaminlerdir. Sinirleri besleyen vitaminler tam olarak karşılandığında vücut direnci de yükselir. Ancak unutulmamalıdır ki stres bu vitaminlere olan ihtiyacı arttırır.

Bunun için bolca sebze ve meyve, ayrıca süt ürünleri, patates, makarna ve kepek ekmeği tüketmek gerekir. Strese karşı en yararlı madde magnezyumdur. Magnezyum; vücuttaki 300' den fazla hormonu harekete geçirerek, kalp ve kas gücünü kontrol altına alır. Stres hormonlarının üretimi için gerekli olan magnezyumu kepek ürünlerinden, fındık, badem, muz ve kabak çekirdeğinden alabilirsiniz . Hafıza gücü, öğrenme ve konsantrasyon artışı sağlayan B vitamininin de strese karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir. B grubu vitaminler; tahıllar, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği, pirinç, bezelye, yerfıstığı, beyaz ekmek, patates, tavuk, az pişmiş biftek ve sütte bulunur.

H vitamini olarak da bilinen biyotin, yetersizliğinde depresyon, deride pullanma, iştahsızlık belirtileri gösterir. Yumurta, süt, balık, peynir biyotinin en iyi kaynaklarındandır. Özellikle yüksek tempoda ve stresli ortamlarda çalışanların iftar menüsünde meyve, sebze, salata, yulaf ezmesi veya kepek veya çavdar bulunması faydalı olacaktır.

RUHUNUZA SAĞLIK

Stres, kaygı,üzüntü bağışıklı sistemimizi zayıflatan faktörlerden sadece bir kaçı. İnsanı strese sokan faktörlerden olabildiğince uzak durabilmesi, olaylar karşısında pozitif bir bakış açısı yakalayarak hayatın ona karşı değil onun yanında olduğunu kabul etmesi hiç de imkansız değil.

Ruhsal dinginliğini yakalayan, inançlarıyla sarmalanan ruhu ve bedeni arasında dengeyi kurabilmeyi başaran insanlar hayatın tüm zorlu koşullarıyla baş etmeyi öğreniyor. Bazı insanlar zihinlerindeki sesle o kadar meşguldürler ki derinliklerinden gelen sesi hissedemez, kendilerine armağan edilen bedenin içinde dolaşan yaşamı görmezden gelir. Ramazan ayı ruhunuza gereken enerjiyi depolamanız için fırsatlar sunuyor.

Stres bağışıklık sisteminin düşmanı

Stres beyindeki salgıları harekete geçiren dengeleri bozan baskıcı bir güç. Zihninizi olumsuz düşüncelerden ve baskılardan arındırmaya çalışın. Hiçbir şey düşünmemek 7/24 çalışan bilincimiz ve bilinçaltımız için oldukça zor. Bunu yüzyıllar öncesinde keşfeden insanoğlu meditasyondan zikire inanç sistemine uygun yöntemlerle zihinlerini arındırmayı başardı.

Vitamin ve mineral desteğini eksik etmeyin

Vücudumuz farklı enfeksiyon ve ajanlarla savaşmak için bağışıklık sistemine sahiptir. Güçlü bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlardan kansere pek çok hastalıktan korumak için bazı temel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Ramazan boyunca mönünüze ekleyeceğiniz bazı besin maddeleri bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlayarak sonbaharda karşılaşabileceğiniz enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır. Bunların başında C, E ve A vitamini olmak üzere B1, B6 vitaminleri çinko, selenyum, demir gelmektedir.

C VİTAMİNİ: Serbest radikallere karşı savunma mekanizması güçlendirir. Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu.

E VİTAMİNİ : Kalp krizi riskini azaltır, kanserden korur. Ayçiçek yağı, zeytin yağı, fındık, badem, soya, ceviz,fıstık

A VİTAMİNİ : Havuç, ıspanak, kabak, marul, brokoli, karaciğer ve domateste bulunuyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren mönü

SAHUR

1 kase Sebze çorbası (soğan,yeşil fasulye, lahana, havuç, domates, kereviz, maydonoz ile yapılmış)

1-2 dilim kepekli yahut çavdar ekmeği

1 dilim yağsız beyaz peynir

Domates l 1 adet şeftali

YA DA

1 kase sebze çorbası

1 tabak etli sebze yemeği

1 dilim esmer ekmek

2 adet ceviz

İFTAR
1 kase Sebze çorbası

15 dakika sonra

1 yumurtanın sarısı ve 2 beyazından yapılmış menemen

1 kaşık bulgur pilavı

Salata

Yemekten 2 saat sonra 1 adet elma rendesi üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve tarçın
Sohbet etmenin keyfine varın

Dünya üzerinde hemen her ülkede rakamlar birbirine çok yakın, insanlar 60 yaşına gelene kadar ortalama ömrünün 15 yılını televizyon karşısında geçiriyor. Oysa birbiriyle sohbet eden insanların sayısı bu oranın çok çok altında. Sohbet etmek insanda hem terapi etkisi yapıyor hem beyni rahatlatıp, zekayı parlatıyor.

Konuşmanın insan sağlığı üzerindeki yadsınamaz etkisi herkesçe malum. Sorunlar paylaştıkça azalıyor, sevinçler de paylaştıkça çoğalıyor. Televizyonun yaydığı radyasyonun stresi artıran faktörlerin başında geldiğini de ekleyelim ve mümkün olabildiğince birbirinizle sohbet edip ruhunuzu dinlendirmeye çalışmanızı önerelim. Çünkü ruh da beden de birlikte yürüyor. İkisine de iyi bakmamız gerekiyor...

Dr. İsmail Ağar