Borsa Hisse Senedi ve Portföy Takip Programı V0.6.0 ( Excell )

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.77/5 - 13 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borsa Hisse Senedi ve Portföy Takip Programı V0.6.0 ( Excell )

(26-09-2023, Saat: 21:13)arachnanthe yazdı: işlem grubuna ne yazacağınızı bilmiyorum ben  halka arzlara H1 diye kodluyorum normal işlemlerde 1 diye kodluyorum temettü hisselerini T1 diye kodluyorum.

hangi işlemin kapandığını nasıl tespit etmeliyim.
sayfada sizin yazdığınız işlem gurubunu baz aldığımı varsayarsam
sayfayı kapatmış olabilirsiniz,
kapalı bir işlem grubunuda yazabilirsiniz yada bir işlemi kapatmadan farklı bir mantıkla başla bir işlem numarasıda verebilirsiniz.
yani bu kapanan kısmın ucu acık o yüzden ana sayfa böyle bir hesap zor
fakat hisse sayfasında seçtiğiniz işlem gurubu dışında kalan işlemler hesaplanıp yazılabilir.

Üstadım şöyle bir mantık yürütüyorum ve bunu formüllerle deneyeceğim, kapanmış kağıdın işlem noları aynı verilirse, başlangıç noktamız hisse adedi olabilir. Aynı işlem noya ait toplam senet sayısı 0 ise, işlem kapanmıştır. Dolayısıyla ana sayfaya kapalı işlem olarak formüle edilebilir. Vba bilgim yok, o yüzden elimden geldiğince formülden gideceğim.

(26-09-2023, Saat: 21:30)Shockwave- yazdı: Üstadım şöyle bir mantık yürütüyorum ve bunu formüllerle deneyeceğim, kapanmış kağıdın işlem noları aynı verilirse, başlangıç noktamız hisse adedi olabilir. Aynı işlem noya ait toplam senet sayısı 0 ise, işlem kapanmıştır. Dolayısıyla ana sayfaya kapalı işlem olarak formüle edilebilir. Vba bilgim yok, o yüzden elimden geldiğince formülden gideceğim.

bu geçmiş kayıtları sürekli değiştirmeniz demektir açık işlem 1 kapalı işlem 0 deseniz işlem kapatınca tüm 1 yazanları 0 yapmanız gerekir bu sürdürülebilir olmaz. mutlaka hatalı kayıtlara neden olacaktır.

kapanmış işlemlerdeki kar zararı aktif işlemden ayrı görmenin amacı nedir
5 yıl önceki 100 birim kar ile 1 yıl önceki 100 birim kar değer olarak aynı olmayacaktır 
fakat 2side kapanan işlem olduğundan 200 birim olarak görünecektir.

(25-09-2023, Saat: 9:20)hittnc01 yazdı: Teşekkürler , [Resim: icon25.gif]

Benim analtmak istediğim , her defasında "Ana Sayfaya" yı açtığımızda sorgu çalışmasın, yenile butonuna basınca sorgu çalışsın.

(26-09-2023, Saat: 21:53)arachnanthe yazdı:
(26-09-2023, Saat: 21:30)Shockwave- yazdı: Üstadım şöyle bir mantık yürütüyorum ve bunu formüllerle deneyeceğim, kapanmış kağıdın işlem noları aynı verilirse, başlangıç noktamız hisse adedi olabilir. Aynı işlem noya ait toplam senet sayısı 0 ise, işlem kapanmıştır. Dolayısıyla ana sayfaya kapalı işlem olarak formüle edilebilir. Vba bilgim yok, o yüzden elimden geldiğince formülden gideceğim.

bu geçmiş kayıtları sürekli değiştirmeniz demektir açık işlem 1 kapalı işlem 0 deseniz işlem kapatınca tüm 1 yazanları 0 yapmanız gerekir bu sürdürülebilir olmaz. mutlaka hatalı kayıtlara neden olacaktır.

kapanmış işlemlerdeki kar zararı aktif işlemden ayrı görmenin amacı nedir
5 yıl önceki 100 birim kar ile 1 yıl önceki 100 birim kar değer olarak aynı olmayacaktır 
fakat 2side kapanan işlem olduğundan 200 birim olarak görünecektir.

Evet üstadım sürekli değişmek durumu olacak ve bu benim razı olduğum bir durum. Ayrı görmekteki amaç, aracı kurumda da bu şekilde olduğu için. Yani maksat, aracı kurumda mevcut kar ne ise, excelde de aynısını (veya komisyondan ötürü yaklaşık rakamı) görebilmek. Teşekkürler.

aracı kurumlarda maliyet hesaplaması FİFO yöntemine göre yapılıyor bizim excel de ise ortalama maliyet yöntemine göre yapılor. bu nedenle fark oluşuyor.
bu aslında üzerinde çalıştığım ama doğru sonuç alamadığım bir konu.

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Borsa Hisse Senedi ve Portföy Takip Programı ( Excell ) arachnanthe 295 371.962 10-01-2022, Saat: 1:34
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi