Hepimiz Biriz
Evlilik Sivilceyi Azaltıyor - Baskı Önizleme

+- Hepimiz Biriz (https://www.hepimizbiriz.com/forum)
+-- Forum: SAĞLIK (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-SA%C4%9ELIK-88)
+--- Forum: Genel Sağlık Bilgileri (https://www.hepimizbiriz.com/forum/Forum-Genel-Sa%C4%9Fl%C4%B1k-Bilgileri-89)
+--- Konu Başlığı: Evlilik Sivilceyi Azaltıyor (/Konu-Evlilik-Sivilceyi-Azalt%C4%B1yor-1784)Evlilik Sivilceyi Azaltıyor - neonatal - 08-04-2007

Evlilik sivilceyi azaltıyor!

Ergenlik döneminde çıkan ve yağ bezlerinin neden olduğu sivilceler evlilikle birlikte kayboluyor.
Genellikle ergenlikte ve adet öncesinde hormonların yağ bezlerini uyarması sonucu ortaya çıkan sivilcelerin evlilikle azaldığı belirtiliyor.

Medikal Estetik Hekimi Hatice Öngü, yağ bezlerinin seks hormonlarının kontrolünde olduğunu belirtti. Öngü, bu nedenle sivilcenin, genellikle ergenlikte ve adet öncesinde hormonların yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ salgılamasına neden olduğu dönemlerde ortaya çıktığını vurguladı.

Hormonları etkisi

Öngü, “Hormonal etki yumurtalık ve böbreküstü bezlerinden salgılanan androjen (erkeklik hormonları) tarafından oluşturulur. Yağ bezlerinden salgılanan yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanalın yoğunlaşmış yağ kütlesiyle tıkanıp, deri üzerinde bulunan bakterilerle de enfekte olmasıyla sivilce oluşur.

Kan androjen hormon düzeyleri normal olsa da bu hormonlara deri duyarlılığı söz konusu olabilir ve yine sivilce oluşabilir. Bu nedenle evlilik aşırı derecede sivilce çıkmasını önleyebilir” dedi.