Hepimiz Biriz
Kendinize Sormanız Gereken Sorular - Baskı Önizleme

+- Hepimiz Biriz (https://www.hepimizbiriz.com/forum)
+-- Forum: KADINCA (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-KADINCA-166)
+--- Forum: İş - Aşk - Evlilik - Aile (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-%C4%B0%C5%9F-A%C5%9Fk-Evlilik-Aile-204)
+---- Forum: Evlilik (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-Evlilik-608)
+---- Konu Başlığı: Kendinize Sormanız Gereken Sorular (/Konu-Kendinize-Sorman%C4%B1z-Gereken-Sorular-11255)

Kendinize Sormanız Gereken Sorular - gr££n - 21-09-2008

İlişkinizi en üst noktaya taşımadan önce, çift olmanın farklı bir boyutunu yaşamak ve önemli noktaları aydınlatmak için bu soruları sormalısınız.

Birlikte Yaşamaya Başlamadan Kendinize Sorun

* Ailemden uzaklaşmak ya da büyüdüğümü kanıtlamak için mi onunla yaşamak istiyorum?
* Bunu yapmamın sebebi kendi kendime yaşayamayacağımı ve onun bana bakacağını düşünmem olabilir mi?
* Bu kararımın sebebi maddi açıdan daha rahat olacağım fikri mi?
* Kötü bir hayattan ya da anlaşamadığım ev arkadaşımdan mı kaçıyorum?
* Onun alışkanlıklarına katlanabilecek miyim?
* Onun yanında kusurlarımı göstermekten rahatsız oluyor muyum?
* İşbölümü konusunda tartışır mıyız? Ne zaman kim temizlik yapar? Eve yardımcı alma konusunda anlaştık mı?
* Kirayı bölüşecek miyiz yoksa kimin maaşı fazlaysa o mu ödeyecek?
* Aile ya da arkadaşların ne sıklıkta evimizde kalacağı konusunda anlaştık mı?
* Dekorasyon zevkimizi nasıl ortak hale getirebiliriz? Ya ikimizin de vazgeçemediği objeler varsa?
* Bu kadar yakınımda her zaman birinin olmasına hazır mıyım?
* Çok içki/sigara içiyor mu?
* Acaba maddi durumu nasıl?
* Maddi açıdan daha önceki kız arkadaşlarından yardım alıyor muydu?
* Hangi konularda tartışma çıkacak? Birlikte yaşamanın sorunları çözeceğine emin miyiz?
* Ortak alışkanlıklarımız birlikte her zamankinden çok vakit geçirince zarar görür mü? Buna hazır mıyız?
* Bu aşamanın sonunda nişanlanacağımızı düşünüyor muyum? Eğer öyleyse o bunu biliyor ve ilişkiyi evlilikle sonlandırmak istiyor mu?
* Ayrıldığımız taktirde malları nasıl paylaşabiliriz?

Nişanlanmadan Önce Kendinize Sorun

* Kazancıyla orantılı olarak ondan nasıl bir yüzük bekliyorum? O bunu biliyor mu?
* Teklifi yaptığında en çok ne için heyecanlanacağım: Yüzük mü hayatımızı beraber geçirme fikri mi?
* Onunla olmak beni hiç olmadığım kadar mutlu ediyor mu yoksa nişanlılık fikrini mi seviyorum?
* Doğru olduğunu düşündüğüm için mi bunu yapıyorum yoksa kendime bir zaman mı koyuyorum?
* Arkadaşlarım evlendiği ya da ailem istediği için üzerimde bir baskı mı hissediyorum.
* Sorumluluk alıp özür dilemeyi biliyor mu yoksa her konuda bana mı yükleniyor?
* Ne tür arkadaşları ve arkadaşlıkları var?
* Arkadaşlarını ilişkimizin önünde mi tutuyor?
* Aynı yolda mı ilerliyoruz yoksa birimiz diğerimizi acele mi ettiriyor?
* Eski sevgililerim için açı çekmem normal mi yoksa özlem duyuyor muyum?
* Benimle birlikteyken başka kadınlarla flört etti ya da onlara dokundu mu? Eğer öyleyse artık sınırlarını biliyor mu acaba?
* Nerede yaşayacağımız konusunda bir karara varabildik mi?
* Kariyer, aile, sağlık anlamında uzun vadede ne gibi planları var? Bunlar benimkilerle uyuyor mu? İkimiz için bunlardan birinin değişmesini ister miyim?
* Başka bir şehirde daha iyi bir iş bulursa taşınmaya hazır mıyım?

Evlenmeden Önce Kendinize Sorun
* O benim, ben de onun akrabalarıyla yakın mıyım?
* İkimizden biri ailelere çok yakın olmaktan sıkılabilir mi?
* Ailelerimizdeki hasdtalıkalrı konuştuk mu?
* Çocuk isteyip istemediğimizi, sayısını ve onları nasıl yetiştireceğimizi konuştuk mu?
* Kariyerlerimiz konusunda aynı noktada mıyız? İkimizden biri çalışmamak istiyor mu?
* Çocuk doğurduktan sonra çalışmak isteyip istemememe saygı duyar mı?
* Para kazanan ben olacaksam bu benim ya da onun için bir sorun mu?
* Soyadımı kullanmaya devam edersem kabul edecek mi?
* Onun sosyal çevresi ve ailesiyle de "evli olmayı" istiyor muyum?
* Ailesinden biri bana sırt çevirirse benim yanım da mı olur yoksa kendim için savaşmak zorunda mı kalırım?
* Çocuklara disiplin vermek için en uygun gördüğü yöntem nedir?
* Aile, din, politika gibi konularda ne gibi değer yargılarımız var? Bunlar birbirine uyuyor mu?
* Boş zamanı en iyi şekilde nasıl geçireceğimiz ve tatil anlayışımız konusunda hemfikir miyiz?
* Ben onun ya da o benim borçlarıma yardımcı olacak mı?
* Ayrı banka hesaplarımız mı olacak yoksa ortak hesabı mı kullanacağız?
* İlerde problemlerimiz olursa profesyonel yardım almaya hazır mı? Ben hazır mıyım?
* Eğer değişmeyecekse ve şu anda neyse ilerde de aynı kalacaksa ben onun bu halinden yeterince mutlu muyum?